ARZU EDİLEN COS Ø’ye YÜKSELTMEK İÇİN “k” FAKTÖRÜ

spyx..

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Eski döküman olarak ARZU EDİLEN COS Ø’ye YÜKSELTMEK İÇİN “k” FAKTÖRÜ cetvelinde COS Ø 0.97 ye kadar olan eski tablo var. bu tablo çok eski malum. acaba COS Ø 0.99 veya 1 e yükseltmek için yeni bir tablo varmıdır. Malum tedaş rektif oranını düşürdü ve COS Ø değerinin biraz yüksek olması gerekiyor. Veya sene sonunda cezaya girmemesi için önceki harcanan reaktif gücü aşağı çekmek için fatura okuma dönemine kadar COS Ø yi 1 yapmak icap edebiliyor. Böyle bir tablo elinde olan varsa paylaşabilirmi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayın spyx.. ben tablo falan kullanmıyorum. k=tanfi1-tanfi2 formülünden k faktörünü hesaplıyorum.Sizinde bunu kullanmanızı tavsiye ederim her zaman tablo bulamayabilirsiniz.

Ekli dokümanda bulabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• T.Odabaşı kompanzasyon.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 219
Merhaba arkadaşlar.

Eski döküman olarak ARZU EDİLEN COS Ø’ye YÜKSELTMEK İÇİN “k” FAKTÖRÜ cetvelinde COS Ø 0.97 ye kadar olan eski tablo var. bu tablo çok eski malum. acaba COS Ø 0.99 veya 1 e yükseltmek için yeni bir tablo varmıdır. Malum tedaş rektif oranını düşürdü ve COS Ø değerinin biraz yüksek olması gerekiyor. Veya sene sonunda cezaya girmemesi için önceki harcanan reaktif gücü aşağı çekmek için fatura okuma dönemine kadar COS Ø yi 1 yapmak icap edebiliyor. Böyle bir tablo elinde olan varsa paylaşabilirmi?

Şu adreste EMO ajandası paylaşılmış.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-makale-yazilar-amp-teknik-tablolar/34157-emo-ajandasi-teknik-bilgileri-pdf.html
Buradan ajandayı indirin. 48. sayfada istediğiniz tablo var, ama trigonometri bilginiz varsa kendiniz hesaplamayı öğrenebilirsiniz.
Kolay gelsin

Arkadaşlar yardımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sn. Fahri Yetiş'in verdiği tablo tam istediğim gibi. Sn. ali4592518 İn verdiği link işyerinde filtreli olduğu için indirip inceleyemedim.

Arkadaşlar Bazen alıcılarla ilgili hiçbir bilgi yok, örmeğin dalgıç pompa. Uygun kompanzasyon için önce kandansatörsüz endeksleri alıyorum. Aktif,reaktif ve kapasitif. sonra alıcıyı devreye koyuyorum 10 dk kadar. tekrar endeksleri okuyorum. endeks farklarından Böylece Ak. rk ve kp değerlere ulaşıyorum kompanzasyonsuz haliyle.
CosØ =Aktif/ karekök içinde Aktif²+Reaktif² formülüyle cosØ değerini buluyorum. sonra 0.98 veya 0.99 değerini seçip k faktörünü buluyorum. Hattan geçen akımı bulup p=1.73xUxIxcosØ aktif gücü buluyorum. gerekli kondansatör gücü Pc=pxk dan buluyorum. doğru bi yöntemmi sizce? daha pratik veya faydalı bildiğiniz yöntemleriniz varsa paylaşmanızı beklerim. saygılar.

Arkadaşlar yardımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sn. Fahri Yetiş'in verdiği tablo tam istediğim gibi. Sn. ali4592518 İn verdiği link işyerinde filtreli olduğu için indirip inceleyemedim.

Arkadaşlar Bazen alıcılarla ilgili hiçbir bilgi yok, örmeğin dalgıç pompa. Uygun kompanzasyon için önce kandansatörsüz endeksleri alıyorum. Aktif,reaktif ve kapasitif. sonra alıcıyı devreye koyuyorum 10 dk kadar. tekrar endeksleri okuyorum. endeks farklarından Böylece Ak. rk ve kp değerlere ulaşıyorum kompanzasyonsuz haliyle.
CosØ =Aktif/ karekök içinde Aktif²+Reaktif² formülüyle cosØ değerini buluyorum. sonra 0.98 veya 0.99 değerini seçip k faktörünü buluyorum. Hattan geçen akımı bulup p=1.73xUxIxcosØ aktif gücü buluyorum. gerekli kondansatör gücü Pc=pxk dan buluyorum. doğru bi yöntemmi sizce? daha pratik veya faydalı bildiğiniz yöntemleriniz varsa paylaşmanızı beklerim. saygılar.

Bu kadar hesap yapabiliyorsanız "k" yı da hesaplayabilirsiniz.
CosØ1 i hesaplıyorum dediniz zaten, CosØ2 de ulaşmak istediğiniz Cos değeri olsun.
k= tan(arcCosØ1) - tan (arcCosØ2) dir.

Mesela excel'e hesaplatmak için A1 hücresine CosØ1, A2 hücresine CosØ2 değerlerini yazın. Alttaki hücreye de =TAN(ACOS(A1))-TAN(ACOS(A2)) yazın. Bu hücre de sizin "k" hücreniz olur.
Kolay gelsin.

Sn. ali4592518 kardeşim verdiğin değerli bilgi için teşekkür ediyorum. mevcut cosØ değer farkının ulaşmak istediğimiz cosØ değerinden çıkarılarak k faktörünü verdiğini bilmiyordum. Daha pratik oldu. çok sağolun.

Not: cosØ değerlerini hesap makinesiz tan a çevirebilirmiyiz. tan ı nasıl bulacaz.

Son düzenleme:
Sn. ali4592518 kardeşim verdiğin değerli bilgi için teşekkür ediyorum. mevcut cosØ değer farkının ulaşmak istediğimiz cosØ değerinden çıkarılarak k faktörünü verdiğini bilmiyordum. Daha pratik oldu. çok sağolun.

Not: cosØ değerlerini hesap makinesiz tan a çevirebilirmiyiz. tan ı nasıl bulacaz.

Hesap makinasız hesap yapmak için bir dik üçgen çizip, dik üçgenin 90 derece olmayan açılarından birine Ø deyip, diğer ölçüleri hipotenüsten bulmanız lazım. Hesap makinası daha iyi. :)

Merhaba Arkadaşlar En Basitinden Kompanzasyon Hesaplama.

Q = S.SinØ

S = U.I

Mevcut CosØ biliniyor. 0,56
İstenilen cosØ 1
(Bu hesaplama metodu istenilen cosØ 1 olacaksa geçerlidir.)

sinØ=Kök içinde (1² - Cosز)

=1.1 - 0,56.0,56
=1-0,3136
=0,6864
=Kök dışına çıkartırsak = 0,8284 çıkar sonuç Bu k Katsayısıdır.Tablodan Kontrol Edin İsterseniz.

50kW bir tesis için

S=P/cosØ
=89kVA
Q=S.SinØ
=89*0,8284
=Yaklaşık 74kVAr Çıkar.

Toplam Kompanzasyon İhtiyacımız
74kVAr

Forum istatistikleri

Konular
128,911
Kullanıcılar