Bir butonla iki motorun çalışması

silay_91

Üye
Tek Bir Start Butonuylan (jog buton deıl): starta bastıgımızda ılk once m1 kontaktoru cekıcek ve startan elımızı cektıgımızde calısıcak yanı muhurleme olacak tekra bellı bır zaman sonra tekrar starta basacagız we bu sefer m2 devreye alıcaz ve m1,m2 aynı anda calısacaklar(zaman rolesı kullanılmayacak)

bu devrenın kumanda devresını cızersenız cok ıyı olurr ama kesınlıkle kumada devresınız cızın kumanda devresıne gore PLC de=STL ve Ladder ıle cızımı de koyarsanız cok ıyı olurr tşk ler.

soru soyle yenıden acıklıyayım
1 sıstemde 2 motor calıstırılacaktır Starta bastıgımıda (m1)kontaktoru cekecektır ve sureklı calısacaktır, tekrar starta bastıgımızda (m2)devreye gırecektır ve ıkısı bırlıkte calısacaktır stopa bastıgımızda duracaktır.:(

Moderatör tarafında düzenlendi:
ödev olduğu bariz bellide ne istediğini tam anlatsan olmaz mı otomatik kumanda devresini mi istiyorsun yoksa plc devresinimi karar ver

SELAM normal muhurleme devresine muteakip bir ileri sayici ile bu sorunu cozebilirsin. ben denedim sorun yok. start bitini sayici girisi olarak atayip 2. darbede 2. motoru calistirabilirsin ... kolay gelsin

beltek plc kursuna mı gidiyorsunuz

ekts de çizdim kumanda devresini belki bu işini görür
iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• Yeni WinRAR arşivi.rar
    6 KB · Görüntüleme: 119
bu devre işini görür sanırım ..

Ekli dosyalar

• 1 buton.JPG
    1 buton.JPG
    15.1 KB · Görüntüleme: 172
Ben bir öğrenciyi geliştirici olarak cevap vereyim.

Mühürleme devresini biliyorsanız şayet;
ilk motor için standart bir mühürleme devresi yapmak yeterli.
İkinci motor için ise birinci mühürlediğiniz röle ya da kontaktörün normalde açık kontağından faydalanmanız yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Geri