Bilgisayar Toplama Acil Yarım :D

Güç kaynağı frisby, everest, quake gibi kalitesiz ürünlerse yetmez, yetse bile bu güç kaynaklarına sistem emanet edilmez. Kısa devre, aşırı veya düşük gerilim koruması fiyat kısmak için konmuyor.
Bir de güç kaynağının yaşı önemli. 2-3 senelik ise riske girmeye değmez.
@yolgezer74 n270 işlemcili netbook ile şurada 3 sekme açtım, pcnin bir tarafı çıkıyor. Kardeşim Core 2 duo E4500 ile photoshopta sıkıntı yaşamıyor. Ama işin içine render girerse en az 4 çekirdekli bir işlemci şart. VCD-rip yapmak için e4500 ile 1 saat harcamışlığım vardır.
everest kötü mü?
ben 2002 den kalma everest psu kullanıyorum taş gibi çalışıyor hiçbir sorunu da yok:)
ayrıca photoshop ile foto düzenlemek başka firefox ile işlem yapmak başka aradaki farkı bil ikinci olarak zaten 5 sene öncesinin programını söylemiştim orda:)
ama bir sekmede 512 mb ram yiyebilen bir programı sen kalkıp da 1 gb ram ile kullanmaya kalkarsan kasma normal. ama ben o işlemci ile ulead video stüdyoda video yaptım hiç kasmadı değil ama yine de iş gördü demek istediğğim küçük işler yapacaksan olur.
lütfen sözlerim düzgün anlaşılsın!

işlemci fanındaki kısa devre yüzünden everest güç kaynaklı sistemim yandı. Anakart perte çıktı, işlemci ve ram'in durumunu bilmiyorum. Allahtan harddisk ve dvd yazıcı sağlam çıktı. Elimde 3-4 tane hurda güç kaynağı var. Elektriklerin gidip gelmesinde, voltaj düşmesinde perte çıkıyorlar. Ayrıca kısa devre koruması olmadığı için yanında başka bileşenleri de götürüyorlar.
@mehmetaliu Konu dağılmadan 5 ay olmuş açılalı ama fikir verir.
http://forum.donanimhaber.com/m_99258748/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_98923949/tm.htm

Bizimki Everest mi bilmiyorum bir de...

seçtiğin işlemci harika bir işlemci. ama bulabilir misin bilemem. x6 black edition:)
ezip geçemeyeceği işlemci zor bulursun.
phenom serisi bitirildi. çünkü amd yeni fx serisini bir türlü beğendiremedi. eh o kadar hatası ile tabi beğenilmez:) o yüzden eldeki fx leri tüketebilmek amacı ile phenomu bitirdi. ki geçmişte intel de c2 ve c4 serisini i serisini satabilmek için öyle yapmıştı.
kullanmak istediğin programlara bakıyorum.photoshop u ben n270 ile bile çok iyi kullanmıştım:) visual basici de n270 ile çalıştırabileceğini söyleyen arkadaşlarım vardı. ama bunlar 2010 yılındaki programlar için geçerli:)
şimdiki versiyonda da çok bir fark yok emin ol. bir pc işi ile uğraşan bir arkadaşım vardı. bir tarafta c2d kasa bir tarafta o zamanın en baba işlemcisi 970x mi ne vardı 12 sanal çekirdekli bir canavar. oturdu iki manyak. başladılar yarışa. photoshopla işlem yaptılar. biri 3 resim çıkarana kadar öbürü az daha tecrübesini konuşturup da 10 tanden fazla resmi c2d ile çıkarmıştı. oğlanı nasıl rezil etmişti ama:)
ancak amdyi düzgün bir anakart ile nçalıştırman gerekir. ve düzgün yazılım. ve tabi ki
fx den uzak dur ama cidden. illa sanal çekirdek lazımsa git i serisi al.
güç kaynağı ile ilgili diyebileceğim 500 kafi gelir. ekran kartı lazım değilse yetebilir. ha buylabilirsen 3.6 ghz ini bul. onun cache belleği de yüksek diye biliyorum çünkü. ama arada çok fark olacaktır.
ha bana sorarsan çok pğaran gitmesin. çünkü bu işlemciler artık haraca düştü. i5 2500k sana yeter de artar. hem ucuz olur. bir de uygun anakart tamamdir.
Bu konuyu görünce Hami nin işi bu demiştim

işlemci fanındaki kısa devre yüzünden everest güç kaynaklı sistemim yandı. Anakart perte çıktı, işlemci ve ram'in durumunu bilmiyorum. Allahtan harddisk ve dvd yazıcı sağlam çıktı. Elimde 3-4 tane hurda güç kaynağı var. Elektriklerin gidip gelmesinde, voltaj düşmesinde perte çıkıyorlar. Ayrıca kısa devre koruması olmadığı için yanında başka bileşenleri de götürüyorlar.

@mehmetaliu Konu dağılmadan 5 ay olmuş açılalı ama fikir verir.

http://forum.donanimhaber.com/m_99258748/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_98923949/tm.htm

arkadaşım öyle bir şey diyorsun ki ne desem hakaret algılarsın:)
fandaki kısa devre anakartın yanmasına sebep oldu ise bunda psu nun suçu ne?
ordan 12 volt geçer. en ufak bir kısa devre tüm devreyi mahveder bu olağan. bunu hangi psuyu kullanırsan kullan kurtulamayacağın bir durum olarak görmüyorsan sende bir sorun var:) ki ben de aynı hataya düştüm. kopuk bir kablo kısa devresi yüzüdnen ben de kaybettim anakartımı. sen suçu fanda bulmuyon da :)
ki o vsıralarda elektriğe dönjmek istemediğim için başkasına yaptırayım dedim. anakartı kaybetti hıyar. ki uyduruk bir şey olsa keşke k8n zamanının en kralı idi:)
elektrik gidip gelmesi everest değil nerde ise hepsinde olan bir durumdur. k,i bunu aşabilen bir makine yok. ups ne için icat edilmiş:)
Bu konuyu görünce Hami nin işi bu demiştim
sabah dediğmin doğruluğuna inanmadın ama neyse:)

Yani şimdi ben yukardaki linkteki işlemciyi aliyim mi? 600 TL. :p

Yani şimdi ben yukardaki linkteki işlemciyi aliyim mi? 600 TL. :p
yukardakinden kastin phenom ise alma:) kafayi mi yedin o fiyata 645 al o da 4 cekirdek. 8 mb cache bellek. sadece daha eski versiyon.
hem 6 olsa ne olacak incilerin mi dokulur:)
yanina bir de am3 soket anakart 200 lira al sana 450 tl ye anakart. adam gibi corsair rami de caktin mi tfamamdir. ha kalan para ile ekran karti da alirsin, toplam masraf 700 tl. cok mu yaw:)

Way be. Peki işiniz yoksa link gönderebilirmisiniz:):-D

Forum istatistikleri

Konular
128,838
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri