bir kaç soru

Nötr Elektrik üretilirken sargıların yıldız noktasından çıkar yani barajdan gelir.Nötr topraklamayla aynı olsaydı ozaman nötr hattı getirmezlerdi her evin dışına bir çubuk çakıp nötr sağlarlardı.Bilindiği gibi elektrik bir kapalı devre döngü sistemine göre işler nötrde bunun için gerekli.Topraklama ise cihazların üzerinde oluşan aşırı voltajın toprağa bırakılmasıdır topraklama yapmazsak cihaz üzerinde oluşan gerilim cihaza zarar verirdi bazı evlerde sıfırlama yapılıp bu voltaj cihazın üzerinde harcanır bu da çarpılmamıza sebep olur

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Doğru. Akım trafolarının da çalışma hassasiyetleri vardır. Bunu,hata oranı olarak tarif ediyo-
ruz. Bu değerler,dokümanlardan bulunabilir. Forumumuzda yayımlanan " Haldun Büyükdora "
nın dokümanından yararlanabilirsiniz.

Yukarıdaki mesajımın altında,mesajımın,yönetici tarafından," imla kurallarına uy-
gun hale getirildiği " şeklinde bir not bulunmaktadır.
32 maddelik Forum Kuralları içerisinde,yöneticilerin böyle bir yetkiye sahip oldu-
na dair bir maddeye rastlayamadım.Arkadaşımızın,bana gönderdiği özel mesajda
da " ben bile anlayamadım " ifadesi bulunduğu için,haliyle,profil taraması yapa-
rak,Edebiyat Fakültesinde öğretim üyesi olup olmadığını araştırdım.Bilgisayarda
yazı yazar iken,ne kadar dikkat edilse de,herkesin,herzaman hata yapma olası-
lığı vardır.Bu forum,edebiyat forumu değildir.Bu forum dışında,başka forumlarda
da yazılar yazmaya gayret ediyorum.İlk defa böyle MÜNASEBETSİZ bir durum
ile karşılaştım.Hayatımda,asla,kesinlikle,ben bile,bana bile, gibi kelimeler kullan-
madım.İlgili ,görevli arkadaşlarım.Beğenmediğiniz yazıyı silme hakkınız olabilir.
Ancak,hiç kimsenin bir başkasının yazısını " imla kurallarına uyduruyorum " diye
değiştirme yetkisi OLAMAZ.O üslup,yazının namusudur.Umarım,bu tip MÜNASE-
BETSİZLİK,başkalarının başınada gelmez.Herkesi,başkalarına karşı dikkatli ve
özenli olmaya davet ediyorum.

Nötr Elektrik üretilirken sargıların yıldız noktasından çıkar yani barajdan gelir.Nötr topraklamayla aynı olsaydı ozaman nötr hattı getirmezlerdi her evin dışına bir çubuk çakıp nötr sağlarlardı.Bilindiği gibi elektrik bir kapalı devre döngü sistemine göre işler nötrde bunun için gerekli.Topraklama ise cihazların üzerinde oluşan aşırı voltajın toprağa bırakılmasıdır topraklama yapmazsak cihaz üzerinde oluşan gerilim cihaza zarar verirdi bazı evlerde sıfırlama yapılıp bu voltaj cihazın üzerinde harcanır bu da çarpılmamıza sebep olur

şimdi arkadaşım sana katıldığım ve katılmadığım noktalar var. ilk çümlene katılmıyorum.çünkü üretim merkezlerinde nötr, nötr direnci ile toprağa verilir.
yanlız bu topraklanır,topraklama ile birleştirilir gibi mana lara gelmez.tabşiki katıldığım noktada elektriğin kapalı devre çalıştığı.
yani biraz toparlarsak üretim tesislerindeki nötr direnci ile toprağa verilişi arıza rölelerini çalıştırmak içindir. ama evlerimize gelen nötr elektriği aldığımız trafonun yıldız noktasından başka bir şey değildir. evet doğrudur kapalı devre çalışıyoruz.
sevgiler saygılar ve iyi çalışmalar dileğiyle

Forum istatistikleri

Konular
129,068
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri