bır otoparkın plc programı

masko142

Üye
oncelıkle herkese ıyı aksamlar:;benım bı arastırma odevım var eğer yardımcı olursanız cok sevınıcem :eek:devım BİR OTOPARKIN PLC PROGRAMINI YAZINIZ ? BU SORUYU yapabılcek varmı acaba haftaya kadar teslım etmem yardımlarınızı beklıyorum =====

kouyu biraz genişletirsen yardımcı olan arkadaşlar kesinle çıkacaktır

Bılsem daha ı ıyazardım ama bılmıyorum otoparkla ılgılı herseyı kastedıo galba gırıs cıkıs sensor sayıcılar fılan galba tam olarak bılmıom bende

Mesala seyde olabılır tek katlı otaparkın gırs ve cıkıs yonetımı boylede dusunebırlız cunku otaparkın kac katlı olduğunu solemedı otopark denıce akla gelen plc programlanabılcek hersey kapsıo bence sızlerden yardım beklıyorum?

Mesala seyde olabılır tek katlı otaparkın gırs ve cıkıs yonetımı boylede dusunebırlız cunku otaparkın kac katlı olduğunu solemedı otopark denıce akla gelen plc programlanabılcek hersey kapsıo bence sızlerden yardım beklıyorum?

Sn.masko142;

Buranın bir paylaşım noktası olduğunu unutmayalım. Bence direk yardım çağrısı yerine sizinde birşeyler yaptığınızı ve takıldığınız problemleri bizimle paylaşıp hep beraber çözüm yoluna gitsek daha iyi olmaz mı.

sn arkadaşım, konuyu netleştirirseniz daha kolay yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum. otopark dediğiniz basit bir uygulama olarak görünebilir. ancak araç sayısı , giriş çıkış kapısı, boş dolu hesabı olarak devam ederek giden bir çalışmadan bahsediyoruz.

tossun arkadaşımın da söylediği gibi, biraz çalışın ve takıldığınız noktada sorunlarınızı paylaşın. bu şekilde paylaşımın amacına daha uygun olacaktır.

saygılar,...

dedığınız doğru ama bı bılgım olsa sızden yardım ıstemezdım aliplc ben sıze bana verılen arastırma odevımı buraya yazdım sızlerden bılen varsa yapabılecek varsa ılgılenırmıdıye sordum

Projede 3 katlı bir otoparkın giriş çıkışlarının otomatik olarak PLC sistemiyle kontrol edilmesi ve içerideki toplam araç sayısının , her kattaki araç sayısının TD 200 kontrol panelinde gösterilmesi istenmektedir.Giriş çıkış yapan araç sayısını öğrenmek amacıyla ileri ve geri sayıcı kullanılacaktır. Projemizi devre 1,2,3.. olarak açıklamak daha kolay olacağından bu şekilde açıklamayı tercih edeceğim.Devre 1 ‘de ileri geri sayıcıların içeriğini TD 200 ekranına taşımak amacıyla MOW_W kullanılmıştır . Burada SM0.1 açık kontağı plc enerjilendiğinde bağlı olduğu devreyi lojik 1’e set eder. MOW_W ‘UN IN girişine içeriği taşınacak ileri geri sayıcının ismi yazılır.OUT çıkışına ise verinin adres değeri girilerek TD 200 ekranına taşınır.V12.7 (S)1 sembolü mesajı ekrana çağıran biti set etmek amacıyla yazılmıştır sadece 1 tane yazılmasının sebebi ana girişi ve katları tek bir seferde görmektir. Devre ‘5 de ana giriş kapısına konan ileri geri sayıcı (CO) vardır.burada kullanılan I0.0 açık kontağı giriş yapan araçlar için sayma işlemini gerçekleştirir.(PLC üzerinde anahtar olarak gözükmektedir. Uygulamada anahtar yerine alan sensörü kullanılmaktadır). I0.0 açık kontağı ise çıkış yapan araçları saymak amacıyla kullanılmaktadır. P harfi ile gösterilen kontak ise lojik 1 seviyenin pozitif kenarında sayıcının saymasını sağlar. SMO.1 açık kontağı plc ‘ye enerji verildiğinde ilk anda sayıcının içeriğini temizlemek amacıyla kullanılmıştır.Sayıcının PV girişi ise kullanıcının isteği bir değerde sayıcıdan çıkış almaya yarar.Devrede pv 100 olarak yazılmıştır. Araç sayısı 100’ulaşınca sayıcı çıkış verecektir. CO >=100 kontağı kapanarak QO.4 Çıkışı enerjilendirir.Bu çıkışın kontrol ettiği kontaktör sayesinde bariyerin motoru enerjilenerek bariyerin kapanmasını sağlar böylece araç girişi önlenmiş olur.Devre 6, Devre7 ve Devre 8 de de işlemler bu şekilde yürümektedir.Sistemde hangi katın araç sayısı max değerine ulaşmışsa o katın bariyeri kapanır, eğer dışarı araç çıkmışsa boşalan katın bariyeri açlır.Anlatım lader diyagramı TD 200 ‘ün data bloğu ayrıca verirlecektir. bu olabılır otopark ıcın bunu yapabılcek varmı acaba step 7 mıcrowın 2.1 versıonunda

baska bır versıonda olabılır yardımlarınızı beklemekteyım aliplc

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kardeş yazmış olduğun (daha doğrusu kopyele/yapıştır yaptığın) Proje anlatımı zaten senin projen. Yazıyı nerden kopyeledinse projede ordadıır.
---Eğer proje yok sadece anlatımı varsa ve sen bu anlatıma rağmen projeyi hazırlayamıyorsan, PLC ile hiç alakan yok demektir.
---Bu durumda başkalarının hazırladığı projeyle sınıfını geçtin ve mezun oldun diyelim. Sonra ne olacak nerde iş bulacaksın, ne kadar başarılı olacaksın.
----BENCE SEN OTUR PLC ÇALIŞ SONRA TAKILDIĞIN YER OLURSA SOR YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞALIM

Kardeş yazmış olduğun (daha doğrusu kopyele/yapıştır yaptığın) Proje anlatımı zaten senin projen. Yazıyı nerden kopyeledinse projede ordadıır.
---Eğer proje yok sadece anlatımı varsa ve sen bu anlatıma rağmen projeyi hazırlayamıyorsan, PLC ile hiç alakan yok demektir.
---Bu durumda başkalarının hazırladığı projeyle sınıfını geçtin ve mezun oldun diyelim. Sonra ne olacak nerde iş bulacaksın, ne kadar başarılı olacaksın.
----BENCE SEN OTUR PLC ÇALIŞ SONRA TAKILDIĞIN YER OLURSA SOR YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞALIM

Lütfen birbirinize karşı daha yapıcı eleştirilerde bulunmaya gayret gösteriniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,223
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri