Aydınlatma - Kaçak, Toprak

stfahero

Üye
Merhaba,

Evdeki odalardan birinin aydınlatma tesisatında kullandığım tasarruflu ampul gece ışıklar kapalıyken dikkatimi çekti.
Yaklaşık 10 sn'de bir ampulde parlama oluşuyor, yanmaya çalışıyor da yanamıyormuş gibi bir görüntü vardı.

Gündüz gözüyle ampulü söktüm avometreyle gelen voltajı ölçtüm.
Anahtar açık iken 228 V
anahtar kapalı iken 124 V okudum.

Viko marka anahtar var, problemli olabilir diye farklı bir anahtarla denedim,sonuç aynı.

Şimdi bu 124V nereden geliyor.
Kaçak,topraklama vb.. sebeplerden öncelikli olarak hangisi üzerinde durmak gerekir.

Saygılarımla...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ilk once anahtara gelen ucu bak fazmı bazen notr verenlerde oluyor

anahtar ışıklı ise bu gayet doğal....deil ise anahtara nötr bağlı...

Çabuk sorun çözecek arkadaşlar nerelerdesiniz; bakınız lütfen!
Bende tahmin ettiğim kadar aynı problemden muzdarip oldum. ''lenon 605 adı altında (8W LED Corn light - LED Lighting - HuiYuan Opto-Electronic Co., Ltd.) bu ürüne benzer bataryası bulunmayan bir lamba aldım. Evdeki odalarda kullanmaya başladım sadece salonun bir bölümünde lambaya gece dikkat ettiğimde sisteme elektrik olmadıgı durumda ( yani anahtar off konumunda iken) hafif ışıldamalar farkettim.
Önce bu ışıldamanın lambanın içerisinde ki kapasitörden kaynaklı oldugunu düşündüm fakat lambayı duydan cıkartınca durumun tamamen kaçaksal oldugunu farkettim.
Bende ilk iş olarak anahtarı ele aldım ve herhangibir hata göremedim omaj kontrolümde. Sonra bu durum beni şüphelendirdi ve anahtarı söktüm ve yaptığım ölçüm değerleri: Lamba duyuna gelen 1. anahtar bağlantısı ve ortak uç arası 43.5V AC 2. anahtar baglantısı ve ortak uç arası 38V 1. ve 2. anahtar bağlantısı arasında ise 1.3 V AC değerler okudum. Evin diğer odalarında ve salonun diğer bölümünde bu durumlar mevcut değil fakat musluk ile faz arasını ölçünce 220vac değerini okudum. Evde herhangibir yerde kaçağı elimle hissetmedim cihazlarda vs. İşin anlayabildiğim kadarıyla teknik değerleri böyle şimdi geleyim benim sorularıma;
Bu durum ne demektir ve nasıl düzeltebilirim. Buradaki (lambadaki) kısadevre faturama yansıyormu?
İlgilerinize ve bilgilerinize şimdiden teşekkür ediyorum. Lütfen sadece konuda uzman arkadaşlar cevap yazsınlar; because electricity is not a joke

Pardon durumu daha da fazla kontrol ettiğimde sadece aynı lamba (8W LED Corn light - LED Lighting - HuiYuan Opto-Electronic
Co., Ltd.) ilk taktıgımda değil de anahtarı açıp kapattığımdan sonra sonraki zamanlarda neredeyse ledlerin %90lık kısmında ışıma
oluyor ve hiç kesilmiyor. Aynı zamanda faz ile bildiğimiz evin duvarları ve beton arasında da voltmetrede yer yer değişik
olmak üzere 1 ila 14 V AC ye kadar değerler okudum. Lütfen Acil yardım neler oluyor. Biri apartmanda kaçak mı kullanıyor
yoksa başka bir nedeni mi var.

öncelikle tavrınız hiç hoşuma gitmedi size cevap yazmak mecburiyetinde olduğumuzu sanmıyorum buradaki cevaplamalar belirli nezaket kuralları içerisinde rica edilerek cevaplanır emri vaki bir cevap verecek arkadaş tanımıyorum sadece konusunda uzman olan arkadaşlar cevap versinler demişsiniz bu demek oluyorki siz bu konuda uzman değilsiniz ve bizim vereceğimiz direktiflerle siz sorununuzu çözmeye çalışacaksınız ben bu konunun uzmanı olduğumu iddia ediyorum ve size bir elektrikçi çağırıp tesisatınızı kontrol etmesini öneriyorum nede olsa elektrik şakaya gelmez demişsiniz

Çok teşekkür ederim sorunu sayende çözdüm uzman mokoki kardeş. Ben senden insaniyet değil fikir bekledim. Nede olsa demişler Atalarımız '' Bin bilsende bir bilene danış'' diye. Bende dedim birkaç kişiye daha sorayım daha çabuk kesin sonuca varırım diye sayın uzmanım. Ben senin kadar çok bilemedim pardon nede olsa '' Çok bilen çok yanılır'' değil mi?

anahtar kapaliyken düşük voltajı nötürdemi yoksa fazdamı görüyorsun eger anahtar kapalıyken lambaya giden uç birden fazla buatdangeçiyorsa bazen bu işlemi yapar çözüm hat boyunu kısatmak yok eger faz ucunda gorüyorsan onun işlemi farlı

gerek kablo olsun gerek emaye bobin telleri olsun bizim gözle göremiyeceğimiz mikron büyüklükte delikler mevcuttur.kablonun uzunluğu ve buat sayısı arttıkça ve zaten fazla akım çekmeyen bu ampuller nem ve sızıntı akımından dolayı yanmasada yanıyormuş gibi görünürler.sorun yok aslında ortada. akkor flamanlı ampullerde bu durum asla olmaz.sızıntı akımı ampulu yakamayacak kadar küçüktür.kafanı yorma.k.g.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…