AG Kompanzasyonun referans akımı OG den alınabilirmi

sayın elkomsis değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
benim bu konuda sormak istediğim bir konu daha var.RGKR'nde akım bilgisinin özellikle baştan alıp baştan brakılan program modunda (akım miktarının) çok etkili olmadığını düşünüyorum.yani bizim için akım ve gerilim grafikleri arasındaki kayma miktarının daha etkili olduğunu düşünebilirmiyiz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

neresi alangirli anlıyamadım kendini kaf dagında gorme

bence ufak bir hata var tr.koruma hüçresi içinde gelen akım trafoları her zaman sınıf :1 dir ha ben sınıf 0,5 ile degiştiriyorum diyorsan amenna gözünüzden kaçtı sanırım ben bu tarz uygulama yaptım ve yeni nesil
3 A.T lı röleler calışmıyor bunuda belirteyim ama gerilim referansını alırsanız tadından yenmez..

yo biz akım trafolarını değiştirmiyoruz dediğiniz doğrudur belirttiğim gibi bu akım trafoları Cl:1 koruma sınıflıdır ama biz aynı akım trafosunu kullanıyoruz cl:1 yani ve bir sorunda teşkil etmiyor çünkü bizim sistemde birde ofset ayarımız var çok lazım olmamak la birlikte sayacın akım trafosu ile komp akım trafosu arasındaki açı farkını bu ofset ayarı ile kalibre edip eşitliyoruz ve sorunsuzca çalışıyor bu arada yazdığım uzun metinde trafonun boştaki trafonun akım bilgisini yanlış yazdığımdan hesap 37mA çıkmış boştaki akıma göre hesaplanınca o değer 5-6mA çıkar yani 50MA 10 katı daha düşük. bu sistem tek başına bir röle değildir arkadaşlar bu sistem komple bir kompanzasyon sistemidir tak çalıştır mantığı ile çalışır siz sadece bağlantıları yaparsınız tekrar ediyorum 3 akım bilgisini koruma akım trfaolarıdan alırsınız gerilim ve beslemeler agden bağlanır ve sorununuz çözülür.
bu arada teknilsyen arkadasım bana özelden bir mail atmış ama ben mail atamıyorum galiba yeteri kadar uzun üye değilim burada

___

cegerxwin arkadaşım
akım ve gerilim arasındaki kaymayı inceler çoğu röle dediğiniz gibi ama bu sinyaller çok düşük geldiğinde algılama yapamaz röleler akım sinyali 50mA gibi bu değerde og de sıkıntı çıkarıyor maalesef.

Moderatör tarafında düzenlendi:
evet elkomsis bilgiler için teşekkür ederiz ama tüm roleler 50Ma değil gruparge reaktif güç kontrol rolesinin algılama min akımı 3ma dir. bazı bildiğim rolelerde 20 ma gibi rakkamlarda
bu tip yerler için bir başka çözümde akım referansını og'den gerilimide ag'den alıp klasik tip kompanzasyon panosuna verip işinizi görebilirsiniz,
teorik olarak hesaplamlar sonucunda pek kaele alınmayacak açı kayıpları olduğu anlaşılmıştır. yani işin neticesinde tüm roleler ile bu uygulamaya yapılabilir, sorun olursa şurdan olabilir sayın elkomsis de bahsettiği gibi min akım referansı büyük olan rolelerde ilk akım trafo testini geçemeyebelir bunuda geçmesi için büyük bir güçte bir kapasite bağlanarak geçilebilir, yazdığım bilgiler teoriden ibaret değil denenmiş ve bir çok yerde og akım referansı ile kapasitifve endüktif kompanzasyon uygulaması yapıldı

ilk konuyu açan arkadaş yeterince katkısı olmuştur umarım
Değerli kontrol kalemi forum üyeleri
merak ettiğim bir konuda sizlerin fikirlerinizi almak istiyorum.
Müstakil trafolu Og den enerji ölçülen bir tesiste akım (ve-veya gerilim ) referanslarını OG den alan bir kompanzosyon sistemi tasarlanabilirmi.

elkomsis arkadaşımız çok doğru olarak yorumlamış.Olay budur..

o.g den akım bilgisini aldıktan sonra rölemize gireceğimiz faz açısını belirlerken nasıl hesap yapıyoruz ? trafonun faz açısı gireceğimiz değeri nasıl değiştiriyor?

elkomsis bey merhabalar yukarıdaki yapmış olsduğunuz açıklamalar %60 ını anladım burada anlamadığım şey bir roleler standart rolemi yoksa özel üretimmi veya her markanın varmı ayrıca konpanze yine ag denmi yapıyorsunuz yani kondansatörler 400 veya 220 voltmukondansatörler çevrim oranı 6 olan 571 kat küçülmesini anlıyamadı açıklarsanız çok memnun olurum teşekkürler

o.g den akım bilgisini aldıktan sonra rölemize gireceğimiz faz açısını belirlerken nasıl hesap yapıyoruz ? trafonun faz açısı gireceğimiz değeri nasıl değiştiriyor?

trafoların grup açıları var ya kardeş. mesela trafonun grup açısı 1 ise, og ile ag arasında 1X30=30 derece fark vardır, trafonun grup açısı 5 ise, og ile ag arasında 5X30=150 derece fark vardır, .... gibi. bu açı farkının röleye tanıtılması gerekiyor.

og 30 mu oluyor sabitmi yoksa 30 kv olarak ele alıyorsun birde açı farkını röleye hangi kısımda tanıtıyorsun ne marka röle bu biz rg3 12c kullanıyoruz bu röleyede girilebiliyormu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…