benzin istasyonu için kompanzasyon

aydemir43

Üye
arkadaşlar 1 adet günün 15 saati devamlı çalışan 4kw lık 380v lpg motoru , 3 adet kısa süreli çalışan (toplam 1saat) 0,75kw motorlar, aydınlatma amaçlı 6 adet 400w metal holide , 30 adet 40 watt balastlı florasan , 1 adet 2000w rezistans 1adet 1800w ısıtıcı 1 adet 100w ısıtıcı ,1 adet 1kw dalgıç pompa ,1 adet 2000watt ups , 1 pc , 1 tv, tesiste sadece aktif sayaç var birde 37 kwlık jeneratör var bu tesise kompanzasyon gereklimi gerekliyse nasıl bir kompansazyon yapmalıyız şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bağlantı güç 12kw elk faturası 800 tl ile 1200tl arsı geliyor

su sekılde soylıyeyım o işletme için en uygunu baglantı gucunu uygun hale gteırmek ama bu sekılde kalırsada kompanzasyon yapmak sisteminizde reaktıf sayac olmadıgından dolayı size fazla ek bir kazanç getırmez olakı kablolarda salterde vb donatılarda ısınma veya salter atma gibi soroun varsa o sıkıntılar gitme adına yapılabilir çok azda olsa iletım hatlarında kullanılan iletkenlerde bakır kayıplarını azaltma ugruna kompanzasyon yapmak sizin için faydalı olacaktır

sn 3elibrahim şu andaki sorunumuz elk faturamızın yüksek gelmesi başka sıkıntınız yok bunu kondansatör ilavesiyle veya kompanzasyon sistemiyle düşürebilirmiyiz yani buna değermi bildiğim kadarı ile ısıtıcılarda fayda etmiyor bir devamlı çalışan motorumuz 4 kw gecelerde 3600w lık bir aydınlatma harcaması

çok azda olsa iletım hatlarında kullanılan iletkenlerde bakır kayıplarını azaltma ugruna kompanzasyon yapmak sizin için faydalı olacaktır elektrik faturanızda %2-3 gibi dusus olur kompanzasyon yaparsanız

Sayın İbrahim BEY'in dediği gibi eğer panonuzda endüktif reaktif ve kapasitif reaktif sayacınız yoksa yapacağınız kompanzasyon gelen faturayı etlilemez. Eğer işletme için avanjajlarını soracak olursanız, iletim hatlarında bulunan görünür gücü azaltır ve buda senin işletmedeki iletken şalter vb devre elemanlarının ömrünü uzatır ve ısınma etkisini ortadan kaldırır. Kullandın iletkenin kesitini devre devre elemanlarını küçük güçte seçersin.

Son düzenleme:
arkadaşlar birde piyasada satılan enerji tasaruf cihazları var bunlardan takarsam nasıl bir sonuç alırım gerçi oda bir nevi kompanzasyon ama hiç denemediğim için nasıl bir sonuç vereceğini bilmiyorum arkadaşların dediği gibi kompanzasyon sistemine gerek yok ama nasıl bir tasarruf sağlayacağıma karar veremedim bu enerji tasarruf cihazlarını satanlar baya iddialı konuşuyorlar yaklaşık %20-%25 gibi deneyen arkadaşlar yorum yazarlarsa sevinirim

bağlantı gücünün 12kW olması kurulu gücün 20kW olması anlamına gemezmi sayın arkadaşlar.
niye sistemde reaktif sayaç olmasın.eğer reaktif sayaç yerindede yoksa zaten
her ay %90 reaktif cezası ödüyorlardır.

sayın aydemir43 elektrik faturanızın bağlantı gücü hanesindeki rakam söylediğiniz gibi 12kW ise ve sisteminizde end. ve kap.reaktif sayacınız yoksa (kombi sayaç) kusura bakmayın 2008 yılı başından
beri cezalı fatura ödüyorsunuzdur.

Son düzenleme:
sn fabia arkadaşım ,önceki ay tedaş da öyle bir şeyler söylemiş devamlı cezalı ödüyorsunuz gibi bir kaç elektrikçi arkadaşa sorduğumuzda yükümüzün az olduğunu kompanzasyona ihtiyaç olmadığını söylediler gücümüz az ama ödediğimiz büyük , elektrikçilerin söyledikleride arkadaşların söylediği gibi kompanzasyonda fazla bir tasarruf sağlamıyacağını söylediler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,291
Kullanıcılar
451,726
Son üye
Starter2024

Yeni konular

Geri