Asenkron motor termik sorunu

öncelikle merhabalar..Egzantrik preslerimizden bir tanesinde mekanik zorlanma nedeniyle bakıma almıştık.Makinenin mekanik bakımından sonra 7.5 kw lık motorunun yerine yen, 11 kw lık bir motor koyduk.bu motora yıldız üçgen yol vererek bir süre kullandık.termik değeri 20 Amper civarında tuttum fakat makine sürekli termik ısınma sorunu yaşıyor hatta arızayı silip motor soğumadan çalıştırılmasın dolayı motorun sargıları zarar görmüş.tekrar sarımdan gelen motoru 18 Amper termikdeğerine ayarlayarak ve mekanik bakımı yaparak tekrar devreye aldık ama sorun yine aynı bu pres 100 tonluk bu motor bu prese göre büyük olmasına rağmen bu termik sorunu devam ediyor..ben bir sonuç çıkartamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motorunuz,çok sıkmı devreye girip çıkıyor ,yoksa süreklimi çalışıyor ?

motor baştan yıldız üçgen yol verme ile devreye giriyor daha sonra sürekli üçgende çalışıyor.motor sürekli çalışıyor fakat kavrama geçtiğinde daha fazla yükleniyor tabiki.normalde 7 A volanı döndürürken kavrama geçtiğinde bu değer önceleri 23 A civarındaydı bakımdan sonra 17 A seviyesine düştü.Ama yinede termik sorunu devam ediyor.
-normalde kavrama yokken 7 A
-Kavrama varken 17 A tabi bunlar ölçü aletinin gösterdiği max anlık değerler.
-Kavrama ile çalışma sıklığı yaklaşık 10 saniyede de bir diyebiliriz..
-motor yıldız üçgen çalışmaya müsait.
üzerinde yazan akım değeri 21 A,üçgen 380..

10 saniyede 1 kavrama yapıyor demişsiniz. Peki kavrama kaç saniye boyunca devam ediyor?

termik ayarını 18A tuttum demişsiniz.termik girişte ise motor akımına,Y/Ü 'de ana kolda ise %56sına.
Birde ampermetrenizin PEAK modu varsa o knumda ölçüm yapın.Anlık yükselmeler olabilir.

dökümana göre sistemimiz aşağıdaki gibi sayın ali4592518 ;

S8 – Yük ve hızda periyodik degismeler ile sürekli çalısma. Ardısık, özdes kalkıs, sabit yükte
ve belli bir hızda çalısma, diger bir yük ve hızda çalısma dönemleri. Durma yoktur.

motorun üzerinde yazan IP55 B3 S1 EFF2 şu anda sitesinden bakıyorum..

Yani S8 çalışma rejimli sistem için S1 tipi motor kullanılmış. Sanırım sorun buradan kaynaklanıyor.

kavramada kalma süresi en fazla 2 saniyedir sayın ali4592518 bu arada ben ölçtüğüm değerleri motora giden koldan alıyorum y/ü uçlarından değil.termik ise
motor sigortasından hemen sonra motor tamamen termikten sonra besleniyor sayın alidemir017 aşağıda verilen şemaya göre uyguladım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...n-motorun-ileri-geri-yildiz-ucgen/sayfa2.html

haklısınız sanırım sayın ali4592518 ama bu preste daha önce 7kw lık bir motor varken şu anda 11kw yani güç ile alakalı değil tamamen çalışma rejimine göre seçilmesi gerekiyor..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…