6.000 KVA TM için Deneyimli Arkadaşlar Yorum Lütfen

ben paralel çalıştırılan 2 trafodan yanayım ya da birisini çalıştırmasanız bile yedekte bekletin. yukarda da belirttim sisteminizin tamamen durmasındansa biraz maliyetli 2 trafo daha iyi bir iş olacaktır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu büyüklükteki tesislerde,kritik yükler ve tesisler bulunacak ve bu sistemlerin,Jeneratör
ile beslenmesi gerekecektir.Trafo tesis sayısı düşünülür iken,bu konu düşünülmelidir.1 trafo
bu iş için ( jeneratörle yedekli ) ayrılmalıdır.Kalan güç,2500 kva yı geçmeyecek şekilde
( harmonikli yükler de dikkate alınacak şekilde ) eşit veya uygun görülecek değerlerde dü-
şünülmesi daha uygundur.

hocam ben 2 ay once 4MVA lık bir tesis yaptım projesi elimdee istersen lınk verım...

Bir trafo yerine birden fazla trafo kullanılmasından yanayım ben de.
Yüklerin fabrika alanındaki yerleşimine göre, 2 veya 3 noktadan dağıtım yapılabilir. Bakım-onarım anlarında tüm fabrika enerjisiz kalmaz. Bu sayede AG kablo dağıtımı da daha kolay olur. Daha çok avantaj sayılabilir...

Bu büyüklükteki tesislerde,kritik yükler ve tesisler bulunacak ve bu sistemlerin,Jeneratör
ile beslenmesi gerekecektir.Trafo tesis sayısı düşünülür iken,bu konu düşünülmelidir.1 trafo
bu iş için ( jeneratörle yedekli ) ayrılmalıdır.Kalan güç,2500 kva yı geçmeyecek şekilde
( harmonikli yükler de dikkate alınacak şekilde ) eşit veya uygun görülecek değerlerde dü-
şünülmesi daha uygundur.

Sn Fahri Bey tamam jenaratör bir çözüm olabilir ama hadi trafonuz patladı tamir için de bir ay süre verdiler, o bir ay boyunca jeneratörün çalışma maliyeti ikinci bir trafo maliyetinden de pahalıya patlar. ben 2 trafo önerimde ısrarlıyım çünkü yaşadığımız bir tecrübe

yedek trafo kullanılmazsa , og -ag dağıtım sistemleri (baralar) kuplajlı olmalıdır gerci 1 den fazla trafo olsada kuplajlı sistemler herzaman iyidir

Tüm arkadaşlara yorumlarından ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Benim ilk düşüncem 4 Adet 2000 KVA trafo tesis etmek ve 3 trafoyu paralel çalıştırmak böylelikle 1 adet trafo da yedekte kalmış olur ileriye dönük trafolarda yağ değişmesi trafo bakımı arıza gibi durumlarda bir adet trafonun yedekte olabileceği.

İsabetli bir karar.Jeneratör düşümcemi, bir kez daha düşünmenizde yarar var.

Sayın mechullll
Proje çizmek ve çizilecek şeyi tasarlamak ayrı şeylerdir. Sorunuzdan tasarım konusunda bilgi düzeyinizin yetersiz olduğunu görüyorum. Forumda size verilecek cevaplarla doğru tasarım konusunda bilginizi yeterli noktaya getirme olanağınız bence yoktur. Bence tasarım konusunda tecrübeli ve bilgili bir mühendisten/mühendislik firmasından hizmet alın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,664
Son üye
OGÜN TOPUZ

Yeni konular

Geri