Bakteri Algılama/ ölçüm sensörü

whatcares

Üye
Merhabalar;

öncelikle herkese sağlıklı ve hayırlı günler dilerim. Forumda ki uzman arkadaşlara ufak bir sorum olacaktı. Herhangi bir kartla çalışabilecek hijyen sensörü gibi birşey var mıdır? internette birçok kaynağa baktım ama istediğim gibi bir sensör bulamadım. örnek veriyorum ısı ve nem sensörü gibi, gaz sensörü gibi,
toz sensörü gibi aynı büyüklükte ve programlanabilirlikte bir hijyen sensörü arıyorum.

https://www.pce-instruments.com/tur...ri-oel_uem-cihazae_-pce-atp-1-det_5853478.htm

bu cihaz gibi ama cihazı istemiyorum, bunun içindeki sensör ne ise aslında onu arıyorum

okuyan ve vakit ayıran arkadaşlara minnetlerimi sunarım

Son düzenleme:
yok hocam ben yanlış tarif ettim sanırım. ortamda ki bakterileri algılayabilecek bir sensör arıyorum

Dediğiniz aleti dünyada kimse yapamaz..

Bu konuda ilk bilinmesi gereken şey binlerce çeşit ve şekilde bakteri olduğu.Bunların bir kısmı bize lazm iken bir kısmı ise zararlı.Örneğin yoğurdun mayalanmasını da sağlayan bir bakteri çeşidi,Tifo'ya sebep olan da bir bakteri çeşidi.Şu meşhur peribiyotikler bile bakteridir.Dolayısı ile tek çeşit bakteri yok.

Bu konudaki testler bile genel olarak belirli grubu yada belirli bir bakteriyi hedef alacak şekilde üretilirler.Çünkü hepsinin cinsi şekli şemali ve etkisi farklı.

Ez cümle bu arkadaşlar o kadar çok, o kadar çeşitli ve bazıları bize o kadar lazım ki tesbit etseniz bile hangisi ne işe yarar diye ayıklama şansınız yok.Yada toptan imha ederseniz bu sefer başka problemler çıkar.

Merhaba @whatcares ,
Linki verdiğiniz cihazı inceledim. Cihazın çalışma prensibini size anlatayım. Öncelikle cihaz bir luminometredir. Cihaz ortamdaki mikroorganizmaları belirlerken ATP miktarını ölçüyor. Ölçmüş olduğu bu miktara göre ortamdaki mikroorganizma seviyesini belirliyor. Ölçümü, ortamdan alınan Swab üzerinden yapıyor. Sizin istediğiniz gibi bir çalışma prensibi yok. Yani ortamdaki havayı alıp sürekli test eden bir cihaz değil. İstediğiniz gibi bir sensör va rmıdır? O konuda yorum yapamayacağım.
Öncelikle cihaz basit bir cihaz değil. İyi bir biyomühendislik,elektronik ve yazılım bilgisi istiyor. Luminometrelerin nasıl çalıştığını araştırmanız lazım. Ayrıca ATP vb. yapılar genelde enzimlerle test edilir. Bunun için uygun enzimi de bulmanız lazım. Sadece bu kadar yardımcı olabilirim.
Araştıracağınız anahtar kelimeler: luminometer, atp testing meter.

Merhaba @Ar-kur-Tek ,
Dediklerinizde haklısınız. Ancak bu cihazların temel kullanım amacı ortamdaki mikroorganizmaların genel miktarını bulmaktır. Gıda sektöründe (Türkiye'de kurumsal firmalarda uygulanıyor) belli bir oranın üzerinde (yararlı veya zararlı fark etmez) mikroorganizma istenmez. Temelde temizlik kontrolü yapıyor. Birde ameliyathane vb. cerrahi müdahale ortamlarında, bazı biyolojik laboratuvarlarda steril ortam istenir. Hem zararlı hemde zararsız tüm canlıların yok edilmesi gerekir.

Merhaba @elektrikçicüneyt ,
Sizin dediğiniz durumun oluşması için kişinin enfekte olması ve bu enfeksiyona karşılık vücudun savunma sisteminin devreye girmesi gerekir. Ancak konuyu açan arkadaş, canlı olmayan ortamda tespit yapmak istiyor.

İyi çalışmalar.

Sizin dediğiniz durumun oluşması için kişinin enfekte olması ve bu enfeksiyona karşılık vücudun savunma sisteminin devreye girmesi gerekir. Ancak konuyu açan arkadaş, canlı olmayan ortamda tespit yapmak istiyor.
bildiğim kadarıyla virüs ve bakterileri labaratuvar ortamında tesbit etmek için özel kimyasallar kullanılıyor bunu böyle bildiğim için en kolay ateş dedim.

Merhaba @whatcares ,
Linki verdiğiniz cihazı inceledim. Cihazın çalışma prensibini size anlatayım. Öncelikle cihaz bir luminometredir. Cihaz ortamdaki mikroorganizmaları belirlerken ATP miktarını ölçüyor. Ölçmüş olduğu bu miktara göre ortamdaki mikroorganizma seviyesini belirliyor. Ölçümü, ortamdan alınan Swab üzerinden yapıyor. Sizin istediğiniz gibi bir çalışma prensibi yok. Yani ortamdaki havayı alıp sürekli test eden bir cihaz değil. İstediğiniz gibi bir sensör va rmıdır? O konuda yorum yapamayacağım.
Öncelikle cihaz basit bir cihaz değil. İyi bir biyomühendislik,elektronik ve yazılım bilgisi istiyor. Luminometrelerin nasıl çalıştığını araştırmanız lazım. Ayrıca ATP vb. yapılar genelde enzimlerle test edilir. Bunun için uygun enzimi de bulmanız lazım. Sadece bu kadar yardımcı olabilirim.
Araştıracağınız anahtar kelimeler: luminometer, atp testing meter.

Merhaba @Ar-kur-Tek ,
Dediklerinizde haklısınız. Ancak bu cihazların temel kullanım amacı ortamdaki mikroorganizmaların genel miktarını bulmaktır. Gıda sektöründe (Türkiye'de kurumsal firmalarda uygulanıyor) belli bir oranın üzerinde (yararlı veya zararlı fark etmez) mikroorganizma istenmez. Temelde temizlik kontrolü yapıyor. Birde ameliyathane vb. cerrahi müdahale ortamlarında, bazı biyolojik laboratuvarlarda steril ortam istenir. Hem zararlı hemde zararsız tüm canlıların yok edilmesi gerekir.

Merhaba @elektrikçicüneyt ,

İyi çalışmalar.
hocam en güzel detaylı bilgiyi paylaştığınız ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. söylemiş olduğunuz 2 adet başlığıda araştıracağım.

Hayırlı akşamlar diliyorum

Forum istatistikleri

Konular
129,546
Kullanıcılar
452,163
Son üye
ferdi özkal

Yeni konular

Geri