Bir Sürücü İle 5 Motor Sürülebilir mi?

ayemmir

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bir uygulamada kullanmak üzere bir sürücü ile 5 adet motoru kontrol edebilirmiyim?

Uygulama Bir çiftliğin iklimlendirmesi için 5 adet 1.1kWlık motorun hız kontrolü yapılarak sürülmesini içermektedir.
örneğin iki adet motor %25 hızda daima çalışacak çiftliğin sıcaklığı arttığında hızları %50 ye çıkacak yine iç sıcaklık dengelenemiyorsa 3. motor fanı çalışacak . bir süre daha devam edip hız %60lara çıkacak böylece iklimlendirmenin yetersiz kaldığı durumlarda devir hızalandırılıp tüm motorlar devreye alınana kadar devam edilecektir. Tersi durumdada senaryonun tersi uygulanacaktır.
Uygulama ile ilgili bi proje sayfası oluşturdum fakat bi türlü yükleyemedim. Kısaca anlatacak olursam sürücü çıkışında her motor için termik ve kontaktör uygulaması yapılacak. Motorlar kontaktörler ile devreye alınacak.
Aynı Uygulamayı bir çiftlikte Datatürk marka sürücü ile görmüştüm. fakat forumda olmayacağından bahsedilen konular görünce senaryoyla birlikte yazıp görüşlerinizi almayı istedim.
Eğer olabilirliği varsa siemens ve schneider sürücülerde değiştirlmesi gereken parametreler varmıdır.

İyi Çalışmalar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mümkündür kardeşim benım makinenin biri tek sürücü ile toplam 8 adet motoru sürüyor sürücü omron e7 varispeed 45kw kumanda etmek için kontaktörleri istediğin şekide kumanda edebilirsin..

Mümkündür kardeşim benım makinenin biri tek sürücü ile toplam 8 adet motoru sürüyor sürücü omron e7 varispeed 45kw kumanda etmek için kontaktörleri istediğin şekide kumanda edebilirsin..

İlgin için teşekkür ederim. Peki Sürücü devrede iken sizin sisteminizde motorları ayrı ayrı devreye alıp çıkarıyormusunuz.

tabıkıde hayır :D ınverter maximum frekansta ıken yenı bır motoru devreye alırsan sıkıntı yasarsın dıye tahmin ediyorum frenleme yaptırıp kısa bır surede durdurabılır yenı motoru devreye alıp tekrar baslatabılırsın. yapıcagın sıstemı bıraz daha acıklayıp anlatırsan belkı daha acık bır cozum bulabılırız

Mitsibushi FR-F700 serisinde multimotor uygulaması var
Bir inverter ile dört
motora kadar PID
kontrol
sağlanabilmektedir

İki motor aynı anda çalışacağı için sorun olmaz
Yani 5 motoru kontrol edip sıcaklığı ve nemi istediğin seviyede tutabilirsin!
Senin işini çok rahat çözecek extralara gerek olmadan!

Uygulama için her konuda ücretsiz olarak yardımcı olurum.

Saygılarımla!

Son düzenleme:
Mitsibushi FR-F700 serisinde multimotor uygulaması var
Bir inverter ile dört
motora kadar PID
kontrol
sağlanabilmektedir

İki motor aynı anda çalışacağı için sorun olmaz
Yani 5 motoru kontrol edip sıcaklığı ve nemi istediğin seviyede tutabilirsin!
Senin işini çok rahat çözecek extralara gerek olmadan!

Uygulama için her konuda ücretsiz olarak yardımcı olurum.

Saygılarımla!

Yanlış anlaşılmasın diye tekrar yazıyorum. 2 motor başlangıç şartlarında devrede olacak daha sonra gereksinime göre 3. 4. 5. motorlar devreye girecek. Baştada yazdığım gibi devreye alınan motor sayısı arttıkça frekansda artacak.
Bu uygulama dediğinizle örtüşüyormu?
Bir başka konuda mitsubishi hiç kullanmadım siemens yada schneiderin sürücüleri bu tip uygulamalarda uygun mudur Bilginiz varmı. Yaptığınız bir uygulama varsa mümkünse en azından cofaso yada e-plan çizimlerini yollayabilirmisiniz?

Saygılarımla.

bir invertöre kw tının üzerine çıkmamamak şartıyla invertörün kw sı kadar motor baglaya bılırsın ama senin dedıgın gıbı 2 tanesını önce calıstırayım daha sonra öburlerı devreye gırsın dıyorsan ınvertöre stop yaptırıp tekrar ılave motor sayısını artırıp tekrar start vermen daha mantıklı çünkü invertör öbur motorları sürerken senin tekrar motor ilave etmen zararlıdır çünkü motor ılk kalkışta yuksek amper çekecek ozaman arızaya düşer invertörün ama benım uyguladıgım hepsını bır kaldırmak ve bu zamana kadar gördugum makınalarda hepsı aynı anda kaldırıyor

bir invertöre kw tının üzerine çıkmamamak şartıyla invertörün kw sı kadar motor baglaya bılırsın ama senin dedıgın gıbı 2 tanesını önce calıstırayım daha sonra öburlerı devreye gırsın dıyorsan ınvertöre stop yaptırıp tekrar ılave motor sayısını artırıp tekrar start vermen daha mantıklı çünkü invertör öbur motorları sürerken senin tekrar motor ilave etmen zararlıdır çünkü motor ılk kalkışta yuksek amper çekecek ozaman arızaya düşer invertörün ama benım uyguladıgım hepsını bır kaldırmak ve bu zamana kadar gördugum makınalarda hepsı aynı anda kaldırıyor

Peki stopla start arasına süre koymam gerekir mi? Yani fanlara stop verdiğimde fanlar frensiz olduğundan hemen durmayacak dönmeye devam edecek. Bu esnada tekrar starta alsam hareket durmadan devam ediyormuş gibi görünür fakat bunun sürücüye etkisi nedir. Bu şekilde bir çalışmada inverterın deşarj olması gerekirmi. bu süre ne kadardır?

inanın sizin dediğiniz gibi hiç uygulama yapmadım görmedimde yanlış yönlendirmeyeyim onu invertörün teknik servisiyle konuş benim uygulamalarımda stop verdikten belli bir süre sonra tekrar makinaya star verdıgım için bekleme süresi oluyor yani stopla start arasında bekleme süresi oluyordu

kısaca açıklama yapacağım
2 motor çalıştı yeterli gelmedi ve iki motorda 50 Hz e ulaştı
2 motor Şebeke kontaktorlerine transfer olur ve sürücü
0 Hz den 3 motoru çalıştırır
o da yeterli gelmedi
transfer 4
sırayla 5
PLC kullanmadan sadece inverter ile bu çalışmayı bir çok kez uyguladım
PID çalışıyor - sıcaklık ve ya basınç ölçen transmitter ve ya pt-100 ve ya termocupl fark etmez
ve harika çalışıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri