Aşırı Kompanzasyon

onur313

Üye
Çalışmakta olduğum tesisin toplam kurulu trafo gücü yaklaşık 20 MVA. Genel olaral lokal kompanzasyon kullanıyoruz ancak bazı noktalarda kompanzasyon yapmam mümkün olamıyor. Bu nedenle ödeme yapılan sayaca yakın bir noktaya tesis ettiğimiz ve akım gerilim bilgisini OG'den alan merkezi bir kompanzasyon tesisim daha var. Bu noktada aktif enerji tüketimimiz çok düşük ve o noktada sisteme sürekli kapasitif basıyoruz.

Çok az indüktif yük çalıştıran bir transformatörden aynı anda ne kadar kondansatör çalıştırabilirim. Örneğin 1000 kVA transformatörden, 100 kW indüktif, 800 kVAR kapasitif aynı çalıştırılırsa sorun olur mu? Ayrıca bu transformatörden toplamda kaç kVAR'lık kondansatör çalıştırabilirim?

Saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kondansatörlerin voltajını bir miktar yüksek seçerek hatta 900 kvar (400 V da 900, 480 V kondasnatör için 1300 kvar toplam kondasnatör) kondansatör yükleyebilirsiniz, zaten 100 kvar endüktifiniz 100 kvar kondansatör ile karşılanır ve geriye 800 kVar net değer kalır AG tarafında.. Uygulama sırasında toplam amper değerini gözlemleyerek tamamını devreye alırsanız aşırı yükleme ( 1500 A üzerine) yapmamış olursunuz..

Çalışmakta olduğum tesisin toplam kurulu trafo gücü yaklaşık 20 MVA. Genel olaral lokal kompanzasyon kullanıyoruz ancak bazı noktalarda kompanzasyon yapmam mümkün olamıyor. Bu nedenle ödeme yapılan sayaca yakın bir noktaya tesis ettiğimiz ve akım gerilim bilgisini OG'den alan merkezi bir kompanzasyon tesisim daha var. Bu noktada aktif enerji tüketimimiz çok düşük ve o noktada sisteme sürekli kapasitif basıyoruz.

Çok az indüktif yük çalıştıran bir transformatörden aynı anda ne kadar kondansatör çalıştırabilirim. Örneğin 1000 kVA transformatörden, 100 kW indüktif, 800 kVAR kapasitif aynı çalıştırılırsa sorun olur mu? Ayrıca bu transformatörden toplamda kaç kVAR'lık kondansatör çalıştırabilirim?

Saygılar.

Herhalde yukarıda çizdiğim gibi bir sistemden bahsediyorsunuz. Bu şekilde kompanzasyon yapmak doğru değildir. 100kw aktif güç ve 800kVAr kapasitif güç toplamda 806,22KVA görünür güç yapar Trafo gücünün % 80'ine tekabül eder. Ancak;
1- 1000kVa trafo yaklaşık % 10 yüklü iken aşırı kapasitif reaktif güçten yükü % 80'e çıkar. Trafonun çekeceği akım 150A dolaylarında olacakken 1150A civarına yükselmiş olur.
2- Bunu neticesi Gerilim düşümü artar, sistemde harmonik var ise bunların genliklerinin aşırı artmasına neden olur.
3- Aynı şekilde kompanzasyon yapamadığınız trafolarda aşırı endüktif reaktif yükten aşırı akım çekmiş olurlar.
4- Bu trafoların besleme kablolarında da gerilim düşümü değeri artar.

Ana barada denge sağlanır mı? derseniz sağlanır ancak bu kadar olumsuz durum yaşadıktan sonra neye yarar !

Yapılması gereken: Tüm trafolarda kötüde olsa(Varsın eski rölelerle yapılmış olsun) otomatik kompanzasyon yapılmalı. Toplamdaki yani ana baradaki dengeyi 1000kVA trafo A.G.'sinde yaptığınız kompanzasyon ile sağlamış olursunuz. Hem kompanzasyon sisteminin gücü azalacaktır hemde yukarıda saydığım olumsuzlukları yaşamamış olacaksınız. Karar sizin.

Kurulu gücü 20 MVA olan bir tesiste kompanzasyon konusunun hafife alınması ve bu alanda yatırım yapılmaması üzücü...Sorunun palyatif çözümlerde aranmasıda günü kurtarmak anlamı taşıyor.. scorpion eyes arkadaşımızında değindiği üzere beraberinde bir çok mahsur taşıyor.. Yüklü trafolarda klasik modelde olsa asgari düzeyde kompanzasyon yapılmalı, arta kalan endüktif 3.ncü trafodan aşırı kompanzasyon yapmak yolu ile idare edilebilir...
3.ncü trafonun gereğinden fazla kondansatörle kapasitif olarak çalışmasının diğer bir mahsuru o trafoda ani gerilim yükselme piklerinin görülmesine neden olacaktır..Buda o trafodan beslenen alıcıların zarar görmesine neden olacaktır..
Kurulu gücü 20 MVA olan bir tesis işletmecisinde muhtelif noktalarda elektriksel birimlerin doğru olarak tespit edilip ona uygun çözümler geliştirilebilmesi için bir adet HT ITALIA Skylab 9032 Energytest 2020E PORTATİF ENERJİ ANALİZÖRÜ bulunmasında yarar vardır.
1-) SIFIR KULLANILMAMIŞ ENERJİ ANALİZÖRÜ ŞOK FİYAT KAÇIRMAYIN - Türkiye'nin ilan sitesi sahibinden.com
2-) Ark Elektrik | Facebook

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Aslında yatırımdan kaçmak gibi bir sıkıntım yok. Ancak bahsettiğim tesis yeraltı kömür ocağı ve yerüstünde bir adet 10 mVA 34,5/6,3 kV düşürücü transformatörüm var. Yeraltında 6,3/3,3 kV ve 6,3/1,1 kV'luk dağıtım transformatörleri kullanarak en büyüğü 2x855 kW olan motorlara yol vermem gerekiyor. Yeraltında kondansatör kullanmam maalesef mümkün değil. Optimum çözüm 6 kV kondansatörlerle kompanzasyon yapmam gibi görünüyor ancak uygun bir ürün şimdilik bulamadım .(Kondansatör devreden çıkış-giriş sürelerinin uygun olmaması nedeniyle) Bütçe çalışması için en azından AG'den çözmek durumunda kalırsam ne gibi bir durumla karşılacağım diye hesap ederken aklıma bu sorun takıldı ve sizlerle paylaştım.

Yakın zamanda yapacağım bir alım için enerji analizörü düşünüyordum ancak sabit bir ürün talep etmiştim. kesici hücresi içerisine yerleştirilebilecek uygun bir ürün marka modeli verirseniz sevinirim. Taşınabilir ürün için düşünmeye başladım bile.

Tekrar konuya dönecek olursak, sıkıntının ne olduğu söylediklerinizle kafamda daha iyi canlandı. AG kompanzasyondan şimdilik uzak durmam gerektiğini anlamış olsam dahi uygun ürünleri bulamaz isem yinede tek çözümüm (doğru veya yanlış) bu olacaktır. Sistemin detayını biraz daha vermiş oldum, sizce uygun yöntem ve ürünler neler olmalıdır. (Zaman içerisinde trafo gücü toplamda 20 MVA'ya çıkacak olduğu için toplam güç üzerinden gitmeyi düşündüm.)

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,028
Son üye
ahmet ural

Yeni konular

Geri