5mm step motor çalıştırma

BY.temhA

Üye
Resmini bırakmış olduğum step motoru ileri ve geri yönde kontrol etmek istiyorum bunu arduino ile kontrol edeceğim transistorlerle tek tek tetiklemeyi denedim olmadı sürücü entegre elimde mevcut değil kendi devresindeki sürücüyü kullanarak kontrol etmek mümkün mu yada farklı yontemde fikirleriniz varsa belirtirseniz sevinirim. Ufak bir cnc plotter yapmak istiyorum ve bunu sürücüleri satın almadan yapmak istiyorum.

Transistor ile 4 bobin ucuna + voltaj gonderdim arduino dan aldığım 4 çıkış sırasıyla çıkış veriyor bunun frekansını da ayarlayabiliyorum iletimde olmayan Transistorlerin çıkışları diyot ile gnd ye bağladım böylece bir Transistor bobin ucuna + voltaj gonderdiginde diger bütün uclar gnd ye bağlı oluyor. Bu devrede iki sıkıntı olabilir ya iki bobin birden + gondermek lazim yada bobin uçları sıralaması hatali.

Sanırım burada hata var. Aslında şemayı çizerek anlatsanız daha doğru olur.

Siz 6 uçlu stepper motor şeklinde devre yaptıysanız, yani:

Ancak sizdeki 4 telli stepper motorların kontrol şekli:

Her motor bobinini H-Köprü devresi ile sürmeniz gerekir.

Hazır devrelerden örnek, Aliexpress:

https://www.aliexpress.com/item/100...gGkmVGH7&utparam-url=scene:search|query_from:

İki adet H köprüsü kullanarak sürmeyi deneyeceğim sonucu burada paylaşırım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…