Arkadaslar Motor yönünü degistirmek istiyorum

xs45

Üye
Biz bi okul projesine girecegiz ama bizde 800 devir çamasır makinesi motoru var bu motora ileri geri ve stop kumanda devresi lazım yardım ederseniz içimizde ögretmen tekniker flan varsa bi zahmet yardım şimdiden tesekküler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
xs45 ' Alıntı:
Biz bi okul projesine girecegiz ama bizde 800 devir çamasır makinesi motoru var bu motora ileri geri ve stop kumanda devresi lazım yardım ederseniz içimizde ögretmen tekniker flan varsa bi zahmet yardım şimdiden tesekküler

öyle kafanıza göre degişemezsiniz uçları bobinaj bilen biriyle uçları takip ve test ederek bulabilirsiniz ana, yardımcı ve devir düşüren sargıları tam olarak bulup öyle düşürebilirsiniz yada tek sargılı olup (ana ve yardımcı) kart yardımıyla devir ve dönüş yönü değiştirebilirsiniz

Ana sargı akımının yönün değiştiriseniz ters döner Fakat devir sargilarını hesaplamanız gereklidir.

anasargının veya yardımcı sargının akım yönünü degiştirerek yönü degiştirebilirsin.

anladım tsklerde ama bi şema koyarsanız seviniriim

xs45 arkadaş merhaba
asenkron mone faze motorlarda diğer arkadaşlarında dediği gibi devir yönünü değiştirmek için akımın yönünü değiştirmen gerekli sana şöyle anlatayım;
u-x ana sargı uçlarıdır,w-z ise yardımcı sargı uçlarıdır 'u' ile 'w' ye 'r' fazını verdiğinde 'x'ile 'z' nötr veririsin motor bir yöne döner
motorun devir yönünü değiştirmek için u-z ye 'r' fazı w-x nötr verdiğinde motor diğer yöne döner
ama senin motorunda durum farklı çünkü çift devir speysyal motor
motorun şekli giriş çıkış uçlarını belirtirsen bi şema çizersen yardımcı olabilirim ama mantık aynı akımın yönünü değiştirmen lazım

Hocam bildiğim kadarı ile çamaşır makinelerinde bir kaç farklı tipte motor kullanılıyor. Kullanılan motor tipini bilmeden devir yönünü değiştirmeyi tarif etmek takdir edersiniz ki, mümkün değil.. Öncelikle sizdeki motorun tipi ne, bunu bilmemiz lazım. Ancak bunu sizin bileceğinizi pek tahmin edemiyorum. O yüzden beyaz eşya servislerine, varsa bobinajcılara, EML Elektrik Bölümlerine falan motor ile birlikte giderseniz size yardımcı olabilirler diye düşünüyorum..

iyildiz arkadasıma katılıyorum bende:eğer elinizdeki motor asenkron bir motor ise ana veya yardımcı sargı uclarını yer değiştirmeniz yeterli olacaktır.Fakat bu bir universal motorsa endüvi veya endüktör uçlarını ters çevirmeniz yeterli."Motorları nasıl anlarız?" derseniz universal olanı fırçalıdır.

Cok saolun arkadaslar bana sema lazım çizim lazım varsa elinizde koyarsanız sevinirim

Motorun resmini ve klemens resmini gönder şemasını çizip gönderyim.

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,362
Son üye
alp2234

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri