Akü şarjı

Itwo77

Üye
Arkadaslar. akü şarjını gösteren bi cihaz yapmam gerekiyor. akünün bitik oldugunu gösteren durumda kırmızı led yanıcak. akünün orta enerji oldugunda sarı yanıcak. akü şarjlı oldugu durumda yeşil led yanıcak. böyle bişey yapılabilir mi ? yapılırsa da nasıl yapılır ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
hocam devresini nasıl yaparsın bilmiyorum ama bir seminer almıştık bu konuyla ilgili ölçü aletiyle ölçüm yaptığında voltaj akünün doluluk oranını gösteriyor galiba

forumda bununla ilgili çok yazı var , akünün %100 dolu iken uçları arası voltajı yada %20 dolu iken voltajı belli , buna göre işlem yapman gerekiyor

Selamlar,
paralel bağlı 16 adet 12 v 7 amper kuru tip aküyü(16x7=112A olarak) portatif güç kaynağı olarak kullanmak istiyorum. şarj için seconder marka 10 Amperlik cihazım var. daha önce 12 adet paralel bağlı aküyü şarj ederken sıkıntı yaşamadım. ama 16 adetde şarj cihazı 36 saat olduğu halde şarjı kesmedi. 12li akü gurubunu şarj ederken şarj cihazının göstergesinden şarj esnasında 10 dan 0' a kadar gerileme izliyordum.ve 0 da şarjı kesiyordu. 4 adet daha ekleyerek 112 A ya çıkardığım akü grubunda ise 1.1 e kadar düştükten sonra tekrar yükselmeye başladı. şu anda 1.4 ve yükseliyor. şarj işleminin sağlıklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim. sanırım bir sorun var. yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

Sn.Barbarosyüce;şarj esnasında bir Multimetre ile voltajı ölçün.Belirli değerden sonra voltajı yükselmiyor ve şarj gerilimi üst sınırda değilse(sulu asit akü için=13,8-14 dcv.kuru akü için 14-14,3 dcv jel akü için=14,5-14,6 dcv. max.şarj sınırı)demekki sizin şarj cihazının kapasitesi yetmiyor.Akülerinizi kuru akü tahmin ediyorum.Bu durumda en garantisi aküleri 2'li grup halinde şarj etmeniz.Yani 8+8 şeklinde.Kolay gelsin.

Arkadaşlar farkındamısınız bilmiyorum ama konu ilk mesajdan sapmış. ilk mesajda sorulanın aynısını bende yapmak istiyorum. elimde 3 adet kuru kurşun asit var.

1 12 V 7 Amper
2 12 V 9 amper
3 6 V 4 amper

bunlardan özellikle 12 volt olanlarda bu akü şarj durumu kontrolünü yapabileceğim bir cihaz yapımını merak ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
129,159
Kullanıcılar
451,506
Son üye
Farid_13

Yeni konular

Geri