AA akım ölçme ile ilgili

proeng

Üye
selamlar

bir uygulama da yaşadığımız problem hakkın da sizlerden fikir almak istiyorum.işletmeler de kullanılan 3 fazlı asenkron motorlar da ölçtüğümüz akım aktif akımmıdır yoksa görünür güç akımımıdır.truerms ölçü aleti ile boşta 8A çeken motor hesaplamalarda (cosfi motorun etiketindeki değeri alıyorum 0,83) 4,6kW harcarken sayaçta çok küçük bir değer gösteriyor (2kW kadar) sayaç bağlantıları doğru. bu konu hakkın da yardımlarınızı bekliyorum

saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
3 fazlı asenkoron motorda ölçtüğünüz akım reaktif indüktif+ aktif akım toplamıdır cosfi oranına göre değişkenlik gösterir motor etikentindeki değerler yükteki değerleridir birde motorun etiketindeki watt cinsinden değeri mekaniksel güçtür mesela motor etiketinde 5kw yazıyorsa bu motor milinden alınan gücü temsil eder elektiriksel güç 5kw dan daha büyük çıkar tam olarak elektiriksel gücü bulmak için motor verimini bilmeniz gerekir

öncelikle ilginiz için teşekkürler

o zaman sayaçta okunan değer doğru (aktif güç için),bizim kullandığımız ölçü aletlerin de gördüğümüz akıma göre güç hesabı doğru oluyor mu?

evet true rms özelliği olan ölçü aletlerinde yaklaşık olarak bulabilirsiniz tam hassas ölçüm için en iyisi güç analizörüdür

motorun etiketindeki watt cinsinden değeri mekaniksel güçtür mesela motor etiketinde 5kw yazıyorsa bu motor milinden alınan gücü temsil eder elektiriksel güç 5kw dan daha büyük çıkar tam olarak elektiriksel gücü bulmak için motor verimini bilmeniz gerekir
Sn. emodiyatör bu konuda eminmisiniz. Ben tam tersi diye biliyorum. Eğer sizinki doğruysa büyük bir hatamı öğrenmiş olacağım. Zira motorla ilgili elektriksel hesaplamalarda motor etiketinde yazan gücü kullanıyorum. Herkesinde öyle yaptığını sanıyorum. Yoksa biz elma ile armutumu toplamaya çalışıyoruz...

Sn. proeng zaten sayaçlar Aktif ve reaktif (buda kendi içinde endüktif-Kapasitif) olarak ayrılırlar. Dolayısıyla Aktif sayaçlar aktif tüketimi. Reaktif sayaçlar reaktif tükemi kaydederler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn. emodiyatör bu konuda eminmisiniz. Ben tam tersi diye biliyorum. Eğer sizinki doğruysa büyük bir hatamı öğrenmiş olacağım. Zira motorla ilgili elektriksel hesaplamalarda motor etiketinde yazan gücü kullanıyorum. Herkesinde öyle yaptığını sanıyorum. Yoksa biz elma ile armutumu toplamaya çalışıyoruz...

Sn emodiyatör haklıdır.Etiket değerleri tam yükteki motor mil gücü içindir.Motor etiket değerlerine göre(P=UxIx1,73xCOS)hesapladığınızda p daha yüksek çıkar.Sebep motorun kayıplarıdır.
Dert etmeyin ben 5,5kw motorun herzaman 5,5kw yük çekmeyeceğini mühendislere bile anlatamadım

Bir motorun üzerinde yani etikente yazan güç o motorun milinden alacağınız güç anlamına gelir. aynı motoru boşta döndürsen farklı akım çeker milene bir yük bağlarsan farklı akım çeker. Kullanıcak elemanların(sigorta, kontaktör kablo vs.) hesapları tam yük akımına göre yapılır. Ama bu motor devreye bağlandıktan sonra etikende yazan gücü şebekeden çekecek anlamına gelmez.

Motorun miline bağlanan yük ne kadar büyük olursa motor şebekeden o kadar fazla akım çekecektir. Senin motorunda yaklaşık %50 yükle çalışan bir motor. motor etiketinde yazan değerler tam yük değerleri olup %50 yük ile çalışan bir motorun cosfiside farklı olacaktır.

Bir motorun şebekeden çekeceği akım tektir ve bu akım motorun görünür gücünün akımıdır(Bu akım bileşenlerine ayrılabilen bir akımdır. bu ayırma işlemi ise matematiksel bir işlemdir. fiziksel olarak ayrılamaz.) yani birkaç ampermete vasıtasıyla akımın aktif ve reaktif bileşenlerini bulamazsın.

Bu akımın bileşenlerini bulman için ya bir cosfimetreye ihtiyacın olacaktır yada aktif ve reaktif gücü ölçen iki ölçüm cihazın olacaktır.

Etikende gücü, cosfisi ve verimi yazan bir motorun şebekeden çekeceği aktif güç P=Etiket gücü/(cosfi*verim) den bulunur.

saygılar...

Son düzenleme:

Sn. ertek 68 elmamı armutmu toplarsınız bilmem ama forumumuzda bu konuyla ilgili bir sürü konu var inceleyip baktığınızda haklı olduğumu göreceksiniz artı şunuda söyliyim mesela 5 kw motorun şebekeden 5 kw altında güç çekmesi demek verimin %100 ün üstünde olması demektirki herhalde buda size mantıklı gelmez

bizim fiili güç olarak hesapladığımız güç ,pek doğru gibi gelmiyor o zaman (aktif güç anlamında,omik yük hariç) motor akımını ölçüyoruz oda Is akımı ,etiket akımına göre nasıl mukayese edeceğiz ozaman.yanımız da sürekli güç analizörü taşımalıyız gibi geliyor.ayrıca Truerms ampermetre aynı akımı ölçtüm.

saygılar

5,5 kW lık motora ait etiket.
11880cdd6db87ef1fad3aecff28f37c9.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,300
Kullanıcılar
451,738
Son üye
ahmet Bükel

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler