Araba aküsü şarj

AliPolat27

Üye
Merhaba ustalarım 2 yıldır elektrik elektronik alanı okuyorum ve geçen yıl yapmış olduğum 15 amperlik güç kaynağım var benim babam diyorki bu benim arabayı şarj eder diyor bende diyorum ki senin akun 70 amper benim güç kaynağı 15 amper yakar güç kaynağımı diyorum hala diyor ki ağır ağır şarj eder boşver diyor sizin düşünceleriniz nelerdir

Baban doğru söylüyor. 70 amper akü en güzel 7 amper ile yaklaşık 10 saatte şarz olur.

Voltaj ve akimi ayarlanabiliyor ise sarj eder. Siz akimdan bahsetmissiniz ama voltajdan bahsetmemissiniz. Guc kaynaginiz sabit akim bir guc kaynagimi yoksa sabit gerilim mi?

Akuler sabit gerilimde bos bir aku isa devre aimi cekmek isteyebilir.

Sadece voltaj ayarlanabiliyor sabit akım 15A
Voltajı 12 - 14V civarı vermek istiyoruz

Voltaji ayarlasanizda akim onemli 13.6 volta ayarladiniz guc kaynaginiz akuden 15 amper gecirmek isterse 60 amper akunuz bozulabilir.

Akimi sinitlamak icin ideal akim 6 amperdir bir yontem bulmaniz lazim. Ben denemedim ama sarj esnasinda akuye seri bir adet far lambasi baglamak akimi sinirladigini söylüyorlar. Deneyebilirsiniz.

Evet far bağlamak mantıklı çıkışını direkt aküye gidicem doğrudur değil mi

Guc kaynagi ile aku arasina seri gireceksiniz.

Deneme icin ilk sarj esnasinda akimi kontrol altinda tutmanizi oneririm. Eğer akim yuksekse voltaji dusurup adim adim yükseltmenizi oneririm.

Güç kaynağı artisini lambaya girip çıkıp akü artisina

Forum istatistikleri

Konular
129,437
Kullanıcılar
451,990
Son üye
selahattink0c

Yeni konular

Geri