Akıllı ev altyapı planlaması konusunda yardım

asprog

Üye
Arkadaşlar herkese merhabalar. Kaba inşaat safhasında yeni bir ev aldım. Önümüzdeki hafta dairenin elektrik tesisatı çekilecek. Bende ileriye doğru evimde elektrikli panjur, kombi, aydınlatmalar vs.. uzaktan yönetebileyim istiyorum. Fakat bu işin altyapısı hakkında(kablolama vs...) hiçbirşey bilmiyorum. Elektrikçi girmişken bu işin kablolamasınıda halledeyim istiyorum. Nelere dikkat etmem gerekiyor? Hangi tip kabloyu ne şekilde çektirmeliyim? Dediğim gibi şimdilik sadece altyapı, sonrası evin borcu bitince :) Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada her türlü öneriye açığım.... Kalın sağlıcakla

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
...Evin kablolama için borulamasına dikkat etmelisiniz, ayrıca muhtemel kontrol üniteleri(soğutma, havalandırma veya sıcak hava...) konulacak yerler düşünmelisiniz(örneğin kumanda paneli yeri için kapının yanına bir plastik elektrik kutusu konulabilir). Herşeyden önce, genel bir kumanda kutusu için bir yer ayırmalısınız(elektrikçiye sorarsanız üç aşağı-beş yukarı ne olması gerektiği konusunda hem isim olarak hem de plastik elektrik kutusu konusunda size bilgi verecektir). Sonra, havalandırma-soğutma(genel olarak klimatizasyon) ünitelerine kadar kumanda panelinden çekilecek borular ve çapları(bu konu hakkında elektrikçi mutlaka bilir, mesela 20'lik plastik kablo borusu, fikrimi sorarsanız). Bu kadar... Ki, ileride klimatizasyon ve güvenlik tesisatı montajını da tavsiyem sıva üstü yapılacak şekilde borulama... Umarım yazdıklarım işinize yarar...

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,525
Son üye
ituran20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri