Analog Giriş Üzerine Bir Sorum Var?

Burçinn

Üye
arkadaşlar elimde fatek fbs 14 ma plc var.analog giriş olarak potansiyometre kullanacağım..donanım bağlı ancak hangi komutları nasıl kullanacağımı bilmiyorum..lütfen yardımcı olurmusunuz..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Analog modüle potansiyometreyi bağladıysan programı açtığında, plc'e bağlan.

Bağlandıktan sonra sol tarafta bulunan listenin en alt kısmında I/O numbering kısmına gir.

Orada analog modülün ismini görmen gerekiyor. O modüle 2 kere tıkladığında kullanman gereken data numaralarını sana gösterecektir.
Onları kullanarak kalibrasyonunu yapabilirsin.

Analog modüle potansiyometreyi bağladıysan programı açtığında, plc'e bağlan.

Bağlandıktan sonra sol tarafta bulunan listenin en alt kısmında I/O numbering kısmına gir.

Orada analog modülün ismini görmen gerekiyor. O modüle 2 kere tıkladığında kullanman gereken data numaralarını sana gösterecektir.
Onları kullanarak kalibrasyonunu yapabilirsin.

peki fonksiyon komutlarından hangi komutu kullanacağım..

Analog girişi okumak için herhangi bir fonksiyon kullanmana gerek yoktur. Analog girişi çarpma veya bölme işlemi yaparak kalibrasyon yapabilirsin. Yapacağın uygulamaya göre karşılaştırma komutlarıda kullanabilirsin.

analog girişi okumak için herhangi bir fonksiyon kullanmana gerek yoktur. Analog girişi çarpma veya bölme işlemi yaparak kalibrasyon yapabilirsin. Yapacağın uygulamaya göre karşılaştırma komutlarıda kullanabilirsin.

arkadaşım teşekkür ederim cevabın için ama ben ilkkez analog giriş okuyacağım..x0-x7 giriş y0-y5 arası çıkışım var ,çıkışlara röle bağlı..bi deney seti var elimde..potansiyometreden giriş alıp çıkışta bi röleyi çektirmek istiyorum..bi örnek verir misin..nasıl yapıcam ..çok basit bi örneği adım adım anlatırsan çok sevinirim

potansın uçlarına 10vdc uygula ortak ucundan modülün VI0 ucuna giriş yap .10vdc - ucuyla modülün gnd ucunu birleştir.0-10 v giriş yapmış olursun

potansın uçlarına 10vdc uygula ortak ucundan&nbsp;modülün VI0&nbsp; ucuna giriş yap .10vdc - ucuyla modülün GND ucunu birleştir.0-10 v giriş yapmış olursun<br>

plc içerisinden D 4072 REGİSTERİNDEN bu analog giriş bilgisini görebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,892
Kullanıcılar
451,035
Son üye
Ethem zengin

Yeni konular

Geri