Aynı anda iki yerde çalışmak...

Merhaba bilgisi olan arkadaşlara bir sorum olacaktı. Ben elektrik-elektronik mühendisiyim ve bir belediyede şirket personeli olarak çalışıyorum. Yani devlet memuru (kadrolu) değilim. Kısacası taşeron işçiyiz. Ben burada çalışırken aynı zamanda da bir yapı denetim firmasında çalışabilir miyim diye merak ediyorum yada öyle gözükebilir miyim. Yapı denetimdeki görev tanımları olarak bir bilgim yok yardımcı kontrolörlük falan yada herhangi başka bir görevde olabilir ek gelir olsun diye istiyorum. Özelde olup bu şekilde çalışan arkadaşlar var bildiğim kadarıyla. Kamuda çalışıp böyle bir şeyin mümkün olmadığını biliyorum ne kadar doğruysa tabi ki. Fakat ben de kamu kurumunda çalışıyorum ama bir yandan da şirket personeliyim nasıl olur yada herhangi bir olur yolu var mı kafam karıştı. Olursa hangi görev tanımlarında olabilir acaba? Bilgisi olan arkadaşlardan yardım ve yorum alabilirsem çok memnun olurum. Teşekkürler.

İşe girerkenki sözleşmenizdeki maddelere bakacaksınız. Sözleşmeli Memur ve Memur kar getirecek hiç bir işte çalışamaz diye madde vardır. Sizin Belediye taşeron firması ile yaptığınız sözleşmede böyle bir madde varsa çalışamazsınız. Belediye iştirak firma ile çalışan sözleşmelerinde genel olarak böyle bir madde olmadığını biliyorum.
Yapıdenetim mevzusuna karar vermeden önce işin haram-helal boyutunu iyi düşünün. Ben geçmişte kısa bir dönem bu şekilde çalışmıştım sonra helal olmadığına karar verip ayrıldım.

Son düzenleme:
İşe girerkenki sözleşmenizdeki maddelere bakacaksınız. Sözleşmeli Memur ve Memur kar getirecek hiç bir işte çalışamaz diye madde vardır. Sizin Belediye taşeron firması ile yaptığınız sözleşmede böyle bir madde varsa çalışamazsınız. Belediye iştirak firma ile çalışan sözleşmelerinde genel olarak böyle bir madde olmadığını biliyorum.
Yapıdenetim mevzusuna karar vermeden önce işin haram-helal boyutunu iyi düşünün. Ben geçmişte kısa bir dönem bu şekilde çalışmıştım sonra helal olmadığına karar verip ayrıldım.
Ben zaten belediyenin yapı denetim biriminde çalışmaktayım ve tüm mevzuata ve yasaya da hakimim. Sizin söylediğiniz boyutu düşünecek olursam eğer; ben yasal olmayan bir iş yapacağım demiyorum zaten. Bence bunun haramlık ile bir alakası yok. Bizler zaten yasa ve yönetmelikler çerçevesinde insan sağlık ve can güvenliğini her zaman en üstte tutarak mesleğimizi yaparız. Ben sadece diplomamı vereceğim bana para gelsin kanısında bir mesaj yazmadım farkındaysanız. Yapmam gereken görevi kurallarına uygun bir biçimde yapacağım yine. Sadece ek gelir olabilirmi diye bir düşünce içerisindeydim ve bu konuda diğer üyelerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istedim.

Ben zaten belediyenin yapı denetim biriminde çalışmaktayım ve tüm mevzuata ve yasaya da hakimim. Sizin söylediğiniz boyutu düşünecek olursam eğer; ben yasal olmayan bir iş yapacağım demiyorum zaten. Bence bunun haramlık ile bir alakası yok. Bizler zaten yasa ve yönetmelikler çerçevesinde insan sağlık ve can güvenliğini her zaman en üstte tutarak mesleğimizi yaparız. Ben sadece diplomamı vereceğim bana para gelsin kanısında bir mesaj yazmadım farkındaysanız. Yapmam gereken görevi kurallarına uygun bir biçimde yapacağım yine. Sadece ek gelir olabilirmi diye bir düşünce içerisindeydim ve bu konuda diğer üyelerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istedim.

Yaşım 40 güzel arkadaşım ben yapıdenetim firmalarında işin nasıl yürüdüğünü çok iyi bilirim. Yapı denetimde görünürken işe gidip bir bakayım hiç olmazsa yerini göreyim deseniz işin mi yok bizim çekirdek kadromuz işi zaten takip ediyor imzanı at, paranı al fazlada tantana etme derler adama. %90 sistem böyle çalışır, siz %10'luk dilime rast geldiyseniz diyecek lafım yok, dediğim şekilde alacağınız parayı da helal görüyorsanız ona da diyecek lafım yok karar sizin.
Ben Belediye danışmanlık firmasında da, iştirak firmada da çalıştım şuan memurum. Boşa sallamayı da hiç sevmem.

Denetçi olarak zaten çalışamazsınız, "yardımcı kontrol" olarakta zannetmiyorum olacağını..
farzedelim ki yasal bir engel yok, kontrol etmeden imza atacaksınız,işi yapanlara güveneceksiniz , güveniyorsanız mesele yok, ayda şansınız varsa 250- 300 tl verirler,tam gün sigortalı isen.
ayda birkaç gün sigorta yapılırsa belki biraz fazla verirler..
sözlerinde dururlarsa verirler belki..birkaç ay sonra bina metrekareleri hakedişden düşünce para vermeyebilirler..
birçok "denetçi" ile konuştum, aklımda kaldığı kadarı ile 4-5 ayda 1000 tl falan alıyorlarmış..
çoğu emekli ,oturduğu yerde 4-5 ayda bir gelen paraya hayır demiyorlar herhalde
beton kalitesine biraz önem veriliyor galiba yapı denetimde ..
düzenli para alan demirbaş elektrik denetçileri var tabiki ama az sayıda olması lazım..neticede işlerle birisi ilgilenecek, evrak mevrak falan..
bu arada yardımcı kontrol un sorumluluğuda vardır..laf olsun diye imza atılmaz, hatta sizin yerinize imza bile atarlar, siz atmadım zannedersiniz..:)
yapı denetimde kurallara uygun çalışamazsınız, çalıştırmazlar..!!

5-6 sene önce yardımcı denetçi olarak ayda 500TL alıyordum aynı zamanda Belediyenin Danışmanlık firmasında Yüksel Proje firmasında çalışıyordum. O zamanlar ana denetçiler 1000TL üzerinde alıyorlardı, ana denetçi olmak için eskiden 15 senelik çalışmanı ispatlaman gerekiyordu bahsettiğim yıllarda yasa değişti ana denetçi olmak kolaylaştı. Çalıştığım demeyeyimde göründüğüm firmada ödemeler düzenli sayılırdı her ay alıyordum. Belediye iştirak firmasına geçmeden ayrıldım, ancak iştirakta çalışıp denetçilik yapanlar vardı.
Yapı denetim firma sahibi seni hemen ana denetçi yapalım bırakma diye rica etti,kabul etmedim. Daha öncede dediğim gibi ben yaşananları anlattım veballi iş, benim gönlüm razı gelmedi o yüzden ayrıldım tercih sizin.

Son düzenleme:
Yapı denetim'de EMO'ya sor ama bildiğim kadarıyla EMO 2 şirkette çalışmayı kabul etmiyor, yapı denetim ve özellikkle SMM'de.

Evet EMO son birkaç senedir yazılı olarak verdiği üyelik belgesinde çalışma yerini yazmaya başladı. Bu belgeyi vermeden ikinci bir yerde çalışıp çalışmadığına bakıyor, 2. bir işyerinde çalışma varsa noter onaylı istifa belgesi istiyor. Benim çalıştığım zamanlarda böyle bir uygulama yoktu.

Forum istatistikleri

Konular
128,859
Kullanıcılar
450,973
Son üye
muz35

Yeni konular

Geri