Aşırı Kapasitif Ceza

sisteminizde baz istasyonu ve ups var ise bunlarda kapasitif yuku artırmakta bunları göz önünde blundurun

Baz istasyonu yada ups Bulunmuyor .

Merhaba
Problemim ile ilgili yardımcı olan fikirlerini aktaran herkese teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar işletmede yaklaşık (200-250 arası ledli armatür) bulunuyor .Bu ledli armatürler elektronik balast ile çalışmakta..
Sorum şu ;
1)Bu ledli elektronik balast ile çalışan armatürler Endüktif mi kapasitif karakterlimidir?
2)Bu elektronik balastların da harmonik üretme gibi bir dezavantajları varmış. Çok fazla elektronik balastın kullanıldığı aydınlatma sistemlerinde harmonik filtresi kullanılması gerekebilir deniliyor.

Düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aynen elektronik Balanslar harmonik üretir pano ölçüm yaptır bir daha başın ağrımasın veya harmonik filtre takılacak hesap nasıl yapıldığını yazıyordu notlarım arasında bakarım

Merhaba
Problemim ile ilgili yardımcı olan fikirlerini aktaran herkese teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar işletmede yaklaşık (200-250 arası ledli armatür) bulunuyor .Bu ledli armatürler elektronik balast ile çalışmakta..
Sorum şu ;
1)Bu ledli elektronik balast ile çalışan armatürler Endüktif mi kapasitif karakterlimidir?
2)Bu elektronik balastların da harmonik üretme gibi bir dezavantajları varmış. Çok fazla elektronik balastın kullanıldığı aydınlatma sistemlerinde harmonik filtresi kullanılması gerekebilir deniliyor.

Düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum .

En önemli noktayı atlıyorsunuz önceki mesajlarımda sordum cevaplamadınız.Şimdi size elektronik sayaçlar reaktifi nasıl yazar özetle anlatmaya çalışayım.Mesela R fazınızda bir kolunda 10 kvar kapasitif basan bir yükünüz var ve R fazının diğer kolunda 15 kvar endüktif reaktif çeken bir motorunuz var.Toplamda R fazının reaktif değeri 15-10 = 5 kvar endüktif yönde olur.Yani sayaç sadece 5 kvar endüktif yazar.Fakat üreticileri sayaç yazılımlarında eğer bir faz endüktif diğer faz kapasitif ise sayaç her ikisini de yazacak şekilde dizayn etmişlerdir.

Her fazı ayrı ayrı kompanze etmeniz gerekebilir.Reaktifleriniz dengesiz olabilir.Mesela bir fazda hiç reaktif yokken diğer fazda 5-10 kvar reaktif olabilir.Siz sabit 3 fazlı şönt atarsanız bir fazı kompanze ederken diğer fazın dengesini bozup bu defa onu reaktife sokarsınız.

O yüzden hangi fazda ne kadar reaktif varsa endüktif mi kapasitif mi bunu belirlemeniz lazım yoksa oranları tutturmanızın imkanı yok örnek verirsek ;

R = -1 KVAR S= -13 kvar T= -5 kvar bu durumda sabit 3 fazlı şönt atarsanız hiçbir sonuç alamazsınız.

Ek olarak ta şunu söyleyeyim probleminizin harnomikten kaynaklı olduğunu düşünmüyorum

En önemli noktayı atlıyorsunuz önceki mesajlarımda sordum cevaplamadınız.Şimdi size elektronik sayaçlar reaktifi nasıl yazar özetle anlatmaya çalışayım.Mesela R fazınızda bir kolunda 10 kvar kapasitif basan bir yükünüz var ve R fazının diğer kolunda 15 kvar endüktif reaktif çeken bir motorunuz var.Toplamda R fazının reaktif değeri 15-10 = 5 kvar endüktif yönde olur.Yani sayaç sadece 5 kvar endüktif yazar.Fakat üreticileri sayaç yazılımlarında eğer bir faz endüktif diğer faz kapasitif ise sayaç her ikisini de yazacak şekilde dizayn etmişlerdir.

Her fazı ayrı ayrı kompanze etmeniz gerekebilir.Reaktifleriniz dengesiz olabilir.Mesela bir fazda hiç reaktif yokken diğer fazda 5-10 kvar reaktif olabilir.Siz sabit 3 fazlı şönt atarsanız bir fazı kompanze ederken diğer fazın dengesini bozup bu defa onu reaktife sokarsınız.

O yüzden hangi fazda ne kadar reaktif varsa endüktif mi kapasitif mi bunu belirlemeniz lazım yoksa oranları tutturmanızın imkanı yok örnek verirsek ;

R = -1 KVAR S= -13 kvar T= -5 kvar bu durumda sabit 3 fazlı şönt atarsanız hiçbir sonuç alamazsınız.

Ek olarak ta şunu söyleyeyim probleminizin harnomikten kaynaklı olduğunu düşünmüyorum

Merhaba Emodiyator
Öncelikle ilginiz için teşekkürler

Sorunuma gelince,
Mevcut trafo 630 kVA Ana panodaki şalterim 800A Akım trafolarım 800/5 röleye tanıtırken 160 olarak tanıttım.
İşletmeye gittiğimde öncelikle şalt malzemeleri kontaktör kondansatör vs.ölçüp sağlamlık kontrolünü yaptım,daha sonra otomatik kurum yaptım (Kurulum yaparken yük şalterlerini kapattım makinelerin enerji şalterlerini kapattım lakin içerideki led aydınlatmalar yanmaktaydı kapatmadım. )
10 kVAr Şönt reaktörü ile endüktif basıp kapasitif düşür diye düşündük fakat oda entes rgc 12 cs ile uyumlu olmadığı için direk bağlamak zorunda kaldım. Açıkcası Basiretim bağlandı o gün ve sürekli sahada çalışmadığım için çözüm üretmekte zorlandım.Telefonla teknik destek almaya çalıştım ama kırklarelinde olduğu için işletme hatlarda sorun vardı.
Sonuç itibari ile çalıştığım şirketim şöyle bir fikir sundu .Orda bulunan Reaktif güç kontrol rölesini SVC özellikli bir röle ile değiştirip ( endüktif yük sürücü + Monofaze olarak üç adet şönt reaktörü) bağlamamı önerdiler.
Benimde kendi düşüncem şu; En sık karşılaşılan sorunlar sanırım dengesiz yükler.Buna karşın kademelere monofaze kondansatör ilave edip ,diğer trifaze büyük kademeleri de ara değerlere düşürmek istiyorum. (svc çözüm olur diyenler de var .Yeni yapılan banka panolarında svc li kompanzasyon uygulanıyor.

O sigortalara ! baksanız iyi olur.
Sistem aşırı kapasitif yazdığı için şalteri bilerek açık bırakmayı uygun gördük.

Arkadaşlar işletmenin sayaçı haberleşme modüllü olduğu için ordaki elektrikçi arkadaştan rapor aldım ve raporu ekte paylaşıyorum belki çözüm üretmemize faydalı olur.

Ekli dosyalar

• makel.pdf
    94.8 KB · Görüntüleme: 32
Moderatör tarafında düzenlendi:
Kompanzasyon panosunu otamatıkten alın manuel moda alın kademeleri tek tek ölçün yapışık kademe kalmıştır

Aynen elektronik Balanslar harmonik üretir pano ölçüm yaptır bir daha başın ağrımasın veya harmonik filtre takılacak hesap nasıl yapıldığını yazıyordu notlarım arasında bakarım
Peki bu elektronik balastlı bu lambalarda kondansatör bulunuyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri