Buluş

elek

Profesyonel Üye
Arkadaşlar verdiğim sitedeki cihaz hakkında fikirleriniz neler.Geçenlerde
EMO ya geldi bu kişi.Küçük cihazı gösterdi.herhangi bir bağlantısı yok.
Doğrudan metal gövdeye mıknatıs ile tutturuluyor.denemesini yapmadı.
Toprak kablosu koptuğunda alarm veriyormuş.
http://www.uluslararasibulus.com/2002/muammer.pdf

ilk önce size tşk ederim bu bilgiyi bizimle paylaştığın için.
konyua girmeden önce bir not düşmem lazım. yoksa çatlarım. Herzaman derim, yerli malzeme kullan. Bu benim sözüm değil almanlar der bunu herzaman... yerli araba al, yerli eşya al. eğer yerli ürün yoksa? eeh o zaman ülkemizde üretilen yabacı markalar sonra dışardan gelen markalar kullan. Tabiki bizim işte Şartname diye birşey var, kalite tabiki önemli ama bunu kast etmiyorum, genel olarak bakmak lazım. Biliyorum, yerli mal kalitesiz olabiliyor, hele bizim işimizde kaliteli olması çok önemlidir ama nasıl ürünü düzeltebilir ki biz denemesek . Geliştirmeyi nasıl sağlıyabilirki. Devam etmesi için nasıl cesaretlenebilir ki. Bizelere güvenmeli. Hem müşteri olarak hem çalışan teknisyen olarak. "Benim adamım bu işi çözer" demeli. bir söz daha almanlardan "...kendi teknik adamına güven...", Bu tip bilgi paylaşım forumları bu yüzden destekliyorum. Bizim gibi ülkerler hazırı sever üretim külfetli iş.... ,
Bir iki örnek daha vermek isterdim ama çok uzun oldu ve daha da yazardım. Belki bir makale yazıp bu sayfalarda yayınlamak gerekir. ya kusura bakmayın arkadaşlar daldım böyle birden ....

Arkadaşımız "Muammer Gül" tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. İcatı inşallah tutar, ama yazıyı iki sefer okudum, ama sanki bir kaçak akım röleyi tarif ediyor veya ona benzer bir alet. ama mevcut KAR sanki tarif edilen işi yapabilecek gibi. Artısını göremedim. Birde beni düşündüren pil olayı. yani piller e bitip değiştirmeyi unutulursa, yani... Belki artılarını varda bu makalede belirtilmemiştir. Muamer bey bunu yayınlarsa veya ELEK-kardeşimiz de bunuda bize iletirse tabiki seviniriz. Belki birde çalışırken bakmak lazım, eğer öyle biryerde veya fuarda gidip izlemek lazım.

Yazıda topraklama koparsa uyarı verir deniyor.Gösterdiği(resimlerdekinin aksine) cihazın herhangi bir bağlantı noktası yok.Bu durumda topraklama kablosunun kopması veya ayrılması halinde cihazın nasıl alarm verdiği.Bu konuda yorumlar bekliyorum.

bence içindeki pil ile oluşturulan devrede toprağı nötür olarak kulandığı takdirde devresini tamamlayan toprak kesildiğinde ise açan ;açtığındanda bir tranzistör çıkşı veya röle çıkışı tarzında bir kontak yapısıylada ses düzeneğini çalıştıran bir alet

toprağı içinde ki devreyi tamamlamak için kullanarak işliyor örneklersek 1 akkor flamanlı ampulun bir ucuna 220 v ac faz uygulayıp diğer ucunu toprağa verdiğimizde lamba nasıl yanıyor toprak nasıl devreyi tamamlayıcı unsur ise burdada işlev bu tarzda kanaatimce

saygılar

İnandırıcı Gelmedi bana elektronik olarakta yapılabilir basit devre ile,Bildiğiniz gibi toprak direnci 2 ile 4 ohmdur,Yani Optokuplörle kullanarak basit bir devre ile küçük bir tetikleme gerilimi ile 1,5V mesela iş çözülebilir Fakat gerek yok zaten kaçak akım rölesi atmıyor Topraklama olmadığı zaman, İnandırıcı değil bence , Alıntıda olabilir

şifremi rardan çıkardım aşağıda meraklılar için belirttim....
şikayet ve eleştirilerinizi bekliyorum,bu arada "elek arkadaşım anlattığın devreye benziyormu" bu devre..

Ekli dosyalar

• topraklama Güvenlik devre.gif
    topraklama Güvenlik devre.gif
    4.2 KB · Görüntüleme: 31
  • Arkadaşlar Bakınız Devreye Topraklama koptuğu anda Devremizin En basitleşmiş Şekli Budur.doc
    23.5 KB · Görüntüleme: 21
Moderatör tarafında düzenlendi:
şifremi rardan çıkardım aşağıda meraklılar için belirttim....
şikayet ve eleştirilerinizi bekliyorum,bu arada "elek arkadaşım anlattığın devreye benziyormu" bu devre..

sn.şef112

Forumda eski üye olmanıza rağmen paylaşım kurallarına dikkat etmemektesiniz.Forumda paylaşım yapılırken rar dosyası şifrelenicekse www.kontrolkalemi.com olmak zorundadır.Rar dosyasında bulunan word metni en son mesajınıza eklenmiştir .

Ben cihazın devresini görmedim. cihazı gördüm.EMO ya getirmişti 15 -20 gün önce.
cihaz, örneğin çamaşır makinasının gövdesine mıknatıs ile yapıştırılıyor.herhangi bir bağlantı
yapılmıyor.toprak kablosu kopunca alarm veriyormuş.bu durumda toprak kablosu ayrılınca
cihaz nasıl bir etki ile etkileniyorsa alarm veriyormuş.manyetik etki ile belki.
bu arada verdiğin devrenin bağlantısını biraz anlatırsan iyi olur.

sn.şef112

forumda eski üye olmanıza rağmen paylaşım kurallarına dikkat etmemektesiniz.forumda paylaşım yapılırken rar dosyası şifrelenicekse Kontrolkalemi.com* olmak zorundadır.rar dosyasında bulunan word metni en son mesajınıza eklenmiştir .

burçin bey ozür dilerim :aynı hatayı birkere daha yapmamm bağışlayın

Ben cihazın devresini görmedim. cihazı gördüm.EMO ya getirmişti 15 -20 gün önce.
cihaz, örneğin çamaşır makinasının gövdesine mıknatıs ile yapıştırılıyor.herhangi bir bağlantı
yapılmıyor.toprak kablosu kopunca alarm veriyormuş.bu durumda toprak kablosu ayrılınca
cihaz nasıl bir etki ile etkileniyorsa alarm veriyormuş.manyetik etki ile belki.
bu arada verdiğin devrenin bağlantısını biraz anlatırsan iyi olur.

Kardeş , böyle cihazlar genelde "Şehir efsanesi " gibi yayılır... Teori olarak ve labaratuvar ortamında çalıştırıldı ve denendi denir ama çoğunlukla gerçekten denedim ,çalışıyor diyen pek bulunmaz .. Sakın bu da böyle olmasın... Deneyen ,gören varsa , paylaşırsa iyi olur...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,051
Kullanıcılar
451,323
Son üye
yunusemredoruk

Yeni konular

Geri