Beyaz eşya kartları yandı sorunu bulamadık.

3 fazlı ev tesisatı nasıl oluyor biri anlatabilir mi lütfen.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tek faza düşürüp bu şekilde kullanmamı soylediler diye bir şey demişsiniz daha önceki yazınızda. Tesisatınız tek fazlı ise zaten neyi düşüreceksiniz kafam karıştı benim yazılanlardan.
3 fazlı hayat korumamı tek faza ..... gibi bişey demişsiniz ilk yazınızda orada ne anlatmak istediniz.

3 faz geliyor tek fazı kullanıyorsunuz. peki nötr noktanız topraklımı?

tek faza düşürüp bu şekilde kullanmamı soylediler diye bir şey demişsiniz daha önceki yazınızda. Tesisatınız tek fazlı ise zaten neyi düşüreceksiniz kafam karıştı benim yazılanlardan.
3 fazlı hayat korumamı tek faza ..... gibi bişey demişsiniz ilk yazınızda orada ne anlatmak istediniz.

3 faz geliyor tek fazı kullanıyorsunuz. peki nötr noktanız topraklımı?

NORMAL TESİSAT 3 FAZLI HAYAT KORUMA MEVCUT YAŞADIĞIM SORUNDAN SONRA (3 FAZLI HAYAT KORUMAYI SÖKÜP TAKMADAN YADA İPTAL ETMEDEN ) DİĞER FAZLARDAKİ KABLOLARI (SAĞ VE SOL FAZDAKİ ) ORTA FAZA BİRLEŞTİRİP , DİĞER İKİ FAZ BOŞ DURUMDA OLARAK KULLANIYORUM BU DURUM SIKINTI OLUŞTURUR MU? CİHAZLARA DAHA FARKLI BİR SORUN VERİRİR Mİ? SORUNU ÇÖZMEDİK.

Hayat koruma rölesi dediğiniz bir kaçak akım rölesiyse eğer, girişten aldığı 220 volt ac'yi çıkışta 190 volt ac'lere düşürüyorsa elbette bir sıkıntısı vardır, kesin olarak bozulmuş demektir. Ayrıca üzerindeki test butonuna elle basıldığında veya faz-toprak ; faz- toprak temasında anında (hemen) atması gerekirdi. Bu yönüyle de tam bozulmuş demektir. Kolay gelsin.

İyi günler son sağlam kalan bulaşık makınamın da kartı yandı ve 500 TL masraf çıkarttılar bu sorunu bir türlü çözemedik. Oturduğum ev 1 yıllık bına şikayet binanın elektrik mühendisine ulaştım böyle bir sorun olmaması gerektiğini ilgileneceğini söyledi. Bu konuyu şikayet edebileceğim bir kurum varmı. Oluşan zararı evin tesisatını döşeyen ustadan alabilirmiyin. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Hayat koruma rölesi dediğiniz bir kaçak akım rölesiyse eğer, girişten aldığı 220 volt ac'yi çıkışta 190 volt ac'lere düşürüyorsa elbette bir sıkıntısı vardır, kesin olarak bozulmuş demektir. Ayrıca üzerindeki test butonuna elle basıldığında veya faz-toprak ; faz- toprak temasında anında (hemen) atması gerekirdi. Bu yönüyle de tam bozulmuş demektir. Kolay gelsin.
Kaçak akım rolesi kart yanmalarıyla doğrudan ilişkisi olabilir mi? Kaçak akım rolesi atmıyor buna bağlı olan şartellet de atmıyor. Şartelleri tümden mi değiştirmem gerekir yardımınız için sağolun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

tekrar trıifazeye çevirecekmisiniz ?
hayır ise
şu anda monofaze kullanıyorsunuz değil mi ?
evet ise
şu anda takılı olan kaçak akım koruma rölesi trifaze ( 3 faz ) yoksa monıfaze ( 1 faz ) mi ?
kullanıyorsunuz .

uygun tesiat düzenlemesi yapılmış monofaze çevirdiniz ise
monofaze kaçak akım koruma rölesi takmanız gerekir .
uygun değerlerde .

sayaç ve siğorta panolarınızın iç kısmını ( siğortalar , kaçak akım koruma röleler , kablolar vs gibi ) fotoğraflandırılması isteği ve açıklamalı kabloların bilğisi .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Merhaba

tekrar trıifazeye çevirecekmisiniz ?
hayır ise
şu anda monofaze kullanıyorsunuz değil mi ?
evet ise
şu anda takılı olan kaçak akım koruma rölesi trifaze ( 3 faz ) yoksa monıfaze ( 1 faz ) mi ?
kullanıyorsunuz .

uygun tesiat düzenlemesi yapılmış monofaze çevirdiniz ise
monofaze kaçak akım koruma rölesi takmanız gerekir .
uygun değerlerde .

sayaç ve siğorta panolarınızın iç kısmını ( siğortalar , kaçak akım koruma röleler , kablolar vs gibi ) fotoğraflandırılması isteği ve açıklamalı kabloların bilğisi .

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .

tekrar trifaze ye çevirecekler. değerleri nedir bilmiyorum

sorun çözülmedi evin tüm tesisatını yeniden döşemek çözüm olur mu. bir yıllık bina 62 daire var ben oturalı 2 ay oldu ve bu sorunu sadece ben yaşıyorum. kaçak akım rolesi bozuk değiştirelim denildi kaçak akım rolesinden dolayı böyle bir sorun olur mu. yardımlarınızı bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

sorun çözülmedi evin tüm tesisatını yeniden döşemek çözüm olur mu. bir yıllık bina 62 daire var ben oturalı 2 ay oldu ve bu sorunu sadece ben yaşıyorum. kaçak akım rolesi bozuk değiştirelim denildi kaçak akım rolesinden dolayı böyle bir sorun olur mu. yardımlarınızı bekliyorum.

merhaba

sayaç girişinden itibaren evin tüm tesisatı elden geçirilecek , ölçümler yapılacak , arızalı malzeme varsa değerinde değiştirilecek . kullanılan malzeme tesisata uyğun malzemeler kullanılacak .
eğer tam kalite istiyorsanız nötr kesmeli ürünler kullanın vs gibi .

başıma gelen bir durumunu anlatayım .

villa bir daire , eski tip trifaze sayacı , yeni tip akıllı trifaze sayaç ile değişimi yapılacak .
değişim yapıldı
.
villa sahibi sayaç takıldıktan sonra villanın bazı kısımlarda elektrik yok dedi
işte kontrolun önemi . iş çok , yağış var vs gibi etkenler etkisi ( işi tam anlamı ile yapmamak )
.
sadece sayaç bağlantıları oynanmıştı ( sayaç değişimi ) , sayaç kablo bağlantıları kontrol edildi .
aynı durum .

sayaç girişinde , fazlar ölçüm normalın dışında idi .
ana giriş kofreden ölçüm yapıldı fazlar normal .
kofre çıkışı ölçümde , tüm fazlarda enerji vardı fakat normal ölçüm değildi .
faz ve faz faz arası ölçümleri hatırlayamıyorum rakkam veremiyorum .

kofre tüm kabloların bağlantısı kontrol edildi , sorun yoktu .
tek kaldı nh bıçaklı sigortalar.
nh bıçaklı sigortaları değişti sorun çözüldü .
anlam veremedim .

Kolay Gelsin .Sağlıcakla Kalın .

Merhaba arkadaşlar,
Komşumun arızalı kaçak akım rölesi nin resmini yorumlam

anız için ekledim. arıza esnasında evdeki voltaj yükselmiş ve şofbenin elektronik kartını yakmış. Daha önce de birkaç kere evde voltaj yükselmesi olmuş evin ışıkları yüksek parlaklıkta yanmış.
Bana göre gevşek bağlantıdan dolayı nötr kontakta ark oluşmuş bunun neticesinde rölenin bobini üzerinden anlık voltaj yükselmesi oluşabilir. Bu konuda değişik görüşü olan bildirirse memnun olurum.

Arizali T.K.Rölesi.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri