alarm sistemlerinde haberleşme protokolleri

dogalyusuf

Üye
arkadaşlar ben alarm sistemlerinde merkez bağlantısı için üretici firmaların kullandığı temel protokolleri merak ediyorum (contact ıd-sıa..vb) en cok contact ıd kullanıyoruz ama temelini bilmiyoruz..

temel olarak sıfırdan baslayarak anlatacak olabilen üstadlar varsa bekliyorum

şimdiden saygılar

yokmu bi bilen?

internette türkce bişey bulamadım arastıranda yhok heralde
artık önüne gelen alarm sistemi kuruyor paradox dsc crow teknim sorunca profesör millet
ama işe gelince bagla iki kablo hadi eyvallah tamam ben ustayım

HANİ USTALAR GÖRELİM YHAA

alarm merkezindeki receiver la kurdugumuz alarm sistemi nasıl haberlesiyor birkac cesit protokol sistemi var ne işe yarıyor bu protokoller nasıl calısıyor farkları ne

pardon üstad bilip de yazmıyorlar bilgi paylasımla cogalır millet ali cengiz oyunu peşinde

pardon üstad bilip de yazmıyorlar bilgi paylasımla cogalır millet ali cengiz oyunu peşinde

sevgili yusuf ,

biliyorsa , zamanı varsa, işinden vakit kalıyorsa neden cevap vermesinler?

bir de yine dayanamamışsın bir cünlen daha var ki evlere şenlik,

"millet ali cengiz oyunu peşinde" hayatın kendisi de bir ali cengiz oyunu olmuyor mu?

belki de sen hali hazırda bir proje hakkında bilgiyi forumdan ücretsiz alıp (! olamaz mı? )

bir ali cengiz oyunu yapıyor olabilirsin (kim bilir? örnek anlamında )

bu sebep ile kullandığım üsluba dikkat edersen bir günde cevap alamasan bile ileriki günlerde cevabını alırsın diye düşünüyorum

kendine iyi bakman temennisi ile,

Son düzenleme:
Yaa arkadas lafa bak:D Bende fake ım o yüzden cevab veremiyecegim.

saol abicim verdiğin öğütleri dinleyeceğim

ama şunu bilmemiz gerek ben o projeyi zaten kurdum ve şu anda tıkır tıkır işliyor (ats alarm merkezi )

allahtan ingilizcem var ve ben eğitimimi ingilizce forumlardan bakınız site demiyorum "forum" adam a dan z ye paylaşmış zaten aldım

şöyle bir örnek vereyim

avrupalı böyle yapmıyor bir çinli, bir japon,bir kanadalı,bir amerikan,en önemlisi "bir israilli" bunu kesinlikle yapmıyor bildiği herşeyi paylaşıyor ve bilgiyi en uzaktaki adama bile hiçbir karşılıksız iletmeye calısıyor

geriye kalan sadece öğrenme isteği

öğrenmek istediğin herşeyi forumlardan öğrenebiliyorsun

neden ben bildiklerimi paylaşmayacakmışım neden ali cengiz oynayayım ki ne gerek var

ama bilgiyi paylaşmazsak daha cok sallanırız böyle krizden krize

bir tane cep telefonu için ne kadar domates yetiştiriyoruz

bir tane bilgisayar için ne kadar kumaş pantolon elbise giyim elbisesi vs üretiyoruz --ki kumaş üretimi dogaya en cok zararı veren sektör

işte bir örnek daha:(oranlara dikkat)
100 gr cep telefonu --eşittir--280kg 1. kalite kumaş
bir adet dizüstü bilgisayar --eşittir--5 ton patattes.......dahada sayabilirim

ama biz bu kafayla gidersek daha coooook uğraşırızzzz

ben bunlar için kızdım ve ondan hırcınlaştım

istemeyerek hakaret ettiysem üstüne alınan varsa cok özür dilerim

her şey sizinle olsun

Bu konu genelde bilinmez çünkü insanlar bunu bilmeye ihtiyaç duymaz. Türkçe döküman zaten bulamazsın onu unut.
Bunu bilmek sadece alarm haber alma merkezi kuracak kişinin işine yarayabilir alarm kuran kişiye hiç lazım değil.
Dolayısı ile insanlar fake olduğundan değil bilmediğinden cevap vermiyor.
Alarm haber alma merkezi dediğin şeyde içinde çok sayıda ( 4-8-16 ya da daha fazla) modem olan bir cihaz; bu cihazdan aldığı bilgileri derleyen bir yazılım ve bu yazılımın kullanıcı arayüzüdür.
Bu cihazların çoğu bahsettiğin tüm haberleşme protokollerini destekler. Dolayısıyla oturup kodlarını ezberlemene gerek yok.
Merkeze bağlantı yapacağın her abone için bir Abone numarası belirlersin ve Alarm paneline bu abone numarasını girersin. Panelin merkez ile haberleşeceği protokolüde seçersin. Gerisiylede işin olmaz.
Alarm kontrol merkezi tarafında ise yeni bir abone oluşturursun; abonedeki panelin tipini girersin PIR; MK; zone şifre sahibi kullanıcı ismi gibi bilgileri girersin olur biter.
Dolayısı ile kimsede Ademco Contact-ID kodları nedir diye merak etmez.
Yukarıda anlattığım gibi alarm haber alma merkezi kurmak bi bilgisayar kurmaktan biraz daha ileri bir iş. Benim kurduğumda tıkır tıkır çalışıyor.
Bu arada bazı alarm panellerinin teknik manuellerinde bu kodlar yazıyor devlet sırrı falanda değil.
Eğer sen çok merak ediyorsan Ingilizcede biliyormuşsun nette kaynak çok burada neden soruyorsun. Amacın bu işi bilen başka kimse var mı acaba onu öğrenmekse emin ol benim bildiğim en az elli kişi var Alarm kontrol merkezi işini bilen.

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri