5s bms arızası

Arkadaşlar merhaba amatörüm çok bilgim yok kendimce gözden çıkardığım bir matkabımı 5s bms ile lityuma çevirmeye uğraştım tüm bağlantıları doğru yaptım bataryayı matkaba taktım 1 dakika çalıştı sonra durdu bidaha çalışmadı tekrar bataryayı açıp bms nin p+ ve p- voltu ölçtüm 8 volt civarı çıkıyor ama b+ ve b- uçlarında ölçtüğümde 21 volt var. Sonra çözüm olarak p- ile b- bir kablo ile birbirne bağladım şu an çalışıyor şarjda oluyor. Ben p- ve b- birbirine bağlayarak ne yapmış oldum :) ekte mavi ile çizdiğim gibi bir kablo ile çalıştı

Ekli dosyalar

• B8E0A8F9-162F-4209-93BA-B5A93103B1F0.jpeg
    B8E0A8F9-162F-4209-93BA-B5A93103B1F0.jpeg
    61.3 KB · Görüntüleme: 28
Tekrar P+ ve P- den besleme verdiğinde düzelebilir. Düzelmiyorsa aşırı akım nedeniyle arızalanmıştır. Yaptığın köprü aşırı akım ve kısa devre korumasını ortadan kaldırıyor. Balanslı şarj devam eder. Akım korumaları olmaz. Düzelmezse kart çok pahalandığı için atma yazık olur. Devreye cam sigorta ekle, en azından kısa devre olunca atar ve pili kurtarır.

Elinizdeki bms25 amper gorunuyor. Ancak bu tür bms ler etiket değerini vermeyebilir. Matkap için 40 amper bms kullanmanızı öneririm.

Bms iniz ya yüksek aklımdan zarar gördü yada korumaya geçti. Arkadaşımızın da önerdiği gibi bms i tekrar şarja taktığımızda düzeliyor olması lazim. Düzelmedi ise üzerindeki komponentlerin kontrol edilmesi lazım.

Tavsiyem 40 A bms kullanınız.

Teşekkür ederim cevaplarınız için tekrar çıkarıp deneyim olmassada sigorta ile idare ederim

Iyi de düşük voltajda sigorta kesmez. Piller belli bir gerilimin altına inlemeli.

Mosfetler arızalı ise değişimi kolay durum incelemek lazim

8 volt kadar bir voltaj veriyordu hocam çıkışında

Enerji verip şarjda bi 10 dakika durduktan sonra dener misiniz?

Aradaki jumper attığınız kabloyu sökün.

Devrenin yukarıdaki gibi parçalarının göründüğü bir resmini ekleyin kuvvetli ışık altında net bir resim faydalı olur.

Merhaba ürün diğer evde kaldı ulaştığımda çekip paylaşacağım teşekkürler ilginize

Merhaba ustalar ürün görseli şu şekilde bütün bağlantılarını çözdüm devreyi tekrar kuracağım bakalım ne sonuç olacak

Ekli dosyalar

• C3662CF9-CDA6-481A-B901-4AA689561F39.jpeg
    C3662CF9-CDA6-481A-B901-4AA689561F39.jpeg
    486.2 KB · Görüntüleme: 16

Forum istatistikleri

Konular
128,793
Kullanıcılar
450,879
Son üye
arifardaozdemir

Yeni konular