Araba cd mp3 çalar arızası

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Arkadaşlar hayırlı geceler..Araba cd çalar almıştım bundan kaç yıl önce..Fakat bu cd çalar ilk hopörlörlerini bozdu tekrar bir çift aldık bir müddet kullandık onu da bozdu tekrar bir çift aldık maalesef onu da bozdu sonra sinirlendim hiç işlem yapmadım. Cd çaları açtıgımızda ilk etapta ses dinlenecek düzeyde düzgün geliyo sonra ses bozulmaya başlıyor.. Acaba arızası nedir ustalarım? Saygılar...

Son düzenleme:
Arkadaşlar hayırlı geceler..Araba cd çalar almıştım bundan kaç yıl önce..Fakat bu cd çalar ilk hopörlörlerini bozdu tekrar bir çift aldık bir müddet kullandık onu da bozdu tekrar bir çift aldık maalesef onu da bozdu sonra sinirlendim hiç işlem yapmadım. Cd çaları açtıgımızda ilk etapta ses dinlenecek düzeyde düzgün geliyo sonra ses bozulmaya başlıyor.. Acaba arızası nedir ustalarım? Saygılar...

merhabalar.
sn. hocam cihaz hakında ayrınlı bilgi vermemişsiniz,(marka model) hoparlörler ne sıklıkla bozuluyor ve bozulmadan kastınız, yanarak (kavrulmak),patlayarak (yırtılmak) şeklinde mi oluyor.hoparlörlerin omaj ve wat cinsinden bilgilerini verirmisiniz.

merhabalar.
sn. hocam cihaz hakında ayrınlı bilgi vermemişsiniz,(marka model) hoparlörler ne sıklıkla bozuluyor ve bozulmadan kastınız, yanarak (kavrulmak),patlayarak (yırtılmak) şeklinde mi oluyor.hoparlörlerin omaj ve wat cinsinden bilgilerini verirmisiniz.

Sayın ustam merabalar... Cihaz Kamosonic..2yılı geçti alalımız. Bozulmadan kastım hepsinde aynı oldu..Yani bir süre kullanıyoruz sorunsuz biçimde.. Ama daha sonra cihazı ilk açtıgımızda ses normal geliyorken sonra ses bozuk çıkmaya başlıyor...Hopörlörün istediğiniz bilgilerini yarın verebilirim çünkü üzerinde kapak var kapağı söktüğümde bakıp yazarım...

Anlattıklarıma göre arıza ne olabilir ustam?

Sayın ustam merabalar... Cihaz Kamosonic..2yılı geçti alalımız. Bozulmadan kastım hepsinde aynı oldu..Yani bir süre kullanıyoruz sorunsuz biçimde.. Ama daha sonra cihazı ilk açtıgımızda ses normal geliyorken sonra ses bozuk çıkmaya başlıyor...Hopörlörün istediğiniz bilgilerini yarın verebilirim çünkü üzerinde kapak var kapağı söktüğümde bakıp yazarım...

Anlattıklarıma göre arıza ne olabilir ustam?

Sayın hocam,hayırlı akşamlar,benim cd-mp3 çalar cihazı ayrıca ayni markadır.Bu cihazın bir korunma özelliğini size yeri gelmişken burada vereyim isterseniz:Hoparlör kablolarından biri (+ veya - uç) otomobilin şasesine temas ettiğinde cihaz tam bir korunmaya geçip,daha fazla zarar görmemesi için ses çıkışını tam kapatıyor,bu durumda hoparlörlere hiç ses de gitmiyor.(Çünkü bir hata sonucunda tesadüfen şahit olduğum,bu yüzden yetkili servise bile götürebildiğim bir olaydır bu.)

Sn.hocam;üzerinde hassasiyetle durduğunuz ve sürekli olarak da tekrarlanan bu arızalar (Bozulmalar) konusunda,hoparlör empedansı (omajları) ve hop. gücü konusunda teknik değerleri tam olarak da alamadan,size bu yinelenen olaylar hakkında kesin bir şey söylemek için çok erken.(Yani sn.Hakan1846 hocamın çok açık şekilde de ifade ettiği gibi) Çünkü arızanın asıl nedeni bu yanlış hoparlör seçimlerindeki değerlerle,doğrudan doğruya bu 4 hop. çıkışlı cihazınızı sürmek olabileceği gibi,benim başıma gelen bir olayın benzeri,sizin cihazda greçekleşmiş,ancak cihazın belki bu koruma devresi veya entegresi diyelim ki,bozulmuş veya tam devre dışında kalmış da olabileceği düşünüldüğünde,hoparlörlerin kablolarından birinden şasiye (Otomobilin bu iletken gövdesine) çok aşırı akımlar da yine akmış ve hoparlörlerinizdeki ses bobin sargıları bu nedenle de yanmış olabilir.

Yani bu olayı çok yönlü araştırıp da analiz etmek,kesin bir sonuca varmak için de,hop.teknik değerlerinin,yine mutlaka sizlerce okunup bizlere verilebilmesi de gerekiyor.Ancak ondan sonra net bir fikir veya hükme de varabiliriz sanırım.Hayırlı akşamlar.Kolay gelsin.Saygılarımla.

En kısa sürede vereceğim inşallah bu bilgileri Saygıdeğer Ustalarım..Hayırlı cumalar bu arada...

Belki alakasız diyebilirsiniz ama cihazı açmışken kondansatörlerini de gözden geçirin derim ;) veya foto yükleyin Sn. Hocam.

Sn.hocam;cihazınızın teknik verilerini bulduğum kitapçığından size veriyorum;

Güç gereksinimi: DC. 13.80 Volt
Güç tüketimi: 10 amper Max.
Güç çıkışı: 4*25 Watt.
Kullanılan Hop. empedans değeri: 4 ohm.

Önemli not: Otomatik anten iletkenlerinin topraklama yapmamasına dikkat ediniz.

Kullanacağınız hop. gücü 25 watt.dan 4 çıkışta da,çok eğer watt.değeri olarak çok da düşükse,hoparlörlerinizin fazla açılan bir sesle de kağıt konilerinin,bağlantı yerlerinden patlayıp devre dışında kalması yine bu durumda söz konusu olabilir.(Bir varsayım)

25 watt,dan yüksek watt. değerlerinde belirli bir gücü aşmamak kaydıyla güvenle de kullanılabilir. (Hop. empedansı 4 ohm.dan çok düşük olmamak kaydıyla,çünkü böyle olursa cihazın de kendisi zarar görebilir)

Bir de şunu sormama izin verin değerli hocam;Hoparlör bağlantılarını siz kendiniz kitaptaki 9. sayfada yer alan devre şemasına göre mi yaptınz.Burada ön ve arkadaki,sağ ve sol hoparlörlerin renk kodları tam olarak da yer almaktadır.Bunlara tam uyarak mı yaptınız veya yetkili teknik serviste mi hop.lerin tüm bağlantılarını veya tüm elektrik bağlantılarını yaptırdınız,ben bunu da ayrıca merak ettim,konuya tam açıklık getirirken belki bu da ayrı bir katkı sağlar düşüncesinde olduğum için.Kolay gelsin.

Merhabalar Saygıdeğer Ustalarım..Hopörlör 2 adet bu arabada. Hopörlörü söktüm arkasına baktım..200 watt ve 4 ohm yazıyor.

Binbaşı Hocam bunun bağlantısını ben yapmadım. Tecrübeli bir Elektronikçi abimiz yapmıştı.

- - - Updated - - -

Merhabalar Saygıdeğer Ustalarım..Hopörlör 2 adet bu arabada. Hopörlörü söktüm arkasına baktım..200 watt ve 4 ohm yazıyor.

Binbaşı Hocam bunun bağlantısını ben yapmadım. Tecrübeli bir Elektronikçi abimiz yapmıştı.

4*25 watt ise (100 watt) güç çıkışı 2 adet 200 watt lık hopörlör (400 watt) var bu arabada.. O zaman ortalama 4 katı düzeyinde bir yük yüklemişiz biz cd çalara..Doğru mu acaba?

Sayın hocam,4*25 =100 watt'lık toplam güç;amfinin vereceği RMS (Net) güçtür,watt.değeri olarak.Sizin etiketinde yazılı gördüğünüz hoparlör değeri ise mutlaka max. müzik gücü olmalıdır diye düşünüyorum.RMS olarak değeri en fazla 20-30 watt kadar da olmalıdr diye düşünmelisiniz.Yani müzik gücü olarak yazılan 200 watt. değerine (Eğer RMS olarak da bu yazmıyorsa bu değer,net güç olarak dikkate alınmayacak şekilde büyük değerdir sadece)

Bu değerlerinizle de,çok fazla düşük watt. değerleri olmadan da,cd-mp3 çaların çıkışına bağlandığını,asıl bozulmanın gerçek nedeninin,hop.güçlerinin etkin bir rolünün bulunmadığını da buradan çıkarabiliriz.Bağlantıyı uzman ve çok emin ellerin yapması nedeniyle de,olası bir bağlantı hatasıyla hop.bozulmasını da eliyoruz bu durumda.Sn. by lent'in de sözünü ettiği gibi,cihaz içindeki bir elektronik eleman (Hopörler çıkışındaki elektrolitik bir kondansatörün içten kısa devresi gibi) bozukluğu da hop.lerin her defasında bozulamsına sebebiyet verebilir.Arızayı hop.bağlantıları nizami ise (Yeniden gözden geçirmeniz de iyi olur) cihazın içindeki elektronik devreleri bazında araştırmanız bence oldukça da iyi olacaktır.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri