AKÜ VE ŞARJJJ ACILL

woltajj

Üye
ARKADAŞLAR ELİMDE BIR ADET LAPTOP SARJI VAR BUNUN LA 72 AMPER TAKSI AKÜSÜNÜ ŞARJ EDEBILIRMIYIMM TASRADAYIM ARACI CALISDIRMAAN YARDIM ALMAM VEYA USDA BAKDIRMA IMKANIM YOK YOU TUB DA BIR VIDEODA GÖRMUSDUM AAMA SIMDI BULAMIYORUM ŞAR EILIRMI BIR YARDIM EDERMSINIXX akü birkez boaldı şarj eddıremedım bu adaptör şar j edermı

ADAPTÖR: İNPUT 100-240 VOLT 50 - 60 HZ
OUTPUT 19 V 3.95 AMPER

AKÜ 12v 72 amper oto akusu

ARKADAŞLAR ELİMDE BIR ADET LAPTOP SARJI VAR BUNUN LA 72 AMPER TAKSI AKÜSÜNÜ ŞARJ EDEBILIRMIYIMM TASRADAYIM ARACI CALISDIRMAAN YARDIM ALMAM VEYA USDA BAKDIRMA IMKANIM YOK YOU TUB DA BIR VIDEODA GÖRMUSDUM AAMA SIMDI BULAMIYORUM ŞAR EILIRMI BIR YARDIM EDERMSINIXX akü birkez boaldı şarj eddıremedım bu adaptör şar j edermı

ADAPTÖR: İNPUT 100-240 VOLT 50 - 60 HZ
OUTPUT 19 V 3.95 AMPER

AKÜ 12v 72 amper oto akusu

Şarj etmesine eder,ancak çok fazla ısınıp yanma tehlikesi bu voltaj çıkış şartıyla mevcuttur,yalnızca çıkış amperi şarj için uygundur,voltaj normalin biraz üzerindedir,adaptörü fazla zorlayacaktır.Çünkü akü şarjı için 19 volt çok yüksek bir değerdir,19-12=7 voltluk bir voltaj farkı SMPS'li laptop adaptöründe ısı olarak açığa çıkıp yok olmaya çaışacaktır,dışarıdan cebri soğutma(Pc soğutma fanlarının hava çıkış debisi çok yüksek olanlarını,(Yüksek RPM'de çalışanları) adaptöre doğrudan hava üfleyecek,yüzeyden soğutacak şekilde yönlendirilebilir)yoluyla,ayrıca akünün ilk başta tam boş olması durumunda daha fazla çekilecek olan şarj akımının yarattığı ısı etkisini,bu şekilde cebri kontrollü olarak azaltılabilirsiniz.Ancak yine de fan adaptöre havayı üflerken,adaptör dış plastik yüzeyininin, el yakmayacak derecede (65 C derece üstü olmaması) kızgın olup olmadığı elle özel olarak yoklanıp dokunarak denetlenebilmelidir.Bu şartlarda sadece geçici bir süreliğine,bu acil şarj işlemini SMPS'li adaptörü bozma riskine girmeden yapabilirsiniz.Fana rağmen adaptör yine de aşırı olarak kızıyorsa eğer,şarjı kesip fişini çekin.Garantili risksiz bir soğutma için hem ön,hem de arkadan ayni oranda eşit havayı üfleyen 2 adet 80 veya 120 mm.lik pc soğutma fanını ayni anda kullanın.Akü kutup bağlantılarını adaptörün çıkışına bağlamadan önce,çıkıştaki + ve - uçları(Jakın ortası genelde +'dır)multimetreyle ölçüp doğru kutuplardan tam emin olduktan sonra doğru şekilde bağlayınız,aksi halde SMPS'in iç elektonik yapısına da zarar verilebilir,dikkatli olunuz.Kolay gelsin.

Önemli uyarı: Bir SMPS devresi olan laptop adaptörü aslında led,power led kullanımına,normal lityum-iyon bataryanın şarj edilme durumuna daha uygun,yani 72 amperlik duble akü gibi zorlayıcı olmayan ideal devre girişleri haricinde sürekli olan bir kullanıma daha uygundur.SMPS adaptör kullanımı,ayrıca acil bir kullanım için,çok kısa bir aralıkta olmak şartıyla,o da normal 50 hz.trafolu,7.2 amper çıkışlı uygun bir redresör temin edemediğiniz için tavsiye edilebilir.Yani SMPS'lerin "Kısa Devre Koruması ve Aşırı Akım Koruma Sistemleri" akıllı chiplerinde her zaman mevcuttur,kısa devrede veya normalinden çok fazla olan aşırı akım çekilmesi durumunda,SMPS adaptörü devresi,çıkış akımını kapatıp keser,bu durumda aküye akım geçişi de hiç olmayabilir.Bu durum akünün eski,yeni,asit boume derecesi,şarj durumunun çok fazla düşüklüğü,vb.gibi özel durumlarında daha bariz olarak bu akımın SMPS'in akım geçişine izin verip vermeme durumunu belirler.Akünüzün fiziki şartları,ortam sıcaklığı veya yıpranmışlık durumu da,geçen akımın aşırı olup olmamasını veya SMPS'in izin vereceği en üst sınır akımının belirlenmesinde dikkat edilip göz önüne alınması gereken bir etmendir.Bunları göz önünde bulundurarak ve ön kabulleri yaparak şarj akımını, SMPS'in iç devresinin buna ayrıca izin verip vermeyeceğini deneyerek görmeniz de mümkündür.

Bu konuda yaşanmış olan şahsi bir tecrübem bire bir olarak da yoktur.Ama haddinden çok fazla aşırı şarj akımını,72 amper,12 voltluk akünün çekmek istemesi durumunda,SMPS otomatik olarak bir yüksek akım rölesi gibi sistemini akım çıkışına kapatacaktır.SMPS'e daha fazla zarar verilebilmesi ve yanabilmesi riski,böylelikle daha en baştan elimine de edilmiş olacaktır.Yani sisteme direkt bir zararı da olamaz,uygun olan şarj akımı geçip de sistem şayet buna tam olarak izin verirse,yukarıdaki ilk mesajımda sözü edilen yüksek güvenlikli çalıştırma şartı olarak,cebri soğutmayı da ayrıca mutlaka uygulamış olursunuz.Aşırı ısınmaya izin verilmezse eğer,normalin biraz üstünde olan şarj akımları da akü içinden rahatça akıp,SMPS sistemi için ayrıca bir tehdit oluşturamadan akünüz de sonuçta kolayca şarj olmuş olacaktır.Yeterki SMPS adaptörü de sistem olarak buna tam olarak izin vermiş olsun.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,285
Kullanıcılar
451,712
Son üye
louygu

Yeni konular

Geri