5000 w lık aydınlatma kaç para fatura yazar?

Ambitious

Üye
Arkadaşlar bu 5000 w ile aktif gücün gündüz birim fiyatınımı çarparak buluyoruz ne kadar fatura geleceğini . birde trafo çarpanıyla filanmı çarpılıyormuş ne..Teşekkürler

Neden soruyorum.Elimdeki philipsin 250 w lık akkor tellisini Light On tasarruflularıyla değiştiryorumda acaba ne kadar kara geçeriz diye

Peki bu lambalar randıman verrimi acaba ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sorun biraz karmaşık olmuş ,ama cevap vermeye çalışayım...

Eğer sorun şu ise(yanlış anlamadıysam) ;

"Bir miktar lamba değiştireceğim ve toplamda güç farkı 5000 W "

Cevap: Sayacın tarifeli ise lambalar gece çalışıyor ise gece tarifesinden Puant ve gece çalışıyor ise puantta kaç saatte çalışıyor ise (Puan çalışma saati x puant fiyat x güç farkı ) + (Gece çalışma saati x gece fiyat x güç farkı )Toplam tasarruf miktarı şeklinde bulabilirsin...

Tümü gece çalışıyorsa 5 x çalışma saati x gece birim fiyat kadar karın olur...

arkadaşım kulandığın yerde aktif reaktif sayaç kullanıyorsan evet ama kullandığın sayaç ne ona göre hasaplama yapmak gerekir yani hangi tarifede ve sayacın elektronikmi bunlara göre değişiyor bunları açarsan yardımcı olurum

Sayaç MAKEL 3 Fazlı 4 telli aktif-reaktif-capasitif elektrik sayacı , Çarpanı 1260 , A.T. = 20-40/5 . Faturada normal sanayii diye geçiyor ve gündüz , puant ve gece tarifelerinde tüketim tutarları var yani heralde 3 tarifeli sistemi kullanıyoruz. bUna göre kaç 3000 W lık gücümüz akşam 18.00 dan gece 24.00 a kadar ne kadar fatura yazar acaba.Teşekkürler.

Evet 3 tarifeli abonesiniz ...

. bUna göre kaç 3000 W lık gücümüz akşam 18.00 dan gece 24.00 a kadar ne kadar fatura yazar acaba.

burasını anlamadım?
"""3000 W lık lambalar 18.00 -24.00 arası kaç TL lik sarfiyat yapar mı? """ sorunuz

Son düzenleme:
Evet , bu günlük hesaptı.Ayda ne kadar para tutar.Teşşekkürler

Üç tarifeli puant uygulamasında zaman dilimi şöyledir:

(06.00-17.00) arası gündüz normal tarife;
saat (17.00-22.00) arası puant, pahalı tarife
(yaklaşık normalin iki katı); saat (22.00-06.00) arası gece, ucuz tarife (normalin yarısı)
fiyatlarla fatura basılır..

Yani siz 18.00 -22.00 arasını pahalı tarifeden kullanıyorsunuz... 4 saat...

0,27 TL artı KDV /kwH yaklaşık puant bedeli...

4x0,27= 1,08 TL+KDV = 1,27 TL (Bir gecelik puant tarifesinden tüketim bedeli)

0,08 TL (8 kuruş) artı KDV /kwH yaklaşık gece tarife bedeli 2 saat

2x0,08= 0,16 TL+KDV = 0,19 TL (Bir gecelik gece tarifesinden tüketim bedeli)

Günlük tüketim kW başına
1,27 + 0,19 = 1,46 TL

Aylık tüketim 30x1,46 = 44 TL x 3 (kW) = 132 TL

Tabii futura basımında tüketime göre güç bedeli ,TRT payı ,Belediye payı gibi ek ödemelerde eklenince bu artıyor...

Son düzenleme: