Banyo Prizinden Gelen Ses

MBerk

Üye
İyi günler, banyodaki prizimden bazen prizi kullandıktan sonra çıt çıt (ocak çakmağı gibi) ses geliyor. Elektrikçi çağırdım prizi değiştirdi, kabloyu biraz kesip düzenledi ama hala geliyor. Saç kurutma makinesini taktım ve 30-40 sn de bir çıt çıt 2-3 kere ses geldi. Elektrikçi bir şey olmaz kablolar sağlam, prizi de yeni değiştirdik dedi ama banyo olduğu için korkuyorum. Konuda fikri olan var mı? Priz bu, yandaki düğme lavabonun üstündeki priz ve spot ışığı çalıştırıyor ama kullanmıyorum.
WhatsApp Image 2024-06-03 at 10.21.30.jpeg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1,5 sene kadar önce üst kattaki tuvaletten sızıntı olmuştu ve tam prizin arka tarafına denk gelen oda duvarı kararmış ve küflenmişti. Şimdi geçti ve kurudu acaba ondan mı diye düşünmüştüm ama prizi sökünce içi temizdi. Ses kafama takılıyor, banyo olduğu için korkutuyor. Bu arada kedi tuvaleti orada olduğu için kapı sürekli açık sadece duşa girince kapatıyoruz ve prizi sadece kurutma makinesi ve traş aleti şarjı için kullanıyoruz.

Kapaklı priz mantıklı geldi, onu değiştireceğim.

1,5 sene kadar önce üst kattaki tuvaletten sızıntı olmuştu ve tam prizin arka tarafına denk gelen oda duvarı kararmış ve küflenmişti. Şimdi geçti ve kurudu acaba ondan mı diye düşünmüştüm ama prizi sökünce içi temizdi. Ses kafama takılıyor, banyo olduğu için korkutuyor. Bu arada kedi tuvaleti orada olduğu için kapı sürekli açık sadece duşa girince kapatıyoruz ve prizi sadece kurutma makinesi ve traş aleti şarjı için kullanıyoruz.

Kapaklı priz mantıklı geldi, onu değiştireceğim.
Nem alma ihtimali olan bütün buatlar kontrol edilmeli. Kablolarda aşırı pas ve deforme varsa yenileyin. Buatları kontrol ederken bütün köprüler açılıp kontrol edilmeli bakarak olmaz kesinlikle.

Kapaklı priz ile değiştirin ve yanındaki anahtarı da her ihtimale karşı değiştirin. Spot aydınlatmasını da kontrol etmeyi unutmayın.

Kaçak Akım Koruma Şalteriniz yok mu ? Sigorta değerleriniz doğru mu?
Çıt çıt sesler çok tehlikelidir ark sesi olabilir. Bir gece ansızın yangın çıkarabilir bir ömür sadece çıt çıt da edebilir ama sorunu en kısa zamanda çözdürün lütfen.

Bina çok eski anlaşılan. Büyük ihtimal kaçak akım rölenizde yok çıt çıt ettiğine göre. Prizleri bı kontrol edip topraklama hattı varsa daire girişinize bir monofaze KAKR taktırın bence. Allah korusun bir kaçak olursa can ve mal güvenliği açısından çok riskli. Bina otuz yıl ve altıysa toprak hattı kesin vardır. Bir KAKR taktırında hayatınızı riske atmayın. Bir adet KAKR hadi 500 olsun. Hadi elektrikçiyede 1.000 lira verin. Bir hayat için bunlar para değil ki yangında çıkabilir. Çıt çıt sesi kesin kaçak olduğuna delalet.

Kaçak akım rölesi aldım ama elektrikçi çağırıp taktırmak istediğimde adam, abi bina çok eski takarsak delirirsin sürekli atar dedi, ben de bir şey diyemedim. Daha önce de 1 sefer gelmişti üstün körü baktı bir şey olmaz dedi gitti ama çıt sesini duymadı o, tam o gitti o ara geldi ses.

Dairedeki bütün kablolar çok kalın, görünen kısımlarında pas yok içini bilemem. Çıt sesi de durduk yere gelmiyor sadece bazen kullanımdan sonra ama saç kurutma makinesinden olabilir mi acaba diye geldi aklıma bir de onu test edeyim çünkü hep onu kullandıktan sonra geliyor sanırım ses.

Bir şey daha ekleyeyim, 4-5 sene kadar önce apartmanın elektriğinde bir sıkıntı olmuş daire girişlerindeki elektrik saatlerini apartman girişine taşımışlar. Bütün dairelerinki girişte. Bir tane bütün apartmanın bağlı olduğu sigorta gibi bir şey var ve onun altında da dairelerinkiler var. En tepedekini kapatınca bütün apartmanın elektriği gidiyor. Geçen lambaderi tamir ettirdikten sonra deneyince sigorta attı, ben de daire içindekini açınca gelmedi. Sonra baktım apartman girişindeki de inmiş. Onu kaldırınca geldi. Orada bir koruma olabilir mi?

Son düzenleme:
Yukarıda yazılanları okudum, sesin nedenini bulmak gerekir, Konya' da durduk yere çöken zümrüt apt. aklıma geldi. Benzer durumlar komşularınızda da var mı ? Evde olduğunuz zaman fotodaki prizi ve anahtarı sökün sesin kaynağına ulaşmaya çalışın, kolaylıklar.

Hepinizi meşgul ettiğim için özür dilerim, sorunu buldum. Saç kurutma makinesi, başka prizde de denedim aynısı oldu. Ben ses prizden gelince sorun orada sanmıştım. Makine sıkıntılıymış.

Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,700
Kullanıcılar
450,723
Son üye
xzapotax

Yeni konular

Geri