Ares Hakkında

elektrkci

Üye
Areste hakkında birkaç sorum olacak cevap yazabilirseniz çok sevinirim

1-)ilk olarak auto router kullanarak yolları çizdiğimde her yolu doğru çiziyor mu yani entegrede boşta pin kalıyor mu ? Herhangi bir hata oluyor mu?

2-)Elle mi çizmek avantajlı yoksa otomatik çizdirmek mi hangisini tavsiye edersiniz?

3-) Otomatik çizdirdiğimde baya bir atlama oluyor kendim çizsem atlamaları kaybedebilirmiyim ?

4-) Yolların sıkışık yada geniş olması birşey değiştirir mi ? Plaketin büyüklüğünden başka ?

5-) Herşeyi tamamlayıp 3 boyutlu görünüm yaptığımda alt tarafı şeffaf görünüyor eski sürümlerde böyle değildi galiba yeşil bir plaket üzerinde görünüyordu elemanlar onu nasıl düzeltebilirim.Proteus 8 kullanıyorum.

6-)Benim devrede 3 adet 2 ayaklı push butonlar var bunlar baskı devresinde kullanılabilir mi kullanılamazsa baskı devresinde hangi butonlar kullanılmalı push buton tarzı.

7-)push butonlar areste görünmüyor.Nasıl çizip hem arese hem isise tanıttırabilirim.

8 -)Son olarak T40 da mı T90 da mı çizim yapılmalı?

Son düzenleme:
En azından 1,3,7 yi cevaplayabilirmisiniz.

Merhaba,

ben bildiğim kadarıyla yardımcı olayım size.

1-)ilk olarak auto router kullanarak yolları çizdiğimde her yolu doğru çiziyor mu yani entegrede boşta pin kalıyor mu ? Herhangi bir hata oluyor mu?

Daha öncesini bilmeden buna cevap vermek zor, yani devreyi ilk önce isis'de çizip ares'e geçiş mi yaptınız yoksa malzeme kılıflarını ares kütüphanesinden çağırarak mı devre tasarladınız? İSİS tarafında olan tüm bağlantılar yapılır ama entegre beslemeleri İSİS'de görünmez. Bunu Ares tarafında kendiniz eklemelisiniz.
Daha doğrusu basit bir devre çizerek kendiniz sonucu görebilirsiniz.

2-)Elle mi çizmek avantajlı yoksa otomatik çizdirmek mi hangisini tavsiye edersiniz?

Eğer tek kat çizdirebiliyorsanız otomatik çizim daha avantajlı ama devrede eleman sayısı az ise ben elle çizmeyi tercih ederim.

3-) Otomatik çizdirdiğimde baya bir atlama oluyor kendim çizsem atlamaları kaybedebilirmiyim ?

Kesinlikle "evet", tecrübe ile sabittir.

4-) Yolların sıkışık yada geniş olması bir şey değiştirir mi ? Plaketin büyüklüğünden başka ?

Sanırım yollar arasındaki aralıktan bahsediyorsunuz, aralıklı olması daha avantajlıdır ama sizin de yazdığınız gibi kart ölçüleri büyür. Avantajı nedir? Havadaki nemden etkilenip kısa devre olmaz.

AZ daha sabret...

Devreni kaplayacak şekilde bir kare-dikdörtgen çiz, kat Bord Edge olmalı, bunu yapmazsanız altı şeffaf olur, yaparsanız yeşillenir.

6-)Benim devrede 3 adet 2 ayaklı push butonlar var bunlar baskı devresinde kullanılabilir mi kullanılamazsa baskı devresinde hangi butonlar kullanılmalı push buton tarzı.

Bunları kullanmanız zor, bunları kart üzerine montajlayacağınız yere pad ekleyiniz. Ancak pad 'ler arasındaki mesafe elinizdeki butonun uçları arasındaki mesafeye eşit olmalıdır.

7-)push butonlar areste görünmüyor.Nasıl çizip hem arese hem isise tanıttırabilirim.

Buna gerek yok, İSİS'de buton var zaten, sorun Ares'te, PAD sorununu çözer.

8 -)Son olarak T40 da mı T90 da mı çizim yapılmalı?

Eğer baskı devreyi hazırlayıp eritme işleminde devreye zarar vermem diyebiliyorsanız T40 avantajlı gibi görünür. Ama burada asıl kriter o yol üzerinden akacak olan akımdır.
Şunu aklınızda tutun: 2 mm yol= 1 A akım.
Hesabınızı yaklaşık olarak bu değere göre yapıp yolların genişliğini ayarlayabilirsiniz.

Kendimi sınavdan çıkmış gibi hissediyorum yaaaa.

Kendimi sınavdan çıkmış gibi hissediyorum yaaaa.

Ustam fena mi sayemde bilgilerinizi tazelemis oldunuz İsin sakasi ustam gerçekten ne kadar çok tesekkur etsem az .emeğimize sağlık. son olarak birşey sormak istiyorum buton için 2 pad koyduktan sonra başka birşey yapmaya gerek varmi nette gördüm areste çizip isise aktarim gibi birsey yapiyorlar gerek var mi ona

Devreyi İSİS'te çizmek büyük avantajdır, neden? Simülasyon yapabilmek için.

Dezavantajı nedir? Kullandığınız her malzemenin Ares kütüphanesinde karşılığı yoktur.

Bu durumda çözüm nedir? Kılıfı kendin oluşturursun.

Peki bir buton için bunu yapmaya değer mi? Bence değmez, sonuçta buton dediğimiz eleman iki ucu birleştirir, kart üzerinde buton koyacağın yere iki tane pad koy, onları gerekli yerlere bağla, bitti.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…