bobin sarmak için

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
s.a. arkadaşlar benim bir proje için röle bobinlerinin prensibininde çalışan bobin sarmam gerekli!bu bobinin yapacağı iş şu:çelik veya demir 2 mm çapında bir mili 1 cm ileri itecek.bunu nasıl yapabilirim?bobinin genişliği 3 mm olabilir çünkü bu millerden 12cm(120mm)22 adet olacak.bu sıralar yan yana olduğu için girintili ve çıkıntılı bir parça kullanarak iki delik arasındaki mesafeyi en fazla 3 mm yapabiliyorum.ama 2-3 cm kadar belkide 5 cm kadar geniş yapabilirim.eğer bu genişlikten faydalanarak istediğim çekim gücünü verebilecek bir bobin sara bilir miyim?hatta bu milin bobin tarafını yassı yaparak kalınlığını biraz daha aşağı çekeyim ve bir iki tur daha fazla sarayım diye düşünüyorum.istediğim bu işi yaptırmak için ölçülerimi yukarda yazdım.bana yardımcı olabilirmisiniz?
2-5 cm genişliğinde bir boninden 1 cm ileri bu mili itecek güç almam için kaç mm kesitli bobin telinden kaç tur sarmam gerekli?bunun hesabını nasıl yapabilirim?umarım anlatabilmiştirim bu konuda çok acil yardıma ihtiyacım bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen çok acil bu bilgiye ihtiyacım var.bu sistemin uzun süre çalışabilmesi lazım bu sistem iki gün sonra çöpe atılmayacak.

Mekanik yardımmı elektrik yardımımı istiyorsunuz.

hem mekanik hem elektrik.bu bobin 24 vdc de çalışacak.kaç mm kesitli kablodan kaç sipir sarmam gerekli?voltaja dayanma hesabı,çekim gücü hesabı anlayacağınız her türlü bilgiye ihtiyacım var.eğer bunları hazır bulabileceğim bir yer varsa onada razıyım.
onunda özelliklerini yazayım:hareket ettirilecek milin kalınlığı maksimum 2 mm topalam uzunluğuda 10 cm olabilir.ama hareket edeceği mesafe 1 cm olacak.
bu istediğim özelliklerde bir bobin nasıl bulabilirim veya nasıl yapabilirim?bu konuda yardım istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
129,016
Kullanıcılar
451,252
Son üye
mühendis adayı

Yeni konular

Geri