Besleme gerilimi ne demektir

Maelstrom

Üye
Arkadaşlar ödev için acilen şu sorunun cevabı gerekiyor.Netten araştırdım fakat bulamadım.:confused:

''Besleme gerilimi ne demektir?''

Şimdiden teşekkürler :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Saçma bir soru olmakla beraber besleme gerilimi deyince aklıma ucuna kontrol kalemi dokundurduğumda kalemin ışığını yakan bir kablonun sahip olduğü elektriksel potansiyelden başkası gelmiyor. Prizlerdeki elektrik potansiyeli (yani gerilim) süs için bulunmuyor ya sonuçta amaç, bir ve ya bir şeyleri beslemek. Bu şekilde laf olsun diye soru soran hocalardan hep nefret etmişimdir. Aklıma adı İ.. ile, soyadı B.. ile başlayan bir hoca geldi.

nefer87 arkadaş soru soran kişilere biraz nazik olalım soru sormayı öçü gibi göstermeyelim
bide (Beyin fırtınası diye bir şey var)Çalışan sistemlerin bir gerilime ihtiyacı var .

Herhangi bir alıcının etiketinde yazan değer besleme gerilimi olarak tanımlanır.(380-220-110-48-24 vb)

Maalesef saygılı olamayacağım. Biz ve bizim gibilere hep boş bilgiler mi öğretilecek bu ülkede. Piyasaya çıktığımızda afallayallayacağımız bilgilere yönlendirileceğimize, biraz da mesleki eğitimi alana bir katkı sağlayacak sorumluluklara tabi tutulsun insanlar. Sonuçta; "ülkesini en çok seven işini en iyi yapandır"

Maelstrom arkadaşıma saygısızlık yapmak değil amacım, sanrım o da anlamıştır ne demek istediğimi.

Besleme gerilimi ne demektir'in nesi boş soru anlayamadım. Neticede kullanılan bir terimdir. O zaman mantığınıza göre; akım ne demektir, gerilim ne demektir, kapasite ne demektir vs... Yüzlerce soru boş soru demek oluyor.

Besleme gerilimi: Bir cihazın, ekipmanın, devrenin tüm fonksiyonları ile çalışabilmesi için gerekli gerilim demektir.

Besleme gerilimi: Bir cihazın, ekipmanın, devrenin tüm fonksiyonları ile çalışabilmesi için gerekli gerilim demektir.

Bunu elektrik okuyan her öğrenci bilir. Soru olarak, ödev olarak verilmesi saçma bence. Demek istediğim şu ki; biraz daha uç derecede ödevlerle uğraştırılsın öğrenciler. 21 yaşındaki bir öğrenciye hala gerilim ne demek öğretemediysen öğretmenliği bırak derler adama.

Bunu elektrik okuyan her öğrenci bilir. Soru olarak, ödev olarak verilmesi saçma bence. Demek istediğim şu ki; biraz daha uç derecede ödevlerle uğraştırılsın öğrenciler. 21 yaşındaki bir öğrenciye hala gerilim ne demek öğretemediysen öğretmenliği bırak derler adama.

Bu konuda hak veriyorum size.

Yalnız bu forumda yazılan bazı sorular ve bazı sorulara verilen o kadar komik cevaplar var ki !!!

Çoğumuzda temel kavramlar halen eksik maalesef.

Arkadaşlar bir soru üzerinde çok takıldım ve çok aramama rağmen cevabını bulamadım. Eksik bilgilerimi öğrenebileceğim bir forum ararken buranın benim eksik bilgilerimi tamamlayacağına inanarak üye oldum. Bana yardımcı olabilecek bir arkadaşımız olursa çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim.

5V besleme gerilimine sahip 8 bit AD çözünürlüğe sahip bir dönüştürücünün,
2,5V luk bir giriş sinyali değerinin sayısal olarak değeri nedir?

bu arada forumda yeni bir konu açma işlemini bulamadım bundada yardımcı olabilirseniz sevinirim. Tekrar teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri