95. Ramp Komutu Yardım

cafergmc

Üye
iyi günler
95. ramp komutu ile ilgili bir sıkıntım var. bu komutu programıma yerleştiridm ve bütün giriş çıkışları tanımladım ancak simulasyon yaptıgımda bu komut sarı renk alıyor ve hiç bir işlem yapmıyor. acaba bu komut simulasyonda çalışmıyor mu yada yanlış yaptıgım ne onu anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.
iyi çalışmalar

adszve.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
M1974=0 ise, Giriş kontrolü M0 0-1 şeklinde değiştiğinde T20 zamanlayıcısı resetlenip 0 olucaktır. M2=1 ise
R101 değeri R103 içine yüklenecektir ve her 0.01 sn için sabit bir değer (R102-R101 / R100) ile çıkı
artacaktır ve bu sonuç R103 registerına depolanacaktır. T2 zamanlayıcısı, önceden belirlenen değer R100'e
geldiğinde çıkış değeri R102'ye eşit olacaktır ve M102 çıkışı 1'e kurulacaktır. M2=0 olduğunda ise, R102
değeri R103'e yüklenecektir ve her 0.01 sn için sabit bir (R102-R101 / R100) miktar ile azalacaktır ve sonu
R103 registerına depolanacaktır. T2 zamanlayıcısı önceden belirlenen R100 değerine geldiğinde, çıkış değer
R102'ye eşitlenir ve M101 çıkışı 1'e kurulacaktır.
M1=1, rampa hareketi duracaktır.
R102'nin değeri R101'den daha büyük olmalıdır, aksi takdirde rampa hareketi gerçekleşmeyecek ve M101
çıkışı 1'e kurulacaktır.

yardımın için teşekkür ederim ancak bunları dökümanda bende okudum ve devresini de kurdum ancak similasyon yapınca hiç birşey olmadı ve ekran çıktısında göründügü gibi ramp komutu sarı renk aldı. benim yaptıgım kısımda mı bir sorun var acaba.

yardımın için teşekkür ederim ancak bunları dökümanda bende okudum ve devresini de kurdum ancak similasyon yapınca hiç birşey olmadı ve ekran çıktısında göründügü gibi ramp komutu sarı renk aldı. benim yaptıgım kısımda mı bir sorun var acaba.

Similasyonda siz dedikten sonra bende rampa komutunu denedim, aynen blok sarı oluyor. Sebebini öğrenir öğrenmez size bildireceğim.

Fönksiyonun analog çıkışı rampalama yaptığı için ve similasyonda fiziksel bir analog çıkış olmadığı için fonksiyonun çalışmadığı, bu yüzden de sarı olduğunu belirttiler.

Bildiğiniz üzere similasyon programı çıkalı fazla olmadı. Bazı eksiklikler olabilir ama zaman içerisinde bunların hepsi ilave edilecektir.

Kolay gelsin.

Fatek PLC Simulation programına rampa fonksiyonu eklenmiştir. Aşağıdaki linkteki programı PC kurunuz. Winproladder klasörünüzün altındaki dll dosyasının değişimi ile fonksiyon eklenecektir.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• SoftFBs_Setup.exe.rar
    342.4 KB · Görüntüleme: 5
bu ramp komutu tam olarak neye yarıyor ??

Genelde PLC nin analog çıkışını rampalamak için kullanılıyor. Aynen inverterlerdeki gibi kalkış ve duruş rampası verebilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Geri