Bu Ne Motoru?

bu motordan gördüm bizde üniv bir arkadaş araba yapmıştı sanırım bunla bu motor kuvvvetlı bır motor ve arkasında sanırım enkodır var devirli kontrol yaptırta biliyorun biz buna benzer motorla pıc uygulaması yapmıştık
da

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
* Buyrun arkadaslar..* *

Ekli dosyalar

• DME34_2.rar
    189.2 KB · Görüntüleme: 6
silver arkadas ben de buldum gönderdiğin linkteki açıklamaları ancak orada yeterli bilgi yok.genede cok saol.

islamjoker arkadasım proje elinde warsa gönderirsen mukemmel olur...nette dc motorun encoder kontrolü hakkında bilgi bulamorum :S

Yeterli bilgi derken? Devre şeması falan da var aşşagıda, sana neyi lazım?

dewre şemasını gördum de bana lazım olan encoderli dc motor kontrol mantığı? encoderle dc motoru açılı döndürebilioruz sanırım we benimde bunu yapmam gerekli.ancak bu konuda yeterli bilgim ya da herhangi dökumanım yok we internettede encoderli dc motor kontrolu hakkında ne yazılım ne de dewre şeması war:S

ben elinde bulunan motorla basit bi robot kolu yaptım pic kullanarak. yani açı kontrolü yaptım. %100 sağlıklı çalışmıyor tabi yan 1 derece döndürmek haliyle kasıyor ama büyük derecelerde mesela 10 derece sağlıklı çalışıyor. yardımcı olmaya çalışırım ama önce ne yapmak istediğin, ne ile kontrol edeceksin nasıl kontrol etmeyi düşünüyorsun? ne amaçla kullanmak istediğin? bunlarönemli çünkü

ilginiz için teşekkürler.motorun çıkışına osiloskopla baktım ve de encokder çıkısında kare dalgalar gördüm ancak,sanırım redüktörlü olmasından dolayı dalgalar çok sağlıklı değil.+2.5V ile -2.5V arasında kare dalga üretiyor.-2.5 voltu pic anlayamayacağı için - kısımları diyotla kırpıp +2.5 u da transistör ile 5V a yükseltmeyi düşünüyorum.ve aldığım 5V larıda pic kesmeleriyle saydırıp motoru sağa sola açılı döndürmek istiyorum.

motoru vana kontrolünde kullanacağım.ev vanalarından ziyade tarlalarda kullanılan büyük vanalara uyarlayacağım.çok hassas olmasına gerek yok.5 farklı kademe ile dönmesi yeterli.mesela 1 numaralı tuşa basınca 30 derece,2 numaralı tuşa basınca 60 derece vs...sanırım sizin yaptıgınız proje ile birebir örtüşüyor.

siz motorun encoderinden aldığınız kare dalgaları osiloskopta gözlemlemişmiydiniz acaba? çıkışı sağlıklı kare dalga şeklindemiydi yoksa gürültülü kare dalgalar mı vardı? ve alternanslar nasıldı? ( -2.5V &+2.5V) ??? motorun sağa sola dönmelerini H köprüsü ile mi yapmıştınız?yardımcı olursanız sevinirim...

ya abi banada böyle bir motor denk geldi biri bildiğimiz araba silecek motoruyla aynı şey bu motor 2 ya da 3 kademe hız secenekleri + - yönü terslediğinde ise de yön değiştiriyor

Bazen bende de oluyor, sorunlara paranoya ile bakıyoruz, bende böyle bir motorla karsılasmıstım, bu nasıl step motor diye oturup düsünüyordum bizim mekanik montajcı abi, nerden buldun o silecek motorunu dedi baktım; harbiden silecek motoru çok komikti.

Moderatör tarafında düzenlendi:
hız seçeneği yok motorda,verdiğin gerilimi arttırdıkça dc motor mantıgı oldugundan dönme hızında artıyor.yani 5V-12V arası verdiğin gerilime göre sonsuz dönme seceneği var :) motor silcek motorundan farklı,silcek motorlarındaki redüktör sisteminden daha kuvvetli bir redüktör sistemi var üzerinde.mesela motora 12V verdiğinde,motoru elinle tüm gücünle tutsanda durduramıyorsun.

agbi matkap vardır tutarsın matkap vardır tutamassın bilemiyorum calısma konumların cozduysen deneme yap istersen motor girislerine kucuk amperli sigorta koy servo surucuden surmeyi dene bence ama sigorta onemli servo surucuye yazık olmasın insanın aklına bide su geliyor ya gercekten servo motorsa dc motor olarak kullanmak yazık olur

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,353
Son üye
erkancos

Yeni konular

Geri