bu arıza neden kaynaklanır?

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
dün gece bir akrabamdan telefon geldi ve brode makinalarının aynı anda çalışmadığını söyledi.daha öncede bu arızayı vermiş makina ve voltaj düşük geliyor demişler.bunun üzerine ana hatta iki adet kondansatör bağlayıp voltajı regüle etmişler!(böyle bir işlem doğru mudur onu bilmiyorum)ölçü aletim arızalanmış bu nedenle voltajı ölçemedim.
makinadaki sorun şu:ikinci makina kapalıyken 1.makinayı açtığında makina sorunsuz çalışıyor.ama 2. makinayı açtığında makinanın arıza rölelerinden bir tanesi devreye girip makinayı arızaya geçiriyor.arızalı rölenin kartını çıkarıp röle kontaklarına dokunuca arıza gidiyor ama diğer makina açılınca tekrar aynı noktadan arıza yapıyor bu sorunu çözemedim.
kendimce bir yorum yaptım.röle bobini arızalı diye düşündüm ama başka bir kart varmış ondada aynı arzayı yapıyormuş.
direkten gelen kablolar 4 mm ama makinalar 1,5 kw diyorlar 2 makina 3 kw yapar ve kabloların inceliğinden dolayı yüklenme olunca voltajı düşürüyor diye düşünüyorum 4 mm kablo 6 kw'a kadar kaldırır.
bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.kondansatörle voltaj regüle edilir mi?kondansatörleri bağlayınca devreye sönük yanan flüoresant lambalar adeta parlıyor.kondansatörün voltaj depolama özelliğinden dolayı ufak voltaj hareketlerinde belki işe yarayabilir diye düşünüyorum ama ne yalan söyleyeyim bu konuda emin değilim.bu makinalar bu arızayı neden yapabilir?

c.berkan ustam topraklamaları bir yapılmışsa makinenin birinde ufak bir kaçak yapan akım varsa diger makinayı etkiliyor olabilir..

c.berkan ustam topraklamaları bir yapılmışsa makinenin birinde ufak bir kaçak yapan akım varsa diger makinayı etkiliyor olabilir..
topraklama belkide yok çünkü ana panoda toprak görmedim.nötr vardı sadece ama varsa bile aynı yapılmıştır.bu makina brode makinası saurer 1040 15 metrelik makina harekti sınırlayan limit siwich lambası yanıyor ve sonra makina çalışmıyor

Önce 2. mk sonra 1.mk. açmayı denediniz mi ? Eğer 1. voltajı düşürdüğü için 2. çalışmıyorsa tersi de olmalı yani 2. önce açılınca bu sefer 1. çalışmamalı. Eğer bu olmuyorsa sadece 2. makina ile ilgili bir problem vardır. Bir de arıza rölesi hangi arıza rölesidir? Bu konuda bir bilgi yok mu? Limit switch lambası yanıyor demişsiniz bu limit switch ve kablosu sağlam mı? Olması gereken yerde mi?

birde şunu söyleyeyim böyle tesislerde çogu kablo ve kumanda kablosu beraber olur yada arıza kablloları beraber alınır buda biri arıza yapınca diğeride arıza yapar seri bağlantı varsa ondanda yapar

Önce 2. mk sonra 1.mk. açmayı denediniz mi ? Eğer 1. voltajı düşürdüğü için 2. çalışmıyorsa tersi de olmalı yani 2. önce açılınca bu sefer 1. çalışmamalı. Eğer bu olmuyorsa sadece 2. makina ile ilgili bir problem vardır. Bir de arıza rölesi hangi arıza rölesidir? Bu konuda bir bilgi yok mu? Limit switch lambası yanıyor demişsiniz bu limit switch ve kablosu sağlam mı? Olması gereken yerde mi?
bu arıza öyle bir şey ki sadece önce 2.makinayı açıp sonra 1.mak.açamıyorsun.açtığın anda arızaya geçiyor.ama 2.mak.kapalıysa 1.mak.çalışıyor fakat 2.mak.açana kadar o da!benimde mantığımın almadığı nokta bu voltajdan olsa neden sadece 1.mak.arıza yapıyor az önce aradım sordum makina normal çalışıyormuş.voltajlar düştüğü zaman bunu yapıyormuş.verdiği arızada bu makinada yukarı-aşağı ve sağ sol hareketlerini sınırlayan siwichler.bu limit siwichleri sağ-sol ve yukarı-aşağı aynı arıza lambası olması lazım.o siwichlere makina bastığında lambanın yanması lazımken 2.mak.devreye girdiğine yanıyor.siwichlere bir baskı yok.dediğim gibi 2.mak.kapalıykende hiç bir sorun yok.anlayacağınız aklım karıştı.çıkamadım bu işin içinden.

saurer makinelerinde 10 yıl önce çalışmıştım hiç böyle bişi ile karşılaşmadım.limit swtch hatası weriyor demişiniz limit switch i köprülediğinizde yada dewreden cıkarmayı denediniz mi?

saurer makinelerinde 10 yıl önce çalışmıştım hiç böyle bişi ile karşılaşmadım.limit swtch hatası weriyor demişiniz limit switch i köprülediğinizde yada dewreden cıkarmayı denediniz mi?
siwichle alakalı bir sorun olduğunu sanmıyorum.çünkü eğer öyle olsa 2.mak.devreye girmeden de aynı arızayı yapar!yani siwichi köprü yapsamda zaten siwich'in bağlı olduğu röleyi çektiriyor.
şuan makina normal çalışıyor ama voltajlar biraz düşsün arıza tekrarlıyor.

Makinaların kontrolü elektronik olarak mı sağlanıyor ( örneğin bir plc mi var)
Eğer gerilim düşüyorsa , kumanda devresinin de gerili düşüyordur.Kart ya da plc de limit switchlerden yeterli gerilimi okuyamadığından dolayı , limit switch arızası veriyordur.Limit switchler kapalı kontak olur büyük çoğunlukla.12 voltluk gerilim , örneğin 8 volta düşmüşse , kart bunu beğenmeyebilir.Bence makinanın kumanda devresinden işe başlayınız.Gerekirse , kumanda devresinin trafosuna küçük bir ups bağlayıp , öyle test ediniz.

Makinaların kontrolü elektronik olarak mı sağlanıyor ( örneğin bir plc mi var)
Eğer gerilim düşüyorsa , kumanda devresinin de gerili düşüyordur.Kart ya da plc de limit switchlerden yeterli gerilimi okuyamadığından dolayı , limit switch arızası veriyordur.Limit switchler kapalı kontak olur büyük çoğunlukla.12 voltluk gerilim , örneğin 8 volta düşmüşse , kart bunu beğenmeyebilir.Bence makinanın kumanda devresinden işe başlayınız.Gerekirse , kumanda devresinin trafosuna küçük bir ups bağlayıp , öyle test ediniz.

benim aklımada aynen senin dediğin gibi geliyor.tekrar arıza yaparsa fazların yerlerini değiştireceğim.olmazsa tek fazı güçlendirecek bir yol bulacağım.ama ikinci bir sorum daha vardı.kondansatörle fazlar regüle edilebilir mi?bu konuda fikri olan var mı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,068
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri