Buşonlu sigorta

Arkadaşlar hepimizin başına gelmiştir atık olan buşonlu sigortayı tel ile sarmak.sardığımız telin birtanesi kaç amper taşır.2-3-6 diyenler var(benim duyduğum) bunun ortalaması nedir.

Otomatik sigorta kullan onlar tarih oldu artık tel çapı bilinemeyeceği için ne zaman kaç amperde ergiyeceği tam olarak hesplanamaz ve sigorta işlevini tam olarak yapamaz ayrıca yangın çıkarmaması için buşonlu sigortalarda kum vardır bu kum tel sarıldığında sigorta içersine konulmadığı için yangın riski vardır.

Otomatik sigortayı her yerde kullanılmıyor.çünkü plc olan panolarda hep buşonlu sigorta kullanılıyor(ben öyle gördüm)otomatik sigortaya göre daha hassas olduğu için.Çalıştığım fabrikaya yapılan panolarda hep buşonlu sigorta var otomatik sigortada var o ayrı mesele

yahu buşonlo sigortamı kaldı en azından cam sigortakullanılır panolarda

okulda onca sene hocalar söyledi ama ben hala onu anlayamadım :)
ama bilmekte fayda var tabi bilde kulanmazsan kullanma

Benim evimdeki sigortalar hala buşonlu ve sarılmış halde:)
Fabrikada da kullandığımız buşonlu sigortalar atınca 1,5 luk NYAF kablodan tek saç teli kadarı 4 A.akım taşır diyerek ona göre sarıyoruz.
Tedaş bile bazı direklerderki atan sigortalar yerine saman teli bağladığına göre bizde sarabiliriz sanırım:)

Benim evimdeki sigortalar hala buşonlu ve sarılmış halde:)

Sn yener74, sizin evinize elektrikçi lazım :) .En azından buşonları söküp,wotomat montajı yapılmalı.Evde siz yokken sigorta attığında ev halkını mağdur etmemek gerekir :rolleyes:

ustalarım bir telin 2A karşılık geldiğini öğretmişti.Neye göre hesapladıkları ise devlet sırrı.

Son düzenleme:
6 amper telin biri

Sn yener74, sizin evinize elektrikçi lazım :) .En azından buşonları söküp,wotomat montajı yapılmalı.Evde siz yokken sigorta attığında ev halkını mağdur etmemek gerekir :rolleyes:

ustalarım bir telin 2A karşılık geldiğini öğretmişti.Neye göre hesapladıkları ise devlet sırrı.

Benim evimdeki tesisat eski olmasına rağmen işçiliği iyi bir tesisat Linyeler odalara göre ayrılmış:)Bir odanın sigortası atarsa diğer odada oturma şansları var.Sonuçta hiç bir sigorta boşuna atmaz değilmi:)prizde kısa devre olup da Otomat sigorta atıp da evdekiler de kaldırmak istese çok daha feci bir durum olabilir.Eşim elektrikli bir şeye asla elini sürmez o zaman:p
Hem ben gelene kadar da evde elektrik tasarrufu yapılmış olur:p

sayın yener74;

siz tedası bosverin arıza ekiplerinde hiç bir zaman malzeme tam olmuyorki:) yanlarında uygun sigorta olmuyo ee ne yapacaklar hemen tel dola gec:) elektrikten anlayan elektrikçi tel sarmaz...

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,029
Son üye
Mertopk

Yeni konular

Geri