OPC UA server hakkında

Merhabalar,

PLC yazılım üzerindeki verileri web sitesi üzerinden takip edebileceğim bir sistem yazıyorum bütün her şey tamam CodeSYS'den OPC UA server aracılığıyla verileri okuyup web sitesine istek atacağım gelen isteğide web sitesinde işleyeceğim o sorun değil fakat asıl sorun şu OPC ua serverine bağlanıp oradan veriyi ben kendi bilgisayarımda yapabılıyorum yani bir tane router kullanıyorum onun wan portuna benim asıl modemin lan portundan gelen kabloyu takıyorum plc'yi de router'a bağlıyorum sonra bilgisayarımı bağlıyorum o router'a internet geliyor sıkıntı yok kendi bilgisayarım üzerinden python veya javascript dilinde opc ua serverine bağlanıp veriyi web sunucuma iletebiliyorum ama ben bunu kendi bilgisayarımda yapıyorum bunu farklı bir cihazla yapmam gerek sonuç olarak pano içerisine kocaman bilgisayar koyamam bunun en sağlıklı bir şekilde anlık olarak nasıl sağlayabilirim ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Konu çok iyi, biraz araştırdım, belki yardımcı olur:
Port Yönlendirme (Port Forwarding) kullanılabilir. Router üzerinde OPC UA server için kullanılan portları yönlendirerek, dışarıdan erişime izin verebilirsiniz.
Ancak bu yöntemde (belki) güvenlik riskleri olabilir, bu nedenle VPN tercih edilebilir.
Router üzerinde VPN kurarak, farklı bir cihazı güvenli bir şekilde ağınıza bağlayabilirsiniz.
Bu yöntemle, uzaktan erişim sağlayabilir ve PLC'ye bağlanabilirsiniz.

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri