Bir ünitede bulununan motorların kontrölü

shadowbone

Üye
Merhaba,

Tesisimizde bulunan MCC panosunu 25 tane motoru beslemektedir. Bu motorların çalışır durumda olup olmadığını operatör odasına ikaz ledi koyarak kontrol etmek istiyorum. Yalnız hem kırmızı hem yeşil led kullanacağımdan kontaktörden 2 çıkış almak yerine 1 çıkış alıp işimi kolaylaştırmayı düşünüyorum. Logic devre mantığı ile düşünüp bir devre kurup eğer çıkış 1 ise yeşil 0 ıse , 0 ın çıkışına inverterleyip kırmızı lede bağlamayı düşündüm. Fakat kontaklardan çıkacak gerilim 220 V(logic kapılar 5v da çalışıyor) olması bu düşüncemi köreltti. 50 adet gerilim rölesi kullanıp ledleri bağlamak masraflı ve hacmi problem oldu. Pratik çözümlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Yine tesisinizde bulunan MCC panosunun içine 1 adet smps 5 volt uygun güçte bir güç kaynağı yerleştirin. Bu 5 volt kaynağı hangi kontrktörlerde görmek istiyorsanız bir zayıf akım devresi oluturun ledlerde de kullanabilrisiniz.

MCC panonuzun detayını bilmiyorum ama bazı pano projeleri yapılırken arıza ve çalışıyor kontakları bulunuyor. çalışıyor kontağından da bilgi alabilirsiniz.

Yalnız sizing bahsettiğiniz sistemde bu mcc panosundan operator odasına taşıyacağınız bilgi adedi kadar damarlı kablo çekmelisiniz. 25 ise 26 damar yapıp son damardan yukarıdaki önerimde olan 5 voltun tamamlama devresini çekebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Merhaba,

Tesisimizde bulunan MCC panosunu 25 tane motoru beslemektedir. Bu motorların çalışır durumda olup olmadığını operatör odasına ikaz ledi koyarak kontrol etmek istiyorum. Yalnız hem kırmızı hem yeşil led kullanacağımdan kontaktörden 2 çıkış almak yerine 1 çıkış alıp işimi kolaylaştırmayı düşünüyorum. Logic devre mantığı ile düşünüp bir devre kurup eğer çıkış 1 ise yeşil 0 ıse , 0 ın çıkışına inverterleyip kırmızı lede bağlamayı düşündüm. Fakat kontaklardan çıkacak gerilim 220 V(logic kapılar 5v da çalışıyor) olması bu düşüncemi köreltti. 50 adet gerilim rölesi kullanıp ledleri bağlamak masraflı ve hacmi problem oldu. Pratik çözümlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.
bu panoda plc yok mu?

Çalışıyor durum bilgisi için kontaktör N.O. kontağını arıza durum bilgisi için de termik N.O. kontağını kullanacaksınız. Termik röle kontağı enversör değil N.C. ve N.O kontakları ayrı olmalı. Çalışıyor ve arıza kontakları kuru kontak olup istediğiniz gerilimi tatbik edip istediğiniz voltajda led yakabilirsiniz.

Çalışıyor durum bilgisi için kontaktör N.O. kontağını arıza durum bilgisi için de termik N.O. kontağını kullanacaksınız. Termik röle kontağı enversör değil N.C. ve N.O kontakları ayrı olmalı. Çalışıyor ve arıza kontakları kuru kontak olup istediğiniz gerilimi tatbik edip istediğiniz voltajda led yakabilirsiniz.
Abi termik yoksa kırmızı ledi nasıl alabiliriz?

Termik yoksa o motorun aşırı akım çektiğini yada arızalandığını nasıl anlarsın?

arıza değil, sistemde 2 motor düşünün 1 si çalışıyor 1 si yedek ve ikisinin bağlantılarıda yapılı. Enerjili olan yeşil olmayan kırmızı yanacak

Abi termik yoksa kırmızı ledi nasıl alabiliriz?

arıza değil, sistemde 2 motor düşünün 1 si çalışıyor 1 si yedek ve ikisinin bağlantılarıda yapılı. Enerjili olan yeşil olmayan kırmızı yanacak

Yukarıdaki iki soru birbiri ile bağlantılı değil. Konu akışında @YaşlıUzman 'ın verdiği bilgide termik konusu arıza durumunda size nasıl bu durumu aktaracağı hakkında bilgi vermiş bende bu yönde soru yönelttim.

Size arıza değilde sadece çalışıyor için yeşil led ve çalışmıyor için kırmızı led yansın amacı ise çok basit.

Eğer yok ise her kontaktöre yan yardımcı kontak bağlayacaksınız bir adet NO bir adet NC kontak ekleyeceksiniz. Var ise hali hazırdaki kontakları kullanın. Bunların giriş uçlarını birleştirin. 5 volt gönderin her led için 330 ohm direnc seri bağlayın. Kontaktör çektiğinde NO kontağa yeşil "çalışıyor" ledini bağlayın. NC kontağına ise kırmızı "çalışmıyor" ledini bağlayın. Bu şekilde motor çalışmaz iken kırmızı çalışıyorken yeşil ışık yanacaktır.

Ancak ,

Bu durum bilmeyen biri tarafından hazırki kurallara gore yanlış anlaşılabilir. Elektrik normlarına gore yeşil ışık çalışıyor kırmızı ışık ise arıza durumunu gösterir. Bu normları bilen biri bu panoya baktığında kırmızı ışıkları arıza var gibi anlayabilir.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,433
Kullanıcılar
451,986
Son üye
erturkbsflz

Yeni konular

Geri