Araba Teyp 6 Bacaklı Buton Düğmeler İçin Çözüm?

Eski tip,kasetçalar özellikli araba teybine elektrik verdigimde ekran ışıgı ve ekran çalışmakta.
Ancak hiçbir tuş çalışmamakta.

Kafa denilen o kısmı açtıgımda fotograflarda görüldüğü şekilde bazı buton düğmeler yerinde yoktu ve bazılarıda basmıyordu.

Sorun buradan kaynaklı diye düşünerekten bu eksik ve bozuk buton dügmeleri değiştirmeyi düşündüm.

Ancak elektronikçilerde 6 bacaklı bu sekilde buton dügmeler bulamadım,bilende yok.

Genellikle 4 bacaklı buton dügmeler var.
Bu 4 bacaklı olanları bu 6 bacaklı olanlar yerine takma şansım var mı,varsa fotograf üzerinde çizerek yada anlatrak yazabilirseniz sevinirim dostlar.

Sarı ok işaretli olanlar basmayan,bozuk butonlar.
Kırmızı ok işaretli olan ise hiç yerinde olmayan,eksik aynı buton noktası.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    117.4 KB · Görüntüleme: 15
  • 2.JPG
    2.JPG
    50.4 KB · Görüntüleme: 14
  • 3.JPG
    3.JPG
    117.7 KB · Görüntüleme: 15
O bahsettikleriniz buton değil RGB led. Yani teybe elektrik verdiğinizde tuşların aydınlatmasını onlar sağlıyor.

Yada normal led, paralel bağlantı ile birbirlerine bağlılar. Yani sizin bahsettiğiniz altı bacağın 4 tanesi + - giriş, + - çıkış şeklinde. Diğer boşta kalan iki ayak da metal şaseyi karta bağlamak için sanırım.

Kafanın önden resmini koyabilirmisiniz ? Normal halinin

Son düzenleme:
O bahsettikleriniz buton değil RGB led. Yani teybe elektrik verdiğinizde tuşların aydınlatmasını onlar sağlıyor.

Yada normal led, paralel bağlantı ile birbirlerine bağlılar. Yani sizin bahsettiğiniz altı bacağın 4 tanesi + - giriş, + - çıkış şeklinde. Diğer boşta kalan iki ayak da metal şaseyi karta bağlamak için sanırım.

Teybin ön kısmı ve o buton dügmelerin denk geldigi aynı noktalar bu şekilde.
Dügmelere bastıgınızda buton dügme olduklarını anlıyorsunuz zaten.
Ama sizin dediginiz gibi,aynı zamanda led ışıkta olabilir içerisinde bilemiyorum.
Fakat dış düğmeler siyah ve ışık geçirmez görünüyor.

Ekli dosyalar

• resim_2024-06-04_150647879.png
    resim_2024-06-04_150647879.png
    1 MB · Görüntüleme: 6
Aynen şimdi oldu. O bahsettikleriniz hem buton görevi görüyor hem de o şeffaf malzemenin altında ledler var sanırım. Bunu ölçü aleti ile anlayabilirsiniz. Lehim falan yaptığınıza göre muhtemelen ölçü aletiniz vardır. Ölçü aletiniz yoksa 1-2 adet kalem pil ile bağlantı yerlerine dokunarak az çok tahmin yürütebilirsiniz.

Aynen şimdi oldu. O bahsettikleriniz hem buton görevi görüyor hem de o şeffaf malzemenin altında ledler var sanırım. Bunu ölçü aleti ile anlayabilirsiniz. Lehim falan yaptığınıza göre muhtemelen ölçü aletiniz vardır. Ölçü aletiniz yoksa 1-2 adet kalem pil ile bağlantı yerlerine dokunarak az çok tahmin yürütebilirsiniz.
Multimetrem var evet.
Piller ile denedim hiçbiri yanmadı.
Bir tanesinin (basmayan) içini açtım fotografı ekliyorum asagıya.
İçinde sanırım ledler mevcut ve metal plakada oksitlenip siyahlaşmış,iletim saglamıyor gibi görünüyor.
Ancak buton fonksiyonu bas bırak özelliği calısmıyor,sebebide o siyahlaşmış metak parça bombeliğini yitirmiş.Sanırım biraz bükerek sorunu çözerim.

Şu haliyle geriye bu buton ledli dügmelerden eksik olan 1 tanesi icin çözüm üretmem gerek.

Ekli dosyalar

• resim_2024-06-04_153646070.png
    resim_2024-06-04_153646070.png
    649.5 KB · Görüntüleme: 9
Yenisini bulabileceğinizi sanmıyorum. Yuvarlak kısmın dış tarafındaki metal ile ortadaki pin sanırım butona bağlı. Eğer kasanın dış kısımdaki düğmelerin butona basma kısmı uyarsa modifiye ile klasik butonlar takılabilir oraya. Sadece ledleri pass geçmiş olursunuz.

Yenisini bulabileceğinizi sanmıyorum. Yuvarlak kısmın dış tarafındaki metal ile ortadaki pin sanırım butona bağlı. Eğer kasanın dış kısımdaki düğmelerin butona basma kısmı uyarsa modifiye ile klasik butonlar takılabilir oraya. Sadece ledleri pass geçmiş olursunuz.
Butonun üstündeki metal,yanlardan klipsli ve devrede bir görevi yok.Çünkü plastik kısmın üstünde kalıyor,metal bir noktaya teması bulunmuyor.Sadece kapak görevi görüyor anladıgım kadarıyla.

Üstteki mavi renkli,4 bacaklı klasik buton baglamak istesem ne şekilde baglayabilirim,veya mümkün olur mu?
Boşta kalacak devredeki 6 noktadan hangileri veya hangi noktalar birleştirilecek ?

Üstteki mavi renkli,4 bacaklı klasik buton baglamak istesem ne şekilde baglayabilirim,veya mümkün olur mu?
Boşta kalacak devredeki 6 noktadan hangileri veya hangi noktalar birleştirilecek ?
Öncelikle oradaki 6 pini devre kartından takip ederek ledlerin pinlerini bulunuz, kalan pinler muhtemel buton pinleridir. Teyp eski bir model yani kart tek yönlü onun için tespit çok da zor olmayacaktır. Bu işi ölçü aleti ile yapabilirsiniz. Tespit sonrasında oraya uygun olan 2 yada 4 bacaklı tact switch alarak takabilirsiniz.

Yada orada aynı butondan toplamde 4 tane var, hepsi mi arızalı ? O söktüğünüz butonun mekanizmasından buton ve led ayrımı yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,700
Kullanıcılar
450,723
Son üye
xzapotax

Yeni konular

Geri