7805 den akım çekme zafiyeti , Analog'da iyi olan ustalar yardımnıza ihtiyacım var.

Bu entegreyi kullananlar varmı hala yahu, Kazım Hoca nın eleştirilerine bu kadar duygusal yaklaşmak doğru değil, bence eleştirileri yapıcı düzey de. Analog elektronikten önce programlama öğrenmenin ne kadar kötü sonuçlar doğurduğunu göstermeye çalışmış aslın da. Tıbbi cihazları açıp baktığınızda, devre kartının yarısının neredeyse power katı olduğunu görürsünüz , kaldı ki siz tek bir entegre ile bu tasarımı yapmışsınız. Switch mode entegreler için ise evet bazı arkadaşlar gerçekten de adc konusun da sıkıntı yaşamıştır, ama bu sıkıntıların sebebi olarak sonradan kendileri de görmüşlerdir ki, bu sorunun sebebi kullandıkları entegreler değil kendi tasarımlarında ki yanlışlar yumağıdır.

Son düzenleme:
Bu entegreyi kullananlar varmı hala yahu, Kazım Hoca nın eleştirilerine bu kadar duygusal yaklaşmak doğru değil, bence eleştirileri yapıcı düzey de. Analog elektronikten önce programlama öğrenmenin ne kadar kötü sonuçlar doğurduğunu göstermeye çalışmış aslın da. Tıbbi cihazları açıp baktığınızda, devre kartının yarısının neredeyse power katı olduğunu görürsünüz , kaldı ki siz tek bir entegre ile bu tasarımı yapmışsınız. Switch mode entegreler için ise evet bazı arkadaşlar gerçekten de adc konusun da sıkıntı yaşamıştır, ama bu sıkıntıların sebebi olarak sonradan kendileri de görmüşlerdir ki, bu sorunun sebebi kullandıkları entegreler değil kendi tasarımlarında ki yanlışlar yumağıdır.

Kazim Hocaya onu ifade ederken analog bilginizi güçlendirmeniz gereklidir yazsaydı da elektronikçilik bu sanmayın falan demeseydi böyle bir cevapla muhatap kalmayacaktı güzel kardeşim.evet yapici eleştirelere acıgım sorun yok,söyledikleri dogru yanliş o ayri mesele ama aşağılar tavırlara herhalde sende katılmıyorsundur diye umut etmekteyim.

Ama gürültü konusuna sende değinmemişsin , stepper la switch mode da tasarlanan devreler için ciddi bir filtreleme bilgisi gerekmiyor mu? Ben bu konuda yanılıyor muyum ? Ortada Kazim Hocanın verdiği güzel bir bilgi var , bende teşekkur ettim ama işin bir de bu yanı var dedim. Sence söylediklerim de yanliş birşey var mı?

Avrupa'da analog sistemi ayri mühendis , PCB dizaynını başka mühendis , yazilimi başka mühendis yapıyor . Tabi ki , bizde bunların hepsini birden yaptıgımızdan belirli alanlarda uzmanlaşırken , diğer yanlarımız zayif kalıyor. Benim bilgilerinize saygım sonsuz ama analogda çok iyi arkadaşlar bazen gelip yazilimda saçma sapan şeyler soruyorlar ama bence emek vermiş birine sende elektronikçimisin demek yanliş o yüzden ben araştırma yapmiş , mücadele etmiş birine bunları söylemeyi saygısızlık kabul ediyorum ustadm gerçek bu. Isınmanın sebebini bilmediğimi değil , üsten aldigim devrenin yani kullandıgım TIP42 nin niye direk yandıgını anlamıyorumbu datasheetde verilmiş bir devre , 3A leri görebilen bir devreden bahsediyorum. Burda sıkıntım sanırım 7805 le TIP42 yi dengeli devreye sokamamam ben aslında o konuda desteklerinizi istemiştim. Tabi ki 2 tane regulator kullanmakta aklıma gelmedi , KAzım Hoca'nın önerdiği devrenin de bu kadar basitçe uygulanabileceğini bilmiyordum ve iyi ki de söyledi ve öğrenmiş oldum. Güzel şeyler paylaşmak varken bir birimizi kırmak niye?

İşin özü bu tip42 neden yanıyor , sadece 24-5 = 19 400mA desen 19X400mA 7.6 Watt acıga cıkacak burda. Bir 7805 den soğutcu dahi olmadan 9 voltda 200mA çok rahat çekiliyor. 9-5 =4 4X200mA = 0.8 Watt İki tane sogutuculu devremde 7 wattı harcayamıyorsam yanliş yaptıgım başka bir yer olmali diyorum , haksız mıyım?

Bu arada cihaz medikal bir cihaz falan değil , sadece bir örnek vermiştim , basit maliyeti ucuz olması gereken sanayide kullanılacak bir devre.İçinde 220V u 24 V düşüren bir kaynak zaten oldugundan 24 V ile çalişmak zorunda kalıyorum.

Konu çok dağılmış bizde yazalım birşeyler, öncelikle Kazım hocanın tarzı bu ben ne kötü bir niyetle nede aşağılamak amacıyla tek kelime ettiğini düşünmüyorum, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır mantığıyla düşünüp Kazım hocadan gelecek her sözü sadece olabilecek iyi manalarıyla düşünmeli siz hiç iyi mana veremiyorsanız Kazım hoca bunun altına iyi bir mana saklamışta ben göremiyorum gibi düşünmelisiniz, zira Kazım hocanın yazdıkları bizim büyük bir eksikliğimizi ortaya koyuyor insan birşeye bakarken ancak kendi içindeki kadarını görebilir, bardağın dolu tarafını görmek gibidir kazım hocanın yazdıklarını görmek eğer içinden iyi mana çıkarmak istiyorsanız ona iyi gören gözlerle bakmalısınız, yoksa bardağın boş kısmına odaklanıyorsınız demektir(bu yazdıklarımı Kazım hıcaya bir soralım bakalım kendisini ben doğru anlamamışmıyım)
Neyse bencede 7805 gibi birşey kullanıp geri kalan enerjiyi boşa harcamak eln-bette güzel birşey değil, diğer türlüde bir deneyip filtrleme vs problem yaşayacakmısınız bir denemek lazım olmadı güöç katınız için bir pcb daha basarsınız.
Ben 7805 kullanacam diyorsanız, ve çözüm ne olursa olsun ama olsun diyorsanız, atın 7805 ile 24 volt arasına 3-5 ohmluk 10-15 wattlık birkaç taş direnç (hesabı yaparsınız) ısıyı ve fazla gücü taş direnç yesin 7805 keyfine baksın, yada 7812 vs...
Birde neden yanıyor bu tip42 için; devre boştayken ve 400 mA çekerken tip42 nin base akımını ve Vce gerilimini bir ölçün bakalım yanmasını gerektirecek bir durum varmı?

Yorumalrın için teşekkur ederim sayın karaapak. Devreyi delik içi kaplamalı yaptırdıgım için ısrarla başka çözüm aradım. Delik içileri hem pahali , hem zaman alıyor yenisinin yapılması. Sonraki versiyonda Kazım Hocanın önerdiği entegreleri kullanacağım , inşallah ADC lerde sorun yaşamam.

Tip42 nin de ne birşeysini ölçecek azmim kaldı, ne sabırım . Boş vaktimde ölçüp yeniden buraya koyacağım .

teşekkur ederim kazim hocam , gençliğin hatasi ile aşarı kaçan cümlülerim olduysa kusuruma bakmayın. verdiğiniz bilgililer için de çok sağolun.

Forum istatistikleri

Konular
129,277
Kullanıcılar
451,698
Son üye
frht.26

Yeni konular

Geri