AC Buzdolabı/Dondurucu/TV/Çamaşır Makinesi gibi ev aletleri, DC'ye nasıl çevrilir?

hopdedix

Üye
Mevcut geleneksel AC ev aletleri, DC'ye çevrilebilir mi, nasıl çevrilebilir.
DC aletler çok pahalı olduğu için bu çözümün maliyeti nasıldır?
tşk.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motorunu değiştirirsen ve kontrol kartlarını uyumlu hale getirirsen tabii ki mümkün. Ama DC'yi nereden bulacaksın bilemem. Kendin mi üretirsin yoksa sisteminde mi var bilemem.

Ancak oldukça yüksek bir maliyeti olacağı kesin...

AC üretim ve tüketim de; DC ise iletimde avantajlıdır. Tavsiye etmem ama demirdöven' in de dediği şekilde olabilir.

Bir ihtiyaca binaen hasıl olan bu durumu şöyle izah edeyim:

Malum önümüz yaz dönemi, adamın bir yatı var diyelim, bu yatla güzelim sıcak denizlerimize açıldığını düşünelim.
Yatına Solar panelleri koyduğunu ve oluşan DC gerilimi doğrudan kullanmak istediğini düşünelim. Malum adam denize AC hat çekemeyeceğine göre;
PV paneller, akü ve DC yüklerle bu işi çözmemiz gerektiğini düşünelim.

Bir ihtiyaca binaen hasıl olan bu durumu şöyle izah edeyim:

Malum önümüz yaz dönemi, adamın bir yatı var diyelim, bu yatla güzelim sıcak denizlerimize açıldığını düşünelim.
Yatına Solar panelleri koyduğunu ve oluşan DC gerilimi doğrudan kullanmak istediğini düşünelim. Malum adam denize AC hat çekemeyeceğine göre;
PV paneller, akü ve DC yüklerle bu işi çözmemiz gerektiğini düşünelim.

İnverter kullansan olmuyor mu kardeş.

İnverter koymadan doğrudan DC yüklerle maliyet açısından sormuştum. Hangi sistemin maliyeti daha uygun olabilir...

İnverter koymadan doğrudan DC yüklerle maliyet açısından sormuştum. Hangi sistemin maliyeti daha uygun olabilir...

Bence her türlü inverter daha ucuza gelir. 300W inverter i evde 100-150 TL ye yaparsın.
Bu arada bu adamın yatı yokmu yaa, bi inverter parasından kaçıyor. :)

Bunlar hep böyle kardeş, yata kata yatırırlar, bir inverterden kaçarlar :)
Zenginlik işte...

12/24 voltla çalışan piyasada buzdolabıda, tv de var. Çamaşır makinasını da birkaç ekle sen yapabilirsin
Çamaşır makinalarında en çok enerji harçayan konpanent rezinstanstır
geriye motor ,pompa ventil kalır motorlar DC veya ünüversaldir zaten pompa dc calışanları mevcut .ventillerin önüne de ac/dc konvertör devresi (birkaç elektronik konpanentle) basitce yerlestirilir .
motor sürücü kartları zaten 220/ 12v swiçmod besleme ile düşürülmektedir siz swiçmod 'un cıkışına enerjiyi verirseniz sürücü devren de tamam. son olarakta istedigin ısıya ulaşmış su ya ihtiyacın var bunuda güneş enerjisi ile (solar paketlerle değil !) Elde edebilirsiniz

Zaten denizin ortasındaki adam camaşırlarını yıkamayı düşünmez denizin ortasında en kıymetli şey TATLI SU dur

Forum istatistikleri

Konular
129,340
Kullanıcılar
451,811
Son üye
benanç.

Yeni konular

Geri