9 KW Altı Yerde Kompanzasyon

leke_leke

Üye
arkadasler kolay gelsın ben aklıma takılan bırsey soylemek ıstıyorum bır kahvede elektrık akımı 12 amperı gosterıyor buda ana akım . ben 5 kwar sabıt kondansator bagladım akım nerde ıse % 20 dusuyor bu benın elektrık faturama aynı sekılde yansırmı sonucta akım duserse bırım fıyatı da dusermı aklımda takıldı ve bır ay deneyecegım sızlede paylasmak ıstedım. sızın yorumunuz nedır .sımdıden tesekkurler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
9 kw ve altındaki sözleşme güçleri için takılması gereken sayaçlar aktif /reaktif / kapasitif öezellikli kombi sayaç değilde sadece aktif özellikli olduğundan devreden geçen reaktif güçleri faturaya yansıyacak şekilde kaydetmezler. Dolayısı ile devreden indüktif reaktif akım çekilmesi veya kondansator bağlanarak kapasitif reaktif akım çekilmesinin sayaçta faturayı düşürecek şekilde bir etkisini göremeyiz.
Bütün cihazları kapatıp sadece rezistans tipi omik alıcılar devrede iken; örnek olarak 10 amper akım çekiliyorsa devreye 400 V. 5 kvar kondansator bağlandığında devreden çekilen akım 17,2 ampere çıkar . Buna rağmen aktif sayaç bu akım artışını, artan akım aktif değilde reaktif güçten kaynaklandığı için kw olarak kaydetmez.

arkadasler kolay gelsın ben aklıma takılan bırsey soylemek ıstıyorum bır kahvede elektrık akımı 12 amperı gosterıyor buda ana akım . ben 5 kwar sabıt kondansator bagladım akım nerde ıse % 20 dusuyor bu benın elektrık faturama aynı sekılde yansırmı sonucta akım duserse bırım fıyatı da dusermı aklımda takıldı ve bır ay deneyecegım sızlede paylasmak ıstedım. sızın yorumunuz nedır .sımdıden tesekkurler

Zannetmiyorum akım bir miktar düşer ama düşüp düşmemesi faturayı etkilemez aynı parayı ödersiznz gene çünkü görünür akımda sadece bir düşüş olur buda asıl kullandığınız aktif akımın değişmesinden kaynaklı değil (değişmez) reaktif akımdaki değişmeden kaynaklı...sizde sadece aktif akım için para ödediğinizden (cünkü 7-8 kw cezaya girmez reaktiften) bir değişiklik olcağını düşünmüyorum...

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,319
Son üye
mohamed elkilani

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri