Arçelik 3300 sorunu

2_FUN

Üye
Merhaba arkadaşlar. Arçelik 3300 model makinam var. makinenin sorunu hiç bir şekilde çalışmaması. programların hiçbirinde tambur dönmüyor su almıyor. sadece hafif bir motor sesi geliyor. o da tahliye motorundan. makine programını tahliye konumuna aldığımda ses daha da şidddetleniyor. beyini söktüm dirençleri kontrol ettim bozuk yok. yeni beyin aradım o da yok piyasada. sizce sorun beyinde mi yoksa başka bir yerde de arıza olmuş olabilirmi

ön kapak kilitleniyor mu ? kilitleniyor ise söylediğinize göre su giriş vanası arızalı. su giriş vanası ile pompa motoru birbirine seri bağlıdır. önce su giriş vanasının sağlamlığını kontrol edin. giriş vananız da sağlam ise program cihazı (beyin) arızalı olma olasılığı yüksek. program cihazını söküp arkasındaki elektroni kkart yollarının yanık olup olmadığını kontrol edin. yanık var ise tamir yoluna gidebilirsiniz. yanık yok herşey sağlam ise program cihazını değiştirin. servis fiyatı 100 tldir .yan sanayi türü bişey yok ama çıkma olarak hurdacılardan / beyaz eşya tamircilerinden temin edebilirsiniz

suı giriş vanasının arızalı olması durumunda sıkma programında (C) çalıştırdığınızda pompa çalışacak sorunsuz olarak sıkma işlemini de yapması lazım (tambur dönmeli)

her programda tahliye yapıyor. bütün programları denedim ama tambur hiçbirtürlü dönmüyor.

hem su almayıp hem tambur dönmemesi garip bi durum. tambur dönmemesinin büyük bi ihtimali motor kömürleriniz bitmiş olabilir. sabit başlıkdan nasıl değiştirildiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...-motor-komuru-degistirme-resimli-anlatim.html

motor ile ilgili sıkıntı yok ise program cihazınız arızalıdır.

artık suyu hemen alıyor ama yine dönmüyor. zaten 120 liraya almıştık makineyi öğrenci hesabı işte ucuza alınca 3 ay dayanmıyo :) hurdacıya veririz artık napalım. ilginiz ve yardımınız için çok teşşkürler

bir de son birşey söyleyeyim. su giriş vanasının kablolarını söktüğümde c programı hariç hiçbir programda hareket yok. c programında boşaltım pompası çalışıyor ancak başka yine bir harekete yok. su giriş vanası da artık sürekli çalışıyor. yani suyu kapatmıyor sürekli su geçişine izin veriyor

sürekli farklı arızalardan bahsediyorsunuz. su giriş ventilin kablo soketlerini çıkardığınız zaman su almaya devam ediyor mu ? devam ediyor ise su giriş ventiliniz arızalı. kesiyor ise ventil sürekli, enerjileniyor . bunun sebebi havalık dediğimiz parçanın erimemiş deterjan artıklarından dolayı tıkanması olabilir.

Su seviye anahtarına giden ince siyah hortumu takip edin. kazan altında hortuma bağlı muz şeklinde plastik parçaya girer. o plastik parçayı söküp temizleyin

evet sürekli su alıyo. o siyah hortumu da temizledim. araştırmalarıma göre su seviye anahtarı basınca göre çalışıyormuş. makina belli seviyeye kadar su alınca anahtardan tık diye ses geliyor. yani o sağlam görünüyor. ancak o anahtardan ses gelince ventile giden elektrik kesiliyor ama tambur dönmüyor yine

makinanızın motorunu kontrol ettırın motor sağlamsa beyınde sorun var kolay gelsın................

Arçelik 3300 modeli 13-15 senelik bir makina.sizin beklentilerinizi karşılaması için makinanızın bağzı parçalarını değiştirmeniz bağzılarınıda tamir ettirmeniz gerekiyor.su tahliye pompası yenisiyle değişmeli.yıkama motoru bobinajcıya götürüp rulmanları ve kömürleri değiştirilmeli.iki adet amortisör değişmeli.emniyet kapı kilidi değişmeli.bu parçalar yaklaşık 15 senedir mekanik ve elektriksel aşınmalara maruz kalan parçalardır.MAL SAHİBİ KARAR SAHİBİDİR.

Forum istatistikleri

Konular
129,281
Kullanıcılar
451,711
Son üye
ak48

Yeni konular

Geri