Ayarlı (3-12V) Adaptörlerde Voltaj Ölçümünde Neden Hiçbir Değer Okunmuyor?

Merhaba Dostlar.

Elimde ki birden fazla ayarlı (3-4.5-6-9-12 V) adaptör mevcut.
Hepsi cihazları çalıştırmakta.

Bugün arızalı bir cihazı forumdan talimatla tamir etmek için ölçüm yaptıgımda voltaj alamdım hiçbir yerinde.
Cihaza elektrik geliyor çünkü çalışıyor.

Pil ile ölçtügümde voltaj ölçümlerini yapabildim.
Ayarlı adaptörlerin jack uclarını ölçtügümde hiç voltaj okumadı multimetrem.
Ama çalışıyorlar.
Devre üzerinde de voltaj okunmuyor.

Sormak istedigim,neden ayarlı adaptörlerin voltaj degerlerini multimetrem görmüyorda normal adaptörlerinkini görüyor?
Bu bir sorun mu yoksa ayarlı adaptörlerin tekniğinden kaynaklı bir durum mu?

görsel paylaşır mısın? benim kafam karıştı. 600m dediğin yer neresi?

görsel paylaşır mısın? benim kafam karıştı. 600m dediğin yer neresi?
Multimetremde DC voltaj ölçüm kademesi 600 m.Yani,sanırım 1 voltun altı milivolt kademesi.En düşük kademe bu onda da ölçtüm deger alamadım,olması gereken 6 v kademesinde de ölçtüm yine deger alamadım.

Sarı daire içine aldıgım 2 kademe bahsettigim.

Ekli dosyalar

• IMG_20240622_202655.jpg
    IMG_20240622_202655.jpg
    369.7 KB · Görüntüleme: 7
çünkü hatalı kademede ölçmeye çalışıyorsun, 600milivolt 0,6 volta kadar değer ölçer. 60 v 60 volta kadar değerde 0 ila 60 volt arası ölçüm yapar. ölçü aleti ile nasıl ölçüm yapılır biraz daha araştır ve öğren. yanlış kademe yanlış ölçüm yapmak tehlikeli olabilir. sana bir şey olmasın ama ilk önce ölçü aletin gider. birincil örnek ben kaç tane ölçü aleti yedim ben de hatırlamıyorum.

çünkü hatalı kademede ölçmeye çalışıyorsun, 600milivolt 0,6 volta kadar değer ölçer. 60 v 60 volta kadar değerde 0 ila 60 volt arası ölçüm yapar. ölçü aleti ile nasıl ölçüm yapılır biraz daha araştır ve öğren. yanlış kademe yanlış ölçüm yapmak tehlikeli olabilir. sana bir şey olmasın ama ilk önce ölçü aletin gider. birincil örnek ben kaç tane ölçü aleti yedim ben de hatırlamıyorum.

Ayarlı adaptörde ki en yüksek voltaj 12 v oldugu için ölçü aleti kademede 12 voltu ölçebilecegi aralıgı istiyor ve o aralıkta iken mi ölçü verebiliyor tüm voltaj degerlerini, daha türkçesi?

4.5 v ta iken adaptör yine de en üst voltaj 12 ye uygun kademede ölçülüp deger görülebiliyor sanırım,daha kısaca ifadeyle.

Ayarlı adaptörde ki en yüksek voltaj 12 v oldugu için ölçü aleti kademede 12 voltu ölçebilecegi aralıgı istiyor ve o aralıkta iken mi ölçü verebiliyor tüm voltaj degerlerini, daha türkçesi?

4.5 v ta iken adaptör yine de en üst voltaj 12 ye uygun kademede ölçülüp deger görülebiliyor sanırım,daha kısaca ifadeyle.
her ölçü aletinde aynı kademeler yoktur, elindeki alet güzel bir şeye benziyor. hassas ölçüm yapabilmek için 600 milivolt kademesi var. bir de her adaptör üzerinde yazan voltajı vermeyebilir. mesela ben bir tane yaptım 16,5 volt veriyordu, şerit lede bağladım 11,6 volta düştü. şimdi nerede 12 volt. bendeki ucuz otomatik sadece dc kademesi var, doğruya yakın ölçüyor bana da yetiyor. bak sende nane, 60 v da 4,5 volt ölçer, 600v de de4,5 ölçer 1000v de 4 veya 5 volt ölçer (yuvarlar) 4,5 te ölçebilir benim elimde olan alet değil. aletin tam özelliklerini bilmek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri