18650 bms devresi

Cevdetsnmz

Üye
merhaba arkadaşlar elimde iki adet 5s seri pil bağlı bms devresi var bunları çıkış artı eksi uçlarından birbirine paralel bağlasam şarj giriş kaplolarini da eksi artı paralel bağlasam 21v 4000mah yapmış oluyorum bunda sıkıntı yok peki ben bunları tek bir girişten şarj edebilirmiyim iki ayrı bms deki piller sırayla şarj olurmu yada bir sıkıntı proplem yasarmiyim bilgili arkadaşlardan bilgi rica ediyorum

Sağlıklısı, seri, paralel bağlantılarda pillerin eşdeğerde olmasıdır. Tek bms kontrol kartı olsa daha sağlıklı olsa da bahsedilen şekilde de şarj etmek mümkündür. Birkaç ayda bir pillerin tek tek gerilimlerini kontrol etmek faydalı olur.

Sağlıklısı, seri, paralel bağlantılarda pillerin eşdeğerde olmasıdır. Tek bms kontrol kartı olsa daha sağlıklı olsa da bahsedilen şekilde de şarj etmek mümkündür. Birkaç ayda bir pillerin tek tek gerilimlerini kontrol etmek faydalı olur.
teşekkür ederim ilgi ve alakanız için..

@rsimsek üstad;
Bms kart varsa, seri ve paralel bağlantı olması gerekmez, bms kartla balanslı şarj olur.
Eş pilin kullanılması gerekliliği;
Aynı balanstan (tek pilin) enerjilendiği durumlarda, dikkat edilmesi gerekir.
Bu durumda da 2 paralel pil devamlı birbirini şarj edeceğinden (tam kapasite, zayıf kapasite) eş kapasiteli pilin kullanılması uygun olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
129,016
Kullanıcılar
451,256
Son üye
Hasan Kocabay

Yeni konular

Geri