erdembaba

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Benim yapmak istediğim şey, bilgisayar üzerinden bir sulama sistemini açıp kapatabilmek. Daha doğrusu bir selenoid vanayı kontrol edebilmek..Proglama hakkında pek bir bilgim yok, ama anladığım kadarıyla PIC kontrolle bunu yapabiliyoruz..

Uzaktaki bir bilgisayara Remote desktop, ya da TeamViewer gibi bir programla bağlanıp, o bilgisayarda bir komut çalıştırarak bir selenoid vanaya elektrik vermek, veya ona giden elektrik anahtarını açıp kapatabilmek istiyorum..Böylece sulama sistemi açılıp kapanmış olacak..Evimden bir hayli uzakta olan meyve bahçesinin sulaması için..Bahçedeki eve bir bilgisayar koyup internet almayı düşünüyorum..

Biliyorum, buradan anlatılamayacak kadar uzun bir proses ancak en azından nereden başlamam gerektiğini, nelere ihtiyacım olabileceğini, veya böyle bir kontrolü kime/nereye yaptırabileceğim konusunda yardım ederseniz çok memnun olurum..

Aslında aklımda bir sistem daha var ancak bu ikinci aşama şu anda.. Bir kontrol ünitesi üzerinden topraktaki nem ölçen aletler vasıtasıyla topladığı veriyi işleyip ona göre nem oranı bir değerin altındaysa sulama vanasını açan, belli bir değerin üstüne çıkınca da kapayan bir sistem.. Bunun için de veriyi toplayıp işleyip ona göre harekete geçmesi lazım galiba..Bu da bir hayli zor görünüyor benim için..Ama dediğim gibi bu şu anda 2. aşama.. Bu konuda da fikirleriniz benim için çok yararlı olacaktır..Herkese kolay gelsin..

En basitinden bir PLC alip bunu seri porttan bilgisayarina baglarsin. PLC kontrol yazilimi ile cikislardan birini acip kapatabilirsin. Boyle yaparsan, bir devre tasarlamana ve kod yazmana gerek kalmaz.

İleride PLC'ye nem olcen bir sensor baglayip 2. adima gecersin.

Zaten istediğinin daha fazlasını yapan sistemler mevcut.İklimlendirme ve sulama sistemleri diye.Seracılıkta çok kullanılan bi sistem.Biz kullanıyoruz,dış ortam iklim şartları ve iç ortam nem ısı durumuna göre ayarlama yapabiliyoruz.Gerçi bizim sistem ithal ama anatalya ve civarında bu sistemi yapan yerli firmalar ile irtibata geçebilirsin.Hem daha hızlı sonuca ulaşır hemde maliyetin daha az tutar.

tesekkur ederım emegınıze saglık ama mesela arkadasın sordugu sıstemı plc olmadan yapmak mumkun degılmı bı progrwm aracılıyla usb uzerınden

cevaplarınız için teşekkürler..birkaç örnek olabilecek devre buldum, birkaç da hazır sistem buldum dediğiniz gibi..derleyip yakında buraya ekleyeceğim..benden başka ihtiyaç duyanlar faydalanabilir..yine de fikirlerinizi bekliyorum, ilkercanın bahsettiği usbden direk kontrol olursa çok kolay olurdu..kolay gelsin

suyu açıp kapatmak plc ile yapılır mesela saat 14:20 de başlasın 14:45 de dursun sonra 15:43 de başlasın şu saatte dursun gibi bisürü aralıklar belirleyebilirsin. ama suyu açıp kapatma için bir plc almak ne kadar hesaplı olur o tartışılır.

plc'den daha hesaplı yöntem pic ile olur bence. pic'i seri porta bağlarsın. pc den pic'i kontrol eder bir röle çektirirsin sonra o röle seri daha büyük bi röle. o röle de vanayı açıp kapatır. ama bence bu yöntemde senin işin için ekstra olur.

ben senin projeyi tam anlamadım. ama neden kablo çekip evden bi butonla sulamayı başlatmıyorsun. su akış svici koyarsın su başladı mı onu da görürsün. ne gerek var abi seri port falan filan. bide zaman rölesi koy. mesela 20 dakikaya ayarla 20 dakika sonra otomatik dursun.

Arkadaşlar Merhaba,

Benim yapmak istediğim şey, bilgisayar üzerinden bir sulama sistemini açıp kapatabilmek. Daha doğrusu bir selenoid vanayı kontrol edebilmek..Proglama hakkında pek bir bilgim yok, ama anladığım kadarıyla PIC kontrolle bunu yapabiliyoruz..

Uzaktaki bir bilgisayara Remote desktop, ya da TeamViewer gibi bir programla bağlanıp, o bilgisayarda bir komut çalıştırarak bir selenoid vanaya elektrik vermek, veya ona giden elektrik anahtarını açıp kapatabilmek istiyorum..Böylece sulama sistemi açılıp kapanmış olacak..Evimden bir hayli uzakta olan meyve bahçesinin sulaması için..Bahçedeki eve bir bilgisayar koyup internet almayı düşünüyorum..

Biliyorum, buradan anlatılamayacak kadar uzun bir proses ancak en azından nereden başlamam gerektiğini, nelere ihtiyacım olabileceğini, veya böyle bir kontrolü kime/nereye yaptırabileceğim konusunda yardım ederseniz çok memnun olurum..

Aslında aklımda bir sistem daha var ancak bu ikinci aşama şu anda.. Bir kontrol ünitesi üzerinden topraktaki nem ölçen aletler vasıtasıyla topladığı veriyi işleyip ona göre nem oranı bir değerin altındaysa sulama vanasını açan, belli bir değerin üstüne çıkınca da kapayan bir sistem.. Bunun için de veriyi toplayıp işleyip ona göre harekete geçmesi lazım galiba..Bu da bir hayli zor görünüyor benim için..Ama dediğim gibi bu şu anda 2. aşama.. Bu konuda da fikirleriniz benim için çok yararlı olacaktır..Herkese kolay gelsin..

bu duşunduğunuz sistem mukemmel olur ama önemlı olan kullanılacak kişi veya kişiler ben buna benzer bır cıhaz pazarlıyorum çiftçi motoru veya vanayı açsın kapatsın yeter vanayı motoru koruma altına alacak saat kurup ıstenılen saatte kapanacak bunlar çiftçiyi pekte ılgılendırmıyor şimdı bilgısayar kontrollu sulama sistemı hayatta başarılar kımseye kurduramazsınız:) ha bu sistem olurmu çalışırmı dersenız kablolu olmasınada gerek yok kablosuz nem sensorlu özellıkler eklenerek yapılabılır bu konuda sanırım gebzde bır firma çalışma yapmış ama sonuca gıdemedıler sanırım

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri