Aydınlatma Hesabı(Bina önü sundurma)?

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
10x10 metre ve 10x16 metre boyutlarında 2 adet sundurma için 23 W(1400 Lm) tasarruflu ampul ile 50-100 lüx arası bir aydınlatma yapmak istiyorum. Kaç adet lamba kullanılacağı ile ilgili hesap nasıl yapılacaktır.? Armatür olarak sarkıt tip alüminyum reflektörlü E-27 duylu armatür kullanmak istiyorum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür

saygılar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yükseklik yazmamışsın ayrıca 2 ad sundurma dediğin kısımlar ayrı ayrı yerlerdemi bitişikmi yada ben anlayamadım aydınlatmasına gelince ben olsaydım özel bir hesaplama ya gerek duymazdım tavan askı tipi atölye armatürü 250 yada 400 wat 2 yada 4 ad metal halide as bence yeterli gelir veya kapalı alan ise 10 ad 60 yada 80 wat tasarruf ampül as belirli mesafeler arasında veya köşelere 1 er ad 150 wat metalhalide montaj et veya 10 ar ad 2x40 reflektörlü floresan armatür as yani seçenek çok sen sadece lamba tipini belirle adetini düşünme baştan başla 2 şer mt aralıkla as gitsin ışık yeterli geldiği anda dur

10x10 metre ve 10x16 metre boyutlarında 2 adet sundurma için 23 W(1400 Lm) tasarruflu ampul ile 50-100 lüx arası bir aydınlatma yapmak istiyorum. Kaç adet lamba kullanılacağı ile ilgili hesap nasıl yapılacaktır.? Armatür olarak sarkıt tip alüminyum reflektörlü E-27 duylu armatür kullanmak istiyorum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür

saygılar...

İhtiyacınız için Tasarruflu ampul kullanmak yerine, Elektronik balastı ayrı olan aydınlatma sistemlerini tercih etmelisiniz. Bu şekilde Enerji tasarruflu ampuller yerine daha fazla enerji tasarrufu ve daha uzun ömürlü lambalar kullanabilirsiniz.

Sundurmaların yüksekliğini belirtmemişsiniz?

Aydınlama hesaplaması yapmak için yükseklik bilgisine ihtiyaç duyulmuaktadır. Eğer yükseklik bilgisinide verebilirseniz, aydınlatma hesaplama programı üzerindne simulasyon yapabiliriz.

Keyifli günler

size sadece kullandığınız armatürlerin downlight yani sadece dikey aşağı aydınlatma yapan tiplerde seçmeniz gerektiğini söyleyeyim yoksa lümenciklerin bir kısmı ziyan olur tabi yan duvarlar yoksa boşluk olacaksa...

6 8 bır oda yanı 48 mt kare yerden yukseklık 280 kactane 36 lık 2 lı armator kullansam yeterlı olur ve mt kare hesabı nasıl yapılır bunla ılgılı kaynak varmı rıca etsem o kaynagıda bulmam lagzım bu arada aydınlatılacak yer boyası beyaz

2x36 W armatürden 4 adet kullanırsan yeterli olur..
hesap 1.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,312
Kullanıcılar
451,761
Son üye
trapcx

Yeni konular

Geri