Bu kart ne işe yarar??

KoMaNdO_

Üye
Arkadaşlar plc ile profibus üzerinden haberleşen bir inverteri kontrol eden bir kart var ve bu kart hesap kitap yapıp inverteri kontrol ediyo inverterde motoru.Bu karttın input ve outputları var ve profibus üzerindende plc den bilgi alışverişi yapıyo.Ben bu kartın dışardan aldıgı bilgilerle bir hesap kitap yapıyo ve bende bu hesap kitabı ögrenmek istiyorum.bu kartta nasıl bir program vardır bu programı nasıl cözerim.Kart üzerinde 2 tane seri port var.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? yada bir yol gösterebilirmisiniz?

arkadaşım sanırım en kolay yolu plc nin programına ulaşmak olsa gerek... ordaki algoritmalardan anlarsan anlarsın... makina dili pek bi yere getirmez diye düşünüyorum... analiz edip alınan verilen veriyi tek tek okusan bile yorumlamak bi sonuca varmak zor olur diye düşünüyorum...

saygılarımla...

plc programından bir şeylere ulaşırım diye ugraşıyorum ama programda sadece veri gönderiyo veri alıyo hesabı kitabı kart yapıyo.ancak input outputlardan yorum yapabiliyorum şöye calışıyodur böyle calışıyodur diye. Baktım olacak iş degil belki kart üzerindeki entegrelerden (işlemci sanırsam) yola cıkarak icindeki programa ulaşabilme umuduna kapıldım.Olur mu acaba bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

plc bu kartı kartta motor sürücüsünü kontrol ediyorsa önce sürücü (inverter in) kartla bağlantılı pinlerine bak inverterler genelde iki farklı sinyalle kontrol edilkirler ya 0....10v dc veya 0..20 mA veya 4...20 mA le motorr sürücüsüne hükmederler.Bu durum da inverterin kartla baglantılı pin lerinin kodlarına (inverter manual kitapçıgından)bakınız.örnek 0....20 mA ile sürücümüz regle yapıyor olsun öyle ise plc miz ortamdan gelen analog veya digital bilgileri alıp bahsettiğiz karta yolluyordur ve kartımız bu durumda xxxx/0....20 dönüştüren bununla da motorumuzu kontrol eden bir converter kat demektir.saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
129,521
Kullanıcılar
452,105
Son üye
turan_k
Geri