Arduino Voltmetre

cagin

Üye
Merhaba,
Bir cihazın çıkışlarını arduino due ile bilgisayardan görüntülemek istiyorum. Arduino due nin analog girişleri 3.3Volt. 12 bitlik ADC işlemini ölçmek istediğim voltaj skalasına sığdırmak istiyorum fakat hasasiyet ile ilgili problemler yaşıyorum.
Ölçmek istediğim değer yaklaşık 0.1 mVolt ile 12 Volt arasında değişiyor. Ölçüm için çok önemli olan 0.1 mVoltluk alt limite yaklaştıkça belirlediğim bir bölgede hassasiyeti 0.1 mVolt a arttırmam gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim? Bildiğiniz bir entegre varmı?

adc nin referans voltajını 2.5v yapıp giriştede gerillim bölücü direnç kullanarak 12 volta kadar ölçüm yaparsınız.
giriş hassasiyeti otomatik ayarlansın derseniz bir PGA (programmable gain amplifier) AD7799 24 bit. Vadc = 3.3 / 16777215

Sadece bir öneri amaçlı cvp yazıyorum, map(x,y,z,k) fonksiyonunu kullanarak range'i değiştirebilirsiniz. Arduino'nun kendi sitesinde anlatmış bu fonsiyonu. Projenizi bitirdiğinizde burda da paylaşırsanız nasıl yaptığınızı(kod, devre şeması) meraklıları için iyi olur.
Kolay gelsin. . .

12 bit 4096 decimal point eder 3.3 / 4096 = 0.0008 v eder range i bundan daha hassas değil daha kör yapabilirsniz ancak.

12 bit 4096 decimal point eder 3.3 / 4096 = 0.0008 v eder range i bundan daha hassas değil daha kör yapabilirsniz ancak.
Anlıyorum fakat malesef bu değer istediğim hassasiyetin 8 kat üzerinde ve benim için oldukça kör. 741 op-amp ve digipot kullanarak bende bir nevi bir PGA yapıyorum. Çalışma bitince yayınlayacağım.

Anlıyorum fakat malesef bu değer istediğim hassasiyetin 8 kat üzerinde ve benim için oldukça kör. 741 op-amp ve digipot kullanarak bende bir nevi bir PGA yapıyorum. Çalışma bitince yayınlayacağım.

opamp ile yaptığınızda noise leride güçlendirmiş olursunuz bunun yerine 16 yada 24 bit çözünürlükte bir adc tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri